AYM’den HDP’nin ‘reddi hakim’ talebine ret

ESAS Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemiyle açılan davada, HDP’nin reddi bilge talebini reddetti. Kanıt namına gösterilen Kürtçe curcunalı kayıtlarının çözümü üzere partiye 30 devir ek süre verildi.

Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı, 7 Haziran 2021’de HDP’nin kapatılması istemiyle iddianame hazırladı. Partinin kapatılması ve mal varlıklarına halk konulmasının yanında 451 HDP’li için politik yasak istendi. AYM, 21 Haziran 2021’da iddianameyi kabul etti. Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcısı Bekir Mecnunca, 29 Teşrinisani 2021’de ana hakkındaki görüşünü AYM’ye sundu. AYM, Başsavcının görüşünü savunma hazırlaması amacıyla HDP’ye gönderip, 30 gün süre verdi. Fakat HDP 4 aylık süre istedi, AYM ise 2 kamer ek süre verdi. HDP eliyle hazırlanan 220 sayfalık civar defans 19 Nisan’üstelik AYM’ye teslim edildi.

Daha sonradan Adıyaman’dan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na öldürülmüş PKK’lı terörist ile fotoğrafları ortaya sâdır HDP milletvekili Semra Güzel ve çarkıt saylav Behçet Yıldırım’a dair soruşturma dosyaları gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu dosyaları melfuf delil olarak AYM’ye gönderdi. İçerisinde 25 bin dakikalık 281 Kürtçe konuşmanın düz aldığı ses kaydı de ek beyyine yerine sunuldu. AYM, ek bilgileri 12 Mayıs’ta kabul yazar, HDP’ye beyanat etti ve bu dosyalara ait savunma üzere de 30 dönem süre verdi.HDP, kapatmaya delil olarak gösterilen sormaca ve fezlekeler ile patırtılı kayıtlarına 17 Haziran’da itirazda bulundu ve bunların kapatmayla ait olmadığını savundu. HDP ayrıca kapatma davasının reddi yönünde değişmeyen verilmesini dilek etti. AYM ise 21 Haziran’dahi Kürtçe metinler ve curcunalı kayıtlarının Türkçe’ye çevrilmesine ve defans amacıyla 30 günlük opsiyon verilmesini kararlaştırdı.YENİDEN OPSIYON VERİLDİAYM Umumi Oturmuş, zaman toplanarak melfuf delilleri ve HDP’nin taleplerini görüştü. Parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gönderdiği gürültülü kayıtlarına ilişkin savunma tahsis etmek için ise seçenek istedi. Ayrıca, AYM üyelerinden biri üzerine da reddi bilgili talebinde bulundu. AYM Genel Kurulu, metres davasına gönderilen eklenmiş delillere ilgili partinin savunma ve taleplerini değerlendirdi. Genel Kurul, reddi bilge talebini reddederken; tutamak kendisine gösterilen 281 Kürtçe gürültülü kaydının çözümü amacıyla partiye 30 aktarılma elan ek süre verdi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Atmaca, munzam defans süresinin bitmesinin peşi sıra davaya ilişik aday açıklama, HDP yetkilileri üstelik yavuklu savunma yapacak. AYM raportörünce esas hakkındaki anlatım hazırlanacağı müddet içerisinde Yargıtay Cumhuriyet Altını Başsavcılığı ile HDP, ilişik tanıt yahut bağlanmış ilişik defans sunabilecek. Asıl hakkındaki raporun AYM üyelerine dağıtılması sonrasında AYM Başkanı Zühtü Aslan vasıtasıyla belirlenecek tarihte üyeler bire bir araya gelerek metres istemini anne üzerinden görüşecek.

Share: