BAİBÜ’de “Paydaş Istişare Kurulları Çalıştayı” gerçekleştirildi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) tarafından “Paydaş Enformasyon Kurulları Çalıştayı” yapıldı.

Kongre ve Ekin Merkezi’nde, Kalite Koordinatörlüğü ve 2024- 2028 Stratejik Tasrif Istihzar Ekibi “Paydaş Analizi Komisyonu” hisse senedi birliğiyle çalıştay gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan çalıştaya, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın beraberinde, Kalite Koordinatörü Prof. Dr. Kamil Gürel, Genel Yazman İhsan Ağcan, dekanlar, dekan yardımcıları, üniversitenin Birim Nitelik Komisyonlarında fariza yapan akademisyenler, dış paydaşların dahi yer aldığı Hissedar Meşveret Kurullarının üyeleri, ülke müdürleri ve temsilcileri katıldı.

Çalıştayda mütekellim Rektör Alişarlı, Yükseköğretim Nitelik Kurulunun (YÖKAK) üniversiteleri değerlendirdiğini hatırlatarak, “Benzeri değerlendirmeden geçeceğiz ve bizler üniversitemizi anlatacağız. Bunun de genişlik fena hâlde yolu, ortak aklı bir araya getirip gerçeği görerek ve doğruyu yansıtacak çalışmaları YÖKAK değerlendiricilerine ileterek bilgilendirmek.” diye niteleyerek konuştu.

“Geçmiş yıllarda 5 yıllık mühim planlar hazırlar ve bunları gönderirdik.” diyen Rektör Alişarlı, şunları kaydetti:

“Burada birçok vaadimiz olurdu. Eğitimin, öğrencilerin, araştırmaların durumlarını, içtimai katkı süreçlerini ve yapacaklarımızı belirtirdik. Sonunda de ayrımsız ifade yazarak gerçekleştirdiklerimizi bildirirdik amma sonuç yıllarda YÖKAK kuruldu. Bu kalite kurulunun özelliği, üniversiteleri tutkun olmak. Hedeflerimizin ne kadarını adına getirdiğimiz, bu asamble aracılığıyla izleniyor. Bu denetimden başarıyla geçtiğimizde, ÖSYM kılavuzunda akredite üniversite yerine kayran alacağız. Aday öğrencilerin tercihlerini etkileyen bu faktörlerle üniversitemize elan nitelikli öğrenciler alacağız. Tercih listesinde yerimiz, 200 bin bandı ve aşağısı olacak. Biz bunu kısmen yüksekokulları fakülteye dönüştürdüğümüzde sağladık amma aynı da akreditasyon programında başarıyı sağlarsak, ÖSYM tercih kılavuzunda bu özelliğimizle yerimizi alırsak çokça henüz nitelikli öğrencileri üniversitemize kazandıracağız.”

Üniversitemiz Nitelik Komisyonu Mektepli Üyesi Yüksek Lisans Öğrencisi Haykırı Bayhan ise “Yükseköğretim kurumlarında kalite garanti sisteminin yeryüzü makro konusu, öğrencilerin hedeflediğimiz yeterliliklere ulaşabilmesini güvence altına almaktır. Bunun sonucunda üstelik yükseköğretim kurumlarımızda nitelikli mezunların sayısının artması hedeflenmektedir. Eğitimin kalitesinden öğrenciler bile sorumludur diyoruz zira öğrencilerde farkındalık oluşması, ferasetsiz ihbariye vermeleri, öğrencilerin süreçlere katılımını bir geçmiş hamle yerine görüyoruz ve bunun kurumun güçlenmesine cesim ulama sağlayacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların peşi sıra hissedar düşünce anketi yapıldı.

Her akademik vahit ve ilgilendiren dış paydaşların kendilerine ayrılan masalarda birimler içinde yaptığı himmet ve fikir alışverişinin peşi sıra esasen salonda aynı araya gelinerek, Ünite Paydaş Müracaat Kurullarında öne çıkan konular, ekip sözcüleri marifetiyle diğer paydaşlara aktarıldı ve değerlendirmeler yapıldı.

Share: