Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de değişik bire bir seyahat

Anadolu Ajansı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i, FPV dronla görüntüledi.

FPV dron ile çekilen görüntüler, 120 bin metrekaresi abide bloğundan oluşan 750 bin metrekarelik Anıtkabir alanını eksiksiz detaylarıyla gözler önüne serdi.

Görüntüler, Atatürk’ün mozolesine çıkmadan önceki şevket erkanı ve resmi müzakere heyetlerinin evvel durağı olan 262 metre uzunluğundaki Aslanlı Yol’dan başlıyor.

Yolun, aralarında 5’er santimetre açıklık bulunan asimetrik taşlarla döşenmesinin amacının, ziyaretçilerin yere göre yürümesini ve bu şekilde Atatürk’ün mozolesine, başları önde eğimli, nazikâne çıkmalarını temin etmek olarak belirtiliyor.

Yolun iki tarafına dikilen Virginia ardıçları ise şehrin görüntüsünü kapatıp gelenleri ziyarete hazırlıyor. Yoldaki 24 arslan, 24 Türk Oğuz boyunu simgeliyor. Türk tarihinde gücü simgeleyen aslanların oturur durumda tasvir edilmesi ise Türk milletinin barışa verdiği önemi gösteriyor.

Aslanlı Yol’un sonundaki 15 bin emanet kapasiteli merasim meydanının zemininde ise 373 halı ve sergi örge süsü bulunuyor.

Anıtkabir’in Çankaya girişinde 1946’üstelik ABD’dahi kıvrak Türk vatandaşı Nazmi Cemal yoluyla bergüzar edilen 33 metre 53 santim uzunluğundaki bayrak direği yer alıyor.

Atatürk’ün mozolesine 42 kademeli merdivenlerden çıkılarak ulaşılıyor. Merdivenlerin ortasında Hitabet Kürsüsü, mozolenin girişinde Izzetinefis Holü saha alıyor. Holün zemini Adana ve Hatay’dan, duvarlar ise Afyonkarahisar ve Bilecik’ten getirilen mermerlerle kaplı.

27 kirişten oluşan tavanda ise halı ve kilim desenlerinden oluşan altın yaldızlı mozaik süsler dikkati çekiyor. Holün sonundaki Atatürk’ün simgesel lahdi, Osmaniye’den getirilen 40 ton ağırlığında yegâne parça mermerden oluşuyor.

Anıtkabir’birlikte, bakışımlı yerleştirilen İstiklal Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Galebe Kulesi, Cumhuriyet Altını Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Milli Kulesi, İnkılap Kulesi ve Koruma Görevlisi-i Hukuk Kulesi kayran alıyor.

Bu on kulede, kavim ve devletin var oluşunu belgeleyen büyük kavramlar, Atatürk’ün sözleri ile kabartmalar, yazılar ve kompozisyonlarla anlatılıyor.

Anıtkabir’e gelen fehamet başkanları ve resmi heyetlerin his ve düşüncülerini yazdığı Anıtkabir yadigâr defterinin bulunduğu Antlaşma’ı Milli Kulesi’nin duvarındaki “Milli hudutlarımız dahilinde bağımsız ve bağımsız daim olmak istiyoruz.” sözü, Atatürk’ün bağımsızlığa verdiği önemin nişanesi kendisine düzlük alıyor.

Atatürk ve Halas Savaşı Müzesi

Anıtkabir’bile Misak-ı Milli Kulesi’nden girilen Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi birlikte düzlük alıyor.

Dört asıl bölümden oluşan müzenin önce bölümünde Atatürk’ün kullandığı ve yabancı şevket adamlarınca bergüzar edilen eşyalar, ikinci bölümünde Çanakkale, Sakarya muharebeleri ile Şişman Taarruz’un anlatıldığı panoramalar ve galeriler vadi alıyor. Müzenin son bölümünde ise Atatürk’ün kitaplarından 3 bin 123’ü sergileniyor.

“25 numaralı proje”

Atatürk’ün 10 Teşrinisani 1938’de vefatının ardından dönemin hükümetince tıpkısı anıt mezarın yapılması kararlaştırıldı. Bununla ait en büyük soru işareti ise anıtın yeri oldu.

Anıt çukur üzere Başbakanlık bünyesinde meydan tayin komisyonu kuruldu. Komisyon, yerli ve yabancı mimarlara Anıtkabir’in nerede yapılması gerektiğine yönelik sorular sordu, incelemelerde bulundu. Çalışmalar sırasında Anıtkabir üzere Ankara Kalesi, Gençlik Parkı, Çankaya, Gazi Orman Çiftliği’nin isimleri ön plana çıktı. Elan bilahare abide mezarın, gündeş adı Anıttepe olan, Rasattepe’ye yapılması fikri akseptans edildi.

Yer tespitiyle ilgili sorunun çözüme kavuşmasının ardından, uygulanacak proje ile ilişik arsıulusal konkur düzenlendi. İlk evvel yemeden içmeden yabancı mimarların katılması planlanan konkur, tepkilerin ardından domestik mimarlara de açıldı.

Serbest yarışmaya 49 proje sunuldu. Kabine, Müderris Emin Kusursuz ile Doçent Orhan Arda’nın 25 numaralı projesinin tadilattan geçirilerek uygulanmasına karar verdi. Hükümetin kararı, yayımlanan tebliğle açıklandı.

Düzenlemeler böylecene 9 Ekim 1944’teki törenle Türkiye’nin alem mekanlarından Anıtkabir’in temeli atıldı. Muhtelif nedenlerle uzayan imal süreci ve projedeki değişikliklerin arkası sıra 1 Eylül 1953’te Anıtkabir’in inşası tamamlandı.

Budun Betimi Müzesi’ndeki arızi kabir

Öte yandan 10 Kasım 1938’dahi Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yuman Atatürk’ün naaşı, 16 Teşrinisani’de Dolmabahçe Sarayı merasim salonunda katafalka konuldu.

Cenaze, 19 Teşrinisani haset büyük ayrımsız neşeli marifetiyle Ağır Zırhlısı ile İzmit’e, oradan bile aynı günün akşamı tekmil daraç gezilerinde kullandığı tren ile Ankara’ya uğurlandı.

20 Kasım’birlikte Ankara’birlikte ihtişam erkanı marifetiyle karşılanan cenaze, TBMM önünde katafalka konuldu. 21 Teşrinisani 1938’üstelik iri benzeri cenaze merasimi ile Ankara Budun Betimi Müzesi’ndeki eğreti kabrine konulan Atatürk’ün naaşı, ebedi istirahatgahı Anıtkabir’e taşındığı 10 Teşrinisani 1953 tarihine kadar burada kaldı.

Share: