Bacağı kesilen Bengisu Voleybol Milli Takımı’nın başarısı üzere ter döküyor

Ankara’bile geçirdiği trafik kazasının ardından sağ bacağı kesilen Bengisu Saika, oturarak voleybolda milli takımın başarısı amacıyla ter döküyor.

Bengisu Sebep’ın hayatı 12 yaşındayken otomobilin çarpması sonucu tamamen değişti. Kaza sonrası yaklaşık iki ay hastanede otama gören Saika sağ bacağını kaybetti.

Bu süreçte oturarak voleybolla ilgilenmeye başlayan Sebep, ailesinin verdiği destekle hem eğitim hem birlikte spor hayatını kalburüstü şekilde yürütüyor.

Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü 1. dershane öğrencisi olan Yıldırım, iştiyak verdiği spor dalında milli takıma büyüklüğünde yükselmenin gururunu yaşıyor.

Milli bando formasıyla maneviyat ve motivasyonu daha de arttı

Aksaray Paralimpik Oyunları Hazırlık Merkezi’nde çalışmalarını sürdüren Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü oyuncusu 18 yaşındaki Bengisu Saika, AA muhabirine, yaklaşık 3 yıldır oturarak voleybolla ilgilendiğini, tıpkı yıldır da milli takımda olduğunu söyledi.

Trafik kazasının ardından ailesinin desteği sayesinde çabuk şekilde eskimemiş hayatına uyarlanmış olduğunu anlatan Sebep, “İki ay kadar hastanede otama gördüm ancak bacağımın kesilmesini önleyemedik. Doktorlarımız ayağımın kesileceğini söylediğinde çok yara olmuştum. Tıbbi adına yeryüzü filhakika buydu.” dedi.

Saika, tedavi sürecinde dahi terbiye hayatından hoşgörüsüz kalmadığını, öğretmenlerinin hastaneye gelerek kendisine havari olduğunu kaydetti.

Kısa bire bir sürede evde eğitim bilimi döneminin olduğunu ardından etkili eğitim hayatına bitmeme ettiğini tamlayan Saika, “Afiyet lisesi mezunuyum. Hem spor hem üstelik yetişek hayatımı birlikte başarılı şekilde yürüttüm. Otama dönemim çok pres benzeri süreçti. Ailemin akıllıca yönlendirmesi ve desteklerle henüz şuurlu ayrımsız verimlilik yaşadım. Psikolojik destekler aldım, çokça faydasını gördüm. Ayrıca türlü etkinliklere katıldım. Sporla kendimi buldum. Milli takımda olmaktan çokça mutluyum.” diyerek konuştu.

Sebep, milli takım kamplarının dörtköşe ve eğlenceli geçtiğini, kamplarda çok balaban deneme kazandığını dile getirdi.

Sırbistan’ın 2023’te karı sahipliği yapacağı Avrupa Şampiyonası’na hazırlandıklarına değinen Saika, şunları kaydetti:

“Bu şampiyonaya çokça ferah hazırlanıyoruz. Önümüzdeki zamanı haddinden fazla iyi değerlendiriyoruz. Kırıcı antrenmanlarla kendimizi geliştiriyoruz. Kampa yeni katılan arkadaşlarımız var. Onlarla tanıştık, kaynaştık. Milli formayı koymak çok farklı ayrımsız his. Maçlarda özellikle bu önsezi daha birlikte yoğunlaşıyor. Önümüzde ayrımsız Avrupa Şampiyonası var. Orada inşallah dereceye buyurmak istiyoruz.”

Engellilere hayata katılın önerisi

Saika, “Engellilerin hayata katılmasını çokça istiyorum. Bunun üzere elimizden gelen çabayı ve gayreti göstermemiz gerekiyor. Psikolojik olarak elan faal durmak gerekiyor. Engelliler amacıyla olan sporlar ve sair faaliyetler var. Zamanı meşbu komple geçirmek gerekiyor. Hayata tıpkı an ilk akmak gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Milli Mızıka Başantrenörü Ongun Muhabbet ise Bengisu Sebep ve sair sporcularının çokça nadir ve kızıl olduğunu belirterek, “Bengisu çokça kararlı ve aktif tıpkı sporcu.” dedi.Share: