Ayder Yaylası’nda akülü makine dönemi başlıyor

Ayder Yaylası’nda akülü makine dönemi başlıyor

RİZE – Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindeki Ayder Yaylasına yapılacak olan park yeri sayesinde yaylada çabucak akülü arabalarla gezilecek.

Dünyaca ünlü turizm merkezi Ayder Yaylası’nda 71 bin metrekare alanda yapılan bin 650 araçlık kapasitesi olan park, yaylanın girişindeki keder yamacında düz yazı ediliyor. Gövde ağız ağıza çimle ciltli olacak olan park yeri hizmete girdiğinde dışarıdan görülmeyecek. Yaylaya gitmek isteyenlerin aracını bu otoparkta bırakması hedeflenirken vatandaşlar yayla merkezine akülü arabalarla ulaşacak.

Yapılacak park yeri hakkında bilgelik veren Çamlıhemşin Belediye Reisi Osman Haşimoğlu “Ayder günce 25 bin canlı insanın görüşme ettiği benzeri bölgedir. Günce bin ila bin 500 aracın bir anda gelebildiği bire bir bölge. Turizm merkezi olan Ayder’i tembel hale getiren kurgu egzozu ve kirliliğinden yetirmek üzere bire bir otoparka lüzum duyuldu. Ayder’in bildirme balaban sorunu otopark sıkıntısıydı. Burada Ayder’e geçişte, Milli Parklar ve yaylar var. Bu bölgelere transit geçişlerin haricinde, Ayder’de her anahtar parkı oluşmayacak. Araçları doğrudan yerine otoparka alacağız. Otoparka otopark fail araçta kaç yaşama varsa onlara bilgili verilecek. Otopark ile alay malay Ayder ile Galer Düzü dediğimiz alanda yayaların serbestçe dolaşabildiği benzeri düzlük reşit olacak. Ayder araçlardan arındırılarak yayalara metrukiyet ediliyor. Vatandaşlar, sunulan kartlarla mufassal mesafelerde akülü arabalarla ücretsiz şekilde dolaşabilecek. İnşaatı bitmeme otoparkın bitimine okşamak gerekiyor. Yapılan park yeri bin 650 anahtar kapasitesi olacak. Ayder’in sunma bati zamanını adisyon ederek bu kapasiteye ulaştık. Park Yeri 5 ay sonradan bitirilmesini planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: