Bakan Çavuşoğlu: “BM, maalesef yeni sorunlara karşılık veremiyor”

Icra Vekili Çavuşoğlu: “BM, maalesef eskimemiş sorunlara cevap veremiyor”

Bire Bir paradigma temaslarda bulunmak amacıyla Sazak’e mevrut Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üniversiteli öğrencilerle buluştu

Çavuşoğlu: “BM Düzenlilik Konseyi’nin 5 daimi üyelik sistemi sevgili”

“Ukrayna krizinde gördük ki 5 ülkeden 1’i faydalı dediği zaman BM Asayiş Konseyi değişmeyen alamıyor.

MERSİN – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mürekkep Milletler Asayiş Konseyi’nin 5 daimi üyelik sisteminin ülkü olduğunu vurgulayarak, “Zira Ukrayna krizinde gördük kim 5 ülkeden 1’i yarayışlı dediği ahit BM Güvenlik Konseyi karar alamıyor. Savaşı sonlandıramıyor. Teknolojik, iktisadi, sosyal değişime rağmen tek karar BM, bakir sorunlara da maalesef yanıt veremiyor” dedi.

Aynı paradigma temaslarda bulunmak üzere Mersin Ağacı’e mevrut Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üniversiteli öğrencilerle buluştu. Mersin Üniversitesi’nde gerçekleşen buluşmada Çavuşoğlu’na Ilbay Büyük Hamza Pehlivan’bile eşlik etti. Burada mütekellim Icra Vekili Çavuşoğlu, gençlerin aut politikaya rabıta duyduğunu söyledi. Dünyada çok tabakalı ayrımsız aut politikanın olduğunu tamlayan Çavuşoğlu, “Çokça katmanlı olunca, çokça aktörlü olması gerekiyor. Biricik başına dışişleri bakanı, ait farklı bakanlarımız ve bakanlıklarımızın, kariyer diplomatlarımızın üstesinde geleceği tıpkısı alan olmaktan daha çok. O yüzden toplumun rastgele kesiminin dış politikaya katkısına çokça önem veriyoruz. Bugün kendinizi hiçbir devir küçümsemeyin. İnternette dahi Türkiye ile ilişik tartışmalarda, toplumsal medyada kıymetlendirme işleyen, Türkiye’yi iyice bir şekilde anlatan herkesin diplomasimize esasen benzeri faydası var. Gündeş diploması anlayışında cümle benzeri aktördür, herkesin dış politikaya katkısı vardır. Özellikle gençlerin rolünü tığ önemsiyoruz” diyerek konuştu.

“Enerjik haddinden fazla cepheli diplomasiye inanıyoruz”

Dünyanın haddinden fazla acul değiştiğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Beribenzer yakalamak çokça dokunaklı. Yani izleyip, analizini yapmak bile çokça çetin. Dış yöntem analizinde sentetik zekadan faydalanıyoruz. Dolayısıyla süfli gençler bir ülkenin itici gücüdür, o yüzden kendinizi küçümsemeyin. Biz ikili ve haddinden fazla cepheli diplomatlık diye ikiye ayırıyoruz ama sonuç dönme temaslarımıza baktığımız antlaşma çok yönlü diploması bahir kazandı. Haddizatında bunun bir sebebi şu. Bugün aktif haddinden fazla taraflılığa inanıyoruz ve buna birlikte ihtiyacımız var. O kadar haddinden fazla ülkü, o büyüklüğünde çok sav var ki ayrımsız mevki hangi büyüklüğünde deli dolu olursa olsun bu sorunların üstesinden gelebilmek üzere çok taraflı platformlarda işbirliği gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Rastgele krizde bakir bire bir teşkilat yahut kadem kurmaya lüzum namevcut”

Krizlerin bitmeyeceğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Değme akse olduğu o devir yada seçkin akse yönetilemediği antlaşma yıpranmamış bir insiyatif, eskimemiş benzeri bölgesel yada uluslararası ayrımsız teşkilat kurmaya icap namevcut. Var olanları reforma edebilirsek, daha ayrıntılı hepyek hale getirebilirsek, onları henüz efektif tıpkı şekilde kullanabilirsek sorunların ve krizlerin çözümüne elan ferah ulama sağlayabiliriz. aksi hâlde temas kriz oldu bakir bir etap, bakir bire bir teşkilat. Zaten Fransa böyle şeyleri bilcümle seviyor ama çoğuda yarıda kalıyor. Bu büyüklüğünde baskı coğrafyalarda, bu kadar türlü uzmanlık alanlarında ve uluslararası kuruluşlarda canlı varlık gösteren talih sayısı azdır” şeklinde konuştu.

“360 aşama dış siyaset izliyoruz”

360 basamak dış siyasa izlediklerine dikkat çeken Çavuşoğlu, “Yani bir tane yöne bakamıyoruz. Böyle aynı lüksümüz namevcut. 2 yada 3’ü beyninde bir tanesini seçilmiş lüksümüz bulunmayan. Gayet pir tıpkı şekilde herkesle ilişkilerimizi biz sürdürebiliriz, herkesle mebzul geçinebiliriz. NATO üyesiyken Rusya ile diyaloğumuz bol olabilir. Burada mütenavip göstermeden gayet ilişkiler bol yürütülebilir. Ukrayna-Rusya savaşında herkes şurası söylüyor. İyi kim hem Rusya ile hemde Ukrayna ile görüşebilen benzeri talih var, Türkiye var. Dolayısıyla 360 paye herkesle sürdürdüğümüz ilişkilerimizin sadece ayrımsız örneği. Haddinden Fazla taraflı aut politika tutulmak hem coğrafyamızın hem tarihimizin hemde aklın gereğidir” dedi.

“BM, yeni sorunlara maalesef cevap veremiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya 5’den büyüktür” sözünün daha çok arsıulusal benzeri çağrı durumuna geldiğini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı;

“Amerika de bunu söylemeye başladı ki o 5 mutluluk ortada kendisinin olmasına karşın. Zira Ukrayna krizinde gördük kim 5 ülkeden 1’i hayır dediği devir BM Güvenlik Konseyi karar alamıyor. Savaşı sonlandıramıyor. Pandemi kabil herkesin kuma meselesi olan tıpkı konuda üstelik 3 ay sonradan BM tıpkı karar alabildi. Bu durumda çatışmaların sonlandırılması tür olmuyor. BM Asayiş Konseyi’nin 5 daimi üyelik sistemi ülkü. Veto hakkının olması tıpkı sorun, ayrıntılı değil. Teknolojik, ekonomik, toplumsal değişime karşın on paralık değişmeyen BM, yeni sorunlara bile maalesef karşılık veremiyor.

Share: