Bakan Dönmez’den Yalova’ya 595 milyon TL’lik envestisman müjdesi

ENERJİ ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, akıbet 19 yılda Yalova’ya 1 milyar liralık yatırım yapıldığını vurgulayarak, “Bu yatırımlar katlanarak artacak. Önümüzdeki yıl 595 milyon lira enerji alanında altyapı yatırımlarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ayrımsız paradigma izlence gerçekleştirmek amacıyla Yalova’ya geldi. Yalova Valiliği ve Yalova Belediyesi’ni ziyaret eden Icra Vekili Dönmez’e, Yalova Valisi Muammer Erol, DOĞRU Parti Yalova milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, Belediye Başkan Vekili Mustafa Sıngın ve DÜRÜST Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar haremlik etti. Vekil Dönmez, valilik ve şehremaneti ziyaretlerinin arkası sıra SELIM Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek burada bire bir izah yaptı.

Yalova’ya erke alanında gelecek yıl 595 milyon teklik yatırım yapılacağını vurgulayan Icra Vekili Dönmez, “Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı ile ilişik konularını detaylı bire bir şekilde masaya yatırdık. Başkanlarımızın, divan üyelerimizin taleplerini değerlendirdik. Bugüne kadar olduğu kabil bugünden sonradan de yine Yalova’nın enerji alanındaki bu taleplerinin bir zamanlar tamlık bire bir şekilde adına ifade etmek amacıyla gayretlerimizi bitmeme ettireceğiz. Yalova ilimizde bizim bakanlığımızla müteallik lüzum amme lüzumlu hür teşebbüs aracılığıyla çetin yatırımlar gerçekleştirildi. İktidara geldiğimiz sene bu yatırımlar hoppadak 3 milyon teklik iken geçtiğimiz sene bu alanda yapılan yatırımların tutarı 2021 yılında 284 milyon liralık namına gerçekleşti. Sonuç 19 yılda Yalova’ya bilcümle 1 bilyon teklik envestisman gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıl ise katlanarak artacak. Önümüzdeki yıl 595 milyon lira enerji alanında altyapı yatırımlarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun nazik aynı kısmını TEİAŞ gerçekleştirecek. Hiç zahir hem neşelilik tevzi şirketinin hem birlikte gaz dağıtım şirketinin lağım döşemi yenileme ve teşmil çalışmaları birlikte ayrımsız şekilde bitmeme edecek” dedi.”81 İLİN TAMAMINA DOĞALGAZ GÖTÜRDÜK”DOĞRU Öğür iktidarı döneminde tamam şehirleri doğalgazla buluşturduklarını belirten Bakan Dönmez, “İktidara geldiğimizde yalnız 5 şişman şehrin eşkal ilçelerinde doğal gaz kullanımı varken, sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ve direktifleriyle ‘Batıda hangi varsa doğuda o olacak’  anlayışıyla, 81 ilin tamamına katıksız gazı götürdük. Bu illerimizden birisi da Yalova oldu. İlk dönemimizin önce erken dönemlerinde gaz kullanan kentimiz oldu. 2005 yılında doğalgaz arzımızı sağladık ve bu elimizde doğal gaz kullanmayan ilçemiz ve beldemiz kalmadı diyebiliriz. Natamam, kâh kentin büyümesinden kaynaklı mahallelerimiz oluyor. Onlara da cazibe, izlence çerçevesinde inşallah doğal gazı ulaştırmış olacağız” ifadelerini kullandı.’BİZE DÜŞEN ALTYAPILARI YAPMAYA HAZIRIZ’

Yalova’nın jeopolitik yönden önemli ayrımsız şehir olduğunu vurgulayan Vekil Dönmez, “Özellikle hükümetimizin serencam dönemde ulaştırmayla ilişkin yapmış olduğu yatırımlar ki işte genişlik şişman mega projelerden tıpkısı tanesi Osmangazi Köprüsü ve Bursa’ya bağlanan kasaba yolu. İstanbul’un bozuk benzeri ilçesi bildiğiniz kabilinden Yalova ve İstanbullular Yalova’yı öteden beri aynı tatil, tıpkısı istirahat yeri yerine görmüşlerdir. Ama o ahit denizden muvasala imkanı vardı. Ahit alıyordu. Saatlerce kuyrukta beklediğimizi herhalde herkes hatırlar. Amma hamdolsun köprüyle birlikte bugün İstanbul’un bir lahzada seçme köşesinden yani tıpkı saat içerisinde buraya ulaşabiliyorsunuz. Keza Yalova’dan ayrımsız saat içerisinde Bursa’ya, Kocaeli’ye algı imkanınız birlikte var. Bunlar dahi ülkemizin alelhusus sanayide gelişmiş kentleri. Bu yer bilimsel yanını Yalova lacerem avantaja dönüştürecek. Çünkü biraz ilk hem sayın valimizle hem milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla yapmış olduğumuz değerlendirmede buraya kısık bir sanayici ilgisi bile var. Ama ihvan birlikte dediler ki efdal teknolojili, faziletli ekleme altın sanayinin gelmesini ikbal ediyoruz. Bire Bir yerde bacasız uran demektir yüksek teknoloji etmek. İşte Yalova’ya uygun, yıpranmamış yenilenebilir teknolojilerin, yenilikçi teknolojileri getirmemiz gerekiyor. Öte yandan özellikle bezen bitkiciliğinde Yalova doğrusu kendini aştı. Hoppadak bitişik şehir İstanbul’un değil daha çok yetersiz dışına üstelik süs bitkiciliği üstüne ihracat imkanı geliştiren aynı şehrimizden bahsediyoruz. Sakil bir sektörde bu anlamda gelişmiş oluyor. Özetle Yalova’nın bu yenilikçi vizyonuna akla yatkın bize düşen altyapıları yapmaya hazır olduğumuzu tıpkı misil daha inandırmak istiyorum” diye konuştu. Yalova’daki ziyaretlerini tamamlayan Icra Vekili Dönmez, kentten ayrıldı.Share: