Bakan Bozdağ: Adli sicil kaydı, e-Ihtişam üzerinden silinebilecek

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, “Seçme Türk vatandaşı, e-Çap üzerinden usule uygun başvurduğu ahit Adli Sicil Bilgi Sistemi’ne ihraz ve adli sicil kaydını öğrenme, ahiz ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa kâm etme hakkına cemaat olacaktır” dedi.

Nazır Bozdağ, Ankara Hakimevi’nde planlı ‘Adli Sicil Vukuf Sistemi Lansman Töreni’ne katıldı. Bozdağ, Edirne’den Kars’a, Hakkari’den Sinop’a ülkenin ciharıyek yanından adli sicil kaydını sildirmek amacıyla başkente gelinmesi döneminin kapandığını açıkladı. Bozdağ, “Bundan böyle gelişigüzel Türk vatandaşı, e-Azamet üzerinden usule uygun başvurduğu antlaşma evinden, aksiyon yerinden, arabasından, nerede bulunursa bulunsun Adli Sicil Bilgi Sistemi’ne ihraz ve adli sicil kaydını öğrenme, alma ve oradaki kayıtların silinmesini, silinme şartları oluşursa kâm ika hakkına sahip olacaktır. Demin bugün devreye sokacağımız yeni bir uygulama de bu sürelerin, kanuncu sürelerin dolması konusunda vatandaşın talebi olmaksızın araçsız Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’müz, bu adli sicil kayıtlarını silecektir. Zaman bu burada bunun önce uygulamasını yapacağız. 208 bin 376 vatandaşımızın adli sicil kaydını, buradan birazdan düğmeye basarak, resen eskimemiş kurduğumuz düzen çerçevesinde silmiş olacağız. Bu birlikte vatandaşımızın devletin oradaki kayıtları iptal konusundaki eksikliği, ihmali veya vatandaşın süreci takip edememesi nedeniyle uğradığı kayıpları, zararları, sıkıntıları ortadan kaldıracaktır. Bu dahi akıbet rütbe şanlı bir adımdır. Buradan ermiş milletimize, hepimize körpe uğurlu olmasını irade ediyorum” dedi.

‘HİÇ KİMSENİN İMTİYAZI YOKTUR’Icra Vekili Bozdağ, adli sicil verilerinin benzeri zamanda şahsi malumat olduğunu söyleyerek vatandaşın, bu verilerin korunmasını istemesinin anayasal adalet olduğunu kaydetti. Kâh yaşama, müşareket, varlık ve derneklerin anayasa ortaya koyduğu halde kişisel verilerin korunması üzerine duyarsız kaldığına bel fail Bozdağ, şöyle konuştu: “Ferdî verilerin hukuka aykırı aynı şekilde elde edilmesi kanunlarımız gözetiminde yanlışlık olduğu kabil hukuka uymaz elde edilmiş kişisel verilerin kullanılması birlikte suçtur. Maalesef mukavemetli haddinden fazla iştirak, ticari ilişkilerinde yahut ayrıksı bambaşka şekillerde ayrı ayrı şahıslar, siyasiler pek haddinden fazla değişik yöntemlerle bu şahsi verileri kullanıyor. Benim herkese çağrım; hukuka uygun, hukukun içinde kalarak, bu zatî verilerin elde edilmesi ve hukuka akıllıca aynı biçimde kullanılmasıdır. Tek kimsenin bu konuda bire bir imtiyazı, ayrımsız ayrıcalığı yoktur. Şahsi verileri hukuka hilaf yok etmek; tümce ve seçme anlaşma amacıyla suçtur. Ferdî verileri, hukuka aykırı elde etmek bütün için suçtur. Bunun herhangi bir istisnası yoktur.”

Icra Vekili Bozdağ, programa katılan protokolle adli sicil kaydı süreleri dolan 208 bin 376 kişinin adli sicil kaydını sistemden sildi.

Share: