Bakan Ersoy, Hacı Bektaş Veli’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Ihtifal Etkinlikleri’nde konuştu Açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bugün insanlığın Hacı Bektaş Veli üzere manevi rehberlere temas zamankinden henüz aşkın ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu birlikte bizlere sıklet yüklemektedir.” dedi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte katılımıyla Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde gerçekleştirilen Hacı Bektaş Ege’nin Hakk’a Yürüyüşünün 751. Yıl Dönümü Ihtifal Etkinlikleri’nde mütekellim Ersoy, Hacı Bektaş’ların Yunus Emre’lerin, Ahi Evran’ların yaşadığı, yetiştiği ve adalet mesajlarını verdiği bir ülkenin evladı olmaktan kurum duyduğunu söyledi.

Yaşadığı dönemde beyin dünyası öğretileri ve sözleriyle insanlığı barış, sevgi ve hoşgörüye çağırma eden Hacı Bektaş Ege’nin yüzyıllar öncesinden verdiği evrensel mesajların zaman birlikte çırağ tutmaya bitmeme ettiğini tamlayan Ersoy, “Hacı Bektaş Iye, günümüzde dahi türe uğrunda dümdüz ve anlaşılır öğütlerle bize kılavuzluk ediyor. Onun öğretilerinin ve öğütlerinin hala adamlık için muhteşem bire bir depar olduğunu hepimiz görüyor ve yaşıyoruz. Zaman insanlığın Hacı Bektaş Ege üzere manevi rehberlere değme zamankinden fazla ihtiyacı var. Bu de bizlere bastırık yüklemektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Hacı Bektaş Ege’nin dünyanın ciharıyek beraberinde yaşanan savaşların, zulümlerin ve yoksulluğun çaresinin ilimde, akılda, hoşgörüde, birbirini anlamada olduğunu 750 sene evvel söylediğini anlatan Ersoy, şöyle bitmeme etti:

“Düşmanını üstelik öbür olarak görmemeyi düstur namına gören Anadolu’nun manevi mimarı Hacı Bektaş Veli’nin ‘İncinsen dahi incitme’ öğüdünün hepimizin gönlünün tıpkı durumunda durması gerekir. Hoca Ahmet Yesevi’nin talebeleri kendisine onun manevi iklimini Anadolu’üstelik bire bir okyanusa çeviren bu istek erleri bu coğrafyayı bir rağbet yurduna dönüştürmüşler ve Anadolu’de toplumsal kimlik ve birliğin oluşturulmasına büyük katkılar sağlamışlardır. Onların bizlere emaneti olan bu coğrafyada bağlılaşım ve hoşgörünün hakim kılınması için bizler bile birer özlük namına hangi gerekiyorsa yapmaya hazırız.”

Ersoy, 2021 yılının Cumhur Reisi Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan genelge ile “Hacı Bektaş Iye Yılı” adına akseptans edildiğini, Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. yılının UNESCO aracılığıyla üstelik ihtifal ve tebrik kartı yıl dönümleri arasına alındığını hatırlattı.

Bakanlık namına haddinden fazla sayıda etkinlikle Hacı Bektaş Ege’nin anıldığını anlatan Ersoy, Ankara Budun Betimi Müzesi ile Küçük Asya Medeniyetleri Müzesi’nde, “Aşık’tan Maşuk’a Vuslatın 750. Yıldönümü ‘4 Başlık 40 Makam’ Hacı Bektaş-ı Veli Sergisi” ile Galata Mevlevihanesi Müzesi’nde “Hacı Bektaş-ı Veli’nin Yolu” ünlü sergiyi halkla buluşturduklarını kaydetti.

Ersoy, aşure ayı ayında kardeşliğin, hoşgörünün perçinlenerek, angajman ve beraberliğin daim kılınmasını diledi.

İlçe meydanında semah ve konser ile başlayan, Hacı Bektaş Ege Müzesi ve Dergahı’nı anlatan film gösterimi ile bitmeme fail etkinlikte, Ihtişam Tiyatroları Umumi Müdürlüğü sanatçıları “İkrar” adli oyunu sahneledi, Alevi-Bektaşi dedeleri akşam ezanı duası okudu.

Etkinliğe İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu dahi katıldı.

Share: