Bahtiyarlık Partisi İstanbul İl Başkanlığı Muhtarlar Buluşması düzenledi

Ongunluk Partisi Umumi Başkanı Asıl Karamollaoğlu, temizlikten ulaşıma ve özge hizmetlere büyüklüğünde seçme konuda mahallenin derdini mezun makamlara ulaştıracak kişinin muhtarlar olduğunu belirterek, “Sizlerin kıymetini bilmezsek, mahallenin dertleriyle dertlenme imkanımız olmaz.” dedi.

Partisinin İstanbul devlet başkanlığınca 1453 İBB Mikser Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen Muhtarlar Buluşması’na Ankara’daki parti umumi merkezinden etkili bağlantıyla katılan Karamollaoğlu, benzeri rahatsızlığı cihetiyle İstanbul’de muhtarlarla beraber olma imkanına kavuşamadığını söyledi.

Ülkenin ücra benzeri durumunda de muhtarların bulunduğunu, gelişigüzel köyde, şehirlerin her mahallesinde kesin oranın problemlerini yöneticilere nâkil muhtarlar olduğunu dile getiren Karamollaoğlu, insanlara yer mail berceste şahıslar olan muhtarların, bundan kontekst haddinden fazla koca bir mevkileri bulunduğunu belirtti.

Ana Karamollaoğlu, şehremaneti başkanlarının vatandaşın yevmiye dertleriyle ilgilenirken yeryüzü sağlam bilgileri muhtardan aldığını, muhtarların üstelik zat mahallelerindeki günlük problemler, yol, su, muvasala, kovanlık kadar konularda devreye girdiğini anlattı.

İstanbul’bile, Anadolu’daki ara sıra illerin nüfusu kadar mahallelerin bulunduğunu, böyle ayrımsız yerde muhtarlık yapmanın ilçe büyüklüğünde yumruk iş olduğunu belirten Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Çap namına muhtarlarımızın hep problemlerini biliyor, onların bu problemlerini karşılayabilmek için benzeri çabalama gösteriyor muyuz dersek, bunu bilcümle yerine adına getirdiğimizi söylememiz benzer değil. Birçok mahallede muhtarların bürosu bile yok. Aradan bunca berenarı geçti, şu sıralarda muhtarlarımıza bu imkanların ünlü olabileceğini beklenti ediyorum. Amma bu imkanlar eğer ara sıra mahallelerimizde yoksa çabukça bu gerekseme giderilmeli. Nüfusun çok kalabalık olduğu yerlerde mutlaka muhtarlarımıza gâh imkanlar tanınmalı. İmkan dediğimiz zaman ücret yönünde da çünkü ayrımsız makam aracınız yok, zat aracınızı kullanacaksınız tıpkısı yere gidiyorsanız. Kimi problemlerin yazılmasını siz tahsis etmek mecburiyetindesiniz. Bilcümle bunları henüz serbest şümullü ele alabilmeniz fakat size tahsis edilen imkanlar nispetinde evet. Muhtarlarımıza yardımcı personelin hele canlı mahallelerde tahsis edilmesi çokça önemlidir. Bunun üzere muhtarlara doğrudan doğruya aynı köken de tahsis edilebilir, bire bir personel da tahsis edilebilir. Ana verilirse muhtarlarımız öz personellerini kendileri belirlerler. Ücretlerini kendileri vasıtasıyla ödemiş olurlar.”

“Dertlerinizi paylaşmak, sizinle beraber hizmet etmek belediyelerin itibarını artırır”

Esas Karamollaoğlu, uray başkanlarının muhtarlarla sunma çok muhatap olan insanlar olduğunu, çünkü günlük problemlerin genelde şehremaneti hizmetleriyle alakalı yaşandığını aktararak, “Arılık işinden başlayın, ulaşıma, özge hizmetlere kadar seçkin konuda mahallenin derdini yetkili makamlara ulaştıracak olan muhtarlarımızdır. Sizlerin kıymetini bilmezsek, mahallenin dertleriyle dertlenme imkanımız olanaksız.” dedi.

Bu büyüklüğünde lahzada büyüyen aynı kentte, muhtarlara çok henüz büyük fariza düştüğünün altını çizen Karamollaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ihtiyaçlarının giderilmesi bağlamında sizlere gerekli desteğin verilmesine ihtiyaç var. Bunu zahir sağlayacağız dersek, bilavasıta sizlerle bağlanak kurarak. Uzaktan bu konunun farkına bulunmak bambaşka, bu konunun zarfında ateş parçası muhtarların derdini düşünülerek, onların ihtiyaçlarını giderecek imkanları onlara ayırmak ayrıksı benzeri özdek. Bundan muhit sizinle beraber kalkışmak, dertlerinizi tesahup etmek, sizinle bu arada çalışmak belediyelerin halk nezdinde da itibarını banko artırır. Uray meclislerinde bu sıkça gündeme geliyor. Uray meclislerinde muhtarlar bile bulunsa özlük mahalleleriyle ilgili konularda fikirlerini beyan etseler akıllıca peki mu? Şimdi, bin civarında muhtarımız var İstanbul’üstelik. Bin şahsiyet ayrı benzeri ekibi ihdas etmek, bunu uray meclisine karışma etmek oldukça tahakküm ayrımsız iş. Ama muhtarlarımız kendileri tıpkı araya gelerek, uray meclislerinin çalışmalarını hissetmek için görevlendirilirlerse o zaman belediyelerin hizmetleriyle ait çokça elan çetin katkılarınız olur diyerek düşünüyorum. Çünkü sizler vatandaşla belediye arasındaki sunma majör resmi iletişim müessesesi sayılırsınız. Bundan belde muhtarlarımıza mukteza imkanlar nasıl sağlanmalı.”

Programa, Devlet Partisi Genel Komutan Yardımcısı Mustafa Kaya, İstanbul İl Başkanı Ömer Faruk Yazar, Tam İstanbul Muhtar Dernekleri Federasyonu Başkanı Selami Aykut, İstanbul Muhtarlar Federasyonu Başkanı Eder Delibalta ile değişik ilçelerden muhtarlar katıldı.

Share: