Aziz Orhan Işık Gazetecilere Yönelik Kalan Saldırıları Meclis Gündemine Taşıdı

HDP Van Mebus Eren Orhan Işık gazetecilere müteveccih kalan saldırıları Divan gündemine taşıdı. Işık, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a, ” Türkiye’de temas sene kaç gazeteci ve basın emekçisi gözaltına alınmaktadır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve matbuat emekçilerine yönelik hücum ve doğruluk ihlallerini raporlama çalışmaları bulunan mudur?” diyerek sordu.

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık gazetecilere yönelik artan saldırıları, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Soru önergesi veren Işık, Çizi Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Acun Matbuat Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’nin 180 ülke içerisinde 149. sırada düz aldığını belirterek, “2022’nin ikinci çeyreğinde 116 davada 168 gazeteci bilge karşısına çıktı. Dokuz gazeteciye 17 yıl 6 kamer 12 ahit kodes cezası verildi. Diyarbakır’de 16 gazeteci ve iletişim araçları çalışanının tutuklanmasıyla cezaevindeki gazeteci sayısı 67’ye yükseldi” dedi.

Gazetecilere müteveccih sistemli benzeri saldırının da fen takibi sırasında maruz kaldıkları kolluk şiddeti olduğunu belirten Aziz Orhan Işık, “Yasal aynı destek olmamasına rağmen hüküm kullanarak basın emekçilerinin işlerini yapmalarını engel olmak hususiyet devleti ilkesinin ve basın özgürlüğü hakkının ihlalidir. Türe Bakanlığı’nın matbuat emekçilerine yönelen kolluk şiddetinin önlenmesi amacıyla ivedili tedbir alması gerekmektedir” dedi.

Işık, Hak Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de matbuat ve düşünce özgürlüğünün güvencesi olan gazetecilere illet saldırılmaktadır? Van’üstelik Ongun Bağcı, Zelal Tunç ve Elfazi Toral isim gazetecileri zedelenmek edip azap uygulayan polisler için tıpkısı sormaca başlatılmış mıdır? Görüntülerde gazetecilere ‘Seni vururum, kimse seni bulamaz’ diyen polis memuru üzerine aynı soruşturma başlatılmış mıdır? ‘Kimse seni bulamaz’ diyen tıpkısı polis memurunun faili gayrimuayyen cinayetler ve zayiat kapsamında soruşturulması muktezi değil midir?

ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAN GAZETECİ VE BASIN EMEKÇİSİ SAYISI KAÇTIR?”

İstanbul’birlikte Elif Bayburt, Tuğçe Yılmaz isimli gazeteciye hücumcu, ahbaplık dışı şekilde gözaltına düz polisler üzerine tıpkısı sormaca başlatılmış mıdır? Türkiye’de değme yıl kaç gazeteci ve basın emekçisi gözaltına alınmaktadır? Türkiye’de mevcut durumda birçok gazeteci ve basın emekçisi vakfedilmiş ve hükümlüdür? Yurtdışı sorti yasağı konulan gazeteci sayısı kaçtır? Türkiye’de adli arama ve denetimli azadelik kapsamında özgürlüğü kısıtlanan gazeteci ve matbuat emekçisi sayısı kaçtır?

Gazetecilere yönelik Türkiye’de işlenmiş nahak ve ülfet dışı teftiş, tevkif ve hükümranlık verme nedeniyle karşı yaptırım geçerli kamu personeli, savcı ve hakim sayısı 2019-2022 yılları için kaçtır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve basın emekçilerine müteveccih ofans ve doğruluk ihlallerini raporlama çalışmaları kâin mudur?”

Share: