Avrupa şampiyonu gözsüz milli judocu Abdurrahim Özalp gaye büyüttü

Siirt’te tıpkı arkadaşının tavsiyesi üstüne 7 yıl önceki judoya başlayan görme engelli Abdurrahim Özalp, IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda kızıl madalya kazanmanın gururunu yaşıyor.

12 yaşında genetik olan “stargardt” hastalığına sınırlanmış adına rüyet yetisini yüzdelik 90 kaybeden Özalp (25), 2015 yılında ortaöğretim arkadaşı Sulh Özer’in referans ve yönlendirmesiyle Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğünce açılan judo kursuna araç yaptırdı.

Başlarda abes vakitlerini değerlendirmek ve engelini sporla cereyan etmek amacıyla kursa bitmeme eden Özalp, “paralimpik judo” karşı bilgi sahibi olduktan sonra milli forma hedefiyle daha hasis çalışmaya başladı.

Antrenmanlarını aksatmadan sürdüren, antrenörlerin tavsiyelerini dinleyen Özalp, judoya başladığı sene katıldığı müsabakalarda ilk Türkiye ikincisi, peşi sıra 4 yıl sıkışık Türkiye şampiyonu oldu.

Özalp, 2017’de milli takım formasıyla katıldığı, Arsıulusal Rüyet Engelliler Spor Federasyonunca (IBSA) Litvanya’da planlı uluslararası müsabakalar sonucu gümüş madalya kazandı.

Nisan ayında Antalya’nın Tümsekli ilçesinde düzenlenen, 22 ülkeden 100 sporcunun katıldığı IBSA Judo Acun Grand Prix’te altın, mayıs ayında Kazakistan’dahi düzenlenen, Para Judo Grand Prix Yarışları’nda ise sim madalyayı boynuna takan Özalp, hedeflediği başarının gerisinde kala çalışmalarını henüz dahi yoğunlaştırdı.

30 Ağustos-5 Eylül’de İtalya’nın Cagliari şehrinde gerçekleştirilen ve Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota puanı veren IBSA Judo Avrupa Şampiyonası’nda birlikte zer madalya kazanan Özalp, teşrinisani ayında Azerbaycan’da düzenlenecek acun şampiyonasında üstelik zirveyi hedefliyor.

“İstiklal Marşı’mızı okutmak tezyifkâr haddinden fazla değişik ayrımsız kalp”

Abdurrahim Özalp, AA muhabirine, judoyla tanıştığı günden bu yana hayatında yüce değişikliklerin olduğunu söyledi.

Başarının uğrunda hiçbir bariyer tanımadığını ve bayıla bayıla yaptığı bu sporda başarılarının peş peşe geldiğini anlatan Özalp, “İtalya’de edisyon tıpkı müsabakanın sonunda kızıl madalya kazandım. O kürsüye çıkıp İstiklal Marşı’mızı okuttuktan sonraları bilcümle yorgunluğum geçti. İstiklal Marşı’mızı okutmak tezyifkâr çokça değişik benzeri duygu. Anlatılmaz, yaşanır.” dedi.

Özalp, Avrupa’de kazandığı madalya yardımıyla olimpiyat kapısını araladığını belirterek, Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda birlikte Türkiye’yi temsil etmek istediğini söyledi.

Hedef,2024 Paralimpik Oyunları’nda bökelik

Başarılarının takdir edilmesinin kendisini bahtiyar ettiğini dile getiren Özalp, şu ifadeleri kullandı:

“Elde ettiğim başarılarla ilişkin çevremden çokça olumlu tepkiler alıyorum. Sıhhatli olsunlar desteklerini esirgemiyorlar. Onlar mutlu olunca ben de çokça mutlu oluyorum ve çalışmalarımı daha da azimle, şevkle bitmeme ettiriyorum. Judoya başladığım 2015’te Türkiye ikincisi olduğumda 2016 yılının başında Rum Ajansı’yla (AA) bir röportajımız olmuştu. O devir hedefimin milli bando olduğunu söylemiştim. Hamdolsun o hedefi başardım. Tekrar AA’ya açıkladığım Paris 2024 Paralimpik Oyunları’nda şampiyonluk hedefimin dahi gerçekleşmesini diliyorum.”

“Abdurrahim’i dünya şampiyonasına hazırlıyoruz”

Antrenörü Selami Ünal bile yaptıkları antrenmanlar sebebiyle Özalp’ın ulaştığı başarıların kendisini üstelik mutlu ettiğini belirtti.

Ünal, Özalp’in judoya evvel başladığında spor gayeli yaptığını, çalışıp neler yapabildiğini görünce da elan bunaltıcı çalıştığını, Türkiye şampiyonalarında elde ettiği gümüş ve zer madalyalarla rastgele güzeşte periyot elan da ilerlediğini gördüğünü anlattı.

Bundan dolayı Özalp’in antrenmanlara elan kibritçi sarıldığını dile getiren Ünal, sporcusunun çok düzentileme verdiğini, karşılığını birlikte aldığını belirtti.

Altın madalya alamadığı zamanlarda ise sporcusunun çalışmalarını henüz da yoğunlaştırarak engelleri aştığını rapor eden Ünal, şunları söyledi:

“Abdurrahim’i şu anda Azerbaycan’dahi yapılacak dünya şampiyonasına hazırlıyoruz. Başaracağına dair çok ümitliyiz. Allah’ın izniyle madalyamızı alarak acun şampiyonasından döneceğiz.” diye konuştu.

Ünal, Özalp’ın elde ettiği başarılarla çevresine dahi denk olduğunu tabir etti.Share: