Arıcılar, Kendilerinden Şeker Hastalığı Parası Toplayan Tahap’ın Yöneticileri Karşı Yanlışlık Duyurusunda Bulundu: “Bizi Dolandırdılar”

DİLAN KUTLU

Arıcılar, iktidara yakınlığıyla tanıdık Tarım, Azık, Hayvancılık ve Arıcılık Federasyonu (TAHAP) yöneticileri için, ‘huzursuz şeker hastalığı’ vaadiyle parasını topladıkları şekerleri kendilerine göndermedikleri gerekçesiyle savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. Diyarbakır Arıcılar Toplum Örgütü Başkanı Mehmet Ağababa Akkoyun, “Yedi ay ilk, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker topladık. 1 milyon 200 teklik mal gönderdik. Bire Bir hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha bugün, ha ferda’… Daha Çok üreticiler da isyan ediyor. Ahretlik şekeri almadığı için bütün arıcılar beis gördü Türkiye’nin bir nice ilinde, ayrımsız bizim üzere. 130 üyem mağdur. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar” dedi. Üretici Remzi Balık birlikte “TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada biz kimden hesap soracağız” diye konuştu. TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu ise üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını, para iadeli üzere birlikte istida göndermediklerini söyledi.

TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin arılarını seyretmek için şekere gerekseme duyduğu şita aylarında 50 kilogramlık şekerin arıcılara 450 TL yerine 390 TL’ye satılacağını açıkladı.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı denetiminde neşelilik gösteren Arıcılar Birliği hesabına iktidara yakınlığı ile bilinen TAHAP aracılığıyla şeker dağıtımı yapılması tartışma yaratırken tıpkısı süre sonradan arıcılar, paralarını yatırdıkları şekerin kendilerine teyit edilmediği gerekçesiyle harekete geçti.

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’ İDDİASI

Edinilen bilgiye göre; bazı arıcılar CİMER’e başvururken Adana’daki gâh bal üreticileri birlikte TAHAP yöneticileri üzerine ‘kalifiye ayyarlık’ iddiasıyla savcılığa cürüm duyurusunda bulundu. Adana’nın Yüreğir ilçesinde topluluk üyesi arıcılar, 2,5 milyon liralık toplayıp yatırmalarına rağmen kendilerine şeker verilmediğini ve arılarının temizlik olduğunu belirterek, TAHAP yöneticileri karşı ‘görevi kötüye kullanma, nitelikli dolandırıcılık ve zimmet’ suçlarından ülkü açılmasını istedi. Arıcılar, cürüm duyusu dilekçesine yatırdıkları paralara ilgili dekontları ve arılarının telefon olduğu yönündeki ehlivukuf raporlarını ekledi.

Diyarbakırlı üreticiler bile derneğin Diyarbakır şubesinin açılışına TAHAP Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte mevrut kuvvet milletvekillerine dertlerini anlatabilmek amacıyla Ankara’ya geldi. TAHAP bünyesinde canlılık gösteren Diyarbakır Arıcılar Derneği’nin başkanı Mehmet Ağababa Akkoyun, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“ARTIK ÜRETİ İSYAN EDİYOR: 24 senedir arıcılık yapıyorum. Üç yıldır Arıcılar Derneği Federasyonu’nu kurduk. Bizim umumi başkanımız, Mustafa Sarıoğlu. Yedi kamer evvel, üreticilerden çuvalı 400 lira karşılığında şeker hastalığı topladık. 1 milyon 200 liralık mal gönderdik. Bir hafta içerisinde şekerimiz gelecekti. Yedi aydan beri ‘ha zaman, ha yarın’… Imdi üreticiler üstelik başkaldırma ediyor. Hizmetçi şekeri almadığı amacıyla hep arıcılar beis gördü Türkiye’nin birçok ilinde, ayrımsız bizim gibi. 130 üyem kıygın. Türkiye’nin büyün illerinde dahi bizim kabil benzerleri var.

Bu gönderdiğimiz dünyalık, 6 TIR şeker hastalığı parası. Biz paramızı istediğimiz amacıyla bizim telefonlarımızı engelledi. Tıpkısı arıcının verimi bin TL ise 500 liraya düştü. Arıcıların bilcümle umudu bu şekerdi.  Yetkililerden bugüne kadar aynı karşılık gelmedi. Adana Yüreğir, savcılara yanlışlık duyurunda bulunmuş, bugüne büyüklüğünde karşılık gelmemiş.

AÇILIŞA MİLLETVEKİLİ İLE GELDİ: İlk senelerde Kültürlü Milletvekili Pek Çetin ile bu arada dört ilkokul misil Diyarbakır’a gelirken önceki bizim dükkan açılışında kendisiyle beraberdi. O fotoğraflar bile ben üstelik mevcuttur. Biz ona birlikte istinaden… Hassaten Sağlam Çetin As, bizim kurumumuzda ‘efsane başkan’ kendisine geçiyor. Tığ, Bitlis’e bu arada gittik. Bütün Güneydoğu’üstelik Dayanıklı Zor As’le geziyorduk. Söz Misali herkes diyordu kim ‘Bu adam devletle iç içedir, bundan tek öz sokak, bu sağlamdır, dürüsttür’. Bizim rüfeka Güçlü Zor’a giderken dedi kim ‘Ben bu adamı tanımıyorum’. Bu insan dahi beyninde bir molekül yokken o bile sırtını dönmüş. Ego, Metin Ağır’a ulaşamadım.

İlk senelerde banal bize bindi çıktılar, yani inkar etmiyoruz. Pandemi döneminde bize bindi çıktılar, arıcılar serbestti. Bahis şekere gelince, menfaate girince bu gelişim bozuldu.

BİZİ DOLANDIRDILAR: Bu adamın mağduruyuz. Bizi dolandırdılar. Paramızı aldılar. Bugün zat evimize gidemiyoruz. Ben evime gittiğimde, hep arıcılar toplanacak, ‘bu dünyalık nerede’ diyecekler. Telefonlarımız da engellendi, karşılık vermiyor.”

Şeker Hastalığı alabilmek umuduysa TAHAP’a mülk yatıran, 29 yaşındaki ataması yapılmayan hoca Remzi Balık dahi konuya ilişkin ZÜMRÜDÜANKA’evet şu açıklamayı yaptı:

“MAĞDURİYETİMİZİ DUYAN YOK: TAHAP’la yaklaşık 2-3 yıldır iletişimiz bulunan. Bizim mağduriyetimizi duyan kimesne yok. Durumumuzu anlatmaya açıklama etmeye çalışıyoruz. Balaban nukut toplandı. 16.03-17.03 2022 tarihlerinde biz bu paraları TAHAP’a teslim ettik. Ondan bilahare TAHAP Genel Merkezi Ankara Şubesi’hangi aktarıldı. O gündür bu gündür bize aynı hafta içerisinde tedarik edecekleri şekeri etmediler. Biz, mağduriyetimizi dile beyan etmek için Ankara’evet geldik. Yetkili makamlarla görüştük. Akıbet çıkar mı bilmiyorum ama biz Diyarbakırlı üreticiler adına sesimizi duyurmaya çalışacağız.

7 KAMER OLDU: Kısaca, bizim federasyonun 100 küsur üyesi var ve nazik çapta. Ben, baharat döneminde iki bin koloniyle devam ediyorum. Mustafa Sarıoğlu marifetiyle bize üstenme edilen devir namına getirilmedi. Yedi maaş aynı müddet doldu. ‘Bugün yarın mülk hesabına yatırılacak’ dedi, yatırılmadı. ‘Şeker Hastalığı tedariği yapılacak’ dendi, yapılmıyor. Tığ, 400 TL şeker tedariği karşılığında anlaştık. Zaman şekerin çuvalı bin 50 TL. Ego, ilkbahar döneminde 200 çuvala 80 bin TL yazdırdım. Ben 80 bin TL ile 400 liralık karşında şeker almış olsaydım o param 600-700 bin TL mesabesinde tıpkısı rakama mukabele ederdi. Amma bu misil bize bir zamanlar yatırılmadığı amacıyla alacağım cirim 80 çuval.

Son iki yıldır şekerin tedarik edilme noktasında sıkıntılar çekiyoruz. Bin 500 kolonisi olan tıpkı üretici, baharat döneminde bunun bin kolonisini şen satar. Bin koloni, 1 milyon para emreylemek. Geriye kalan 500 koloniyle hem münezzeh üretimi hem üstelik bal hasadı yapabilir. Bu bize tedbir edilmediği üzere ben, satmam gereken kovan sayısının yüzde 30’unu fakat satabildim.

Türkiye Arıcılık Birliği, şeker dağıtımlarını yaparken Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na sınırlı. Tığ İçişleri’ne sınırlanmış federasyon olduğumuz amacıyla beyninde ne şeker hastalığı tedariği var. Ücretini ödediğimiz şekerin tedariğini istediğimizde ise gözdağı ediliyoruz. Bu sektörde TAHAP’a yeryüzü büyük darbeyi, doğrusu TAHAP’ın genel başkanı kendisi vurmuştur. Ben, eskiden verilmesi müstelzim bu besleme şekerini alabilseydim filhakika biz destek çıkmaya devam edecektik.

ELİ KOLU YARGIYA UZANIYOR: Toplumsal medya hesaplarının hepsinden engelliyiz, muhalif hiçbir şey kabul edilmiyor. Elimizde banka dekontlarımız bulunan. Yazışmalar, fotoğrafları, kâh milletvekilleriyle yapılan geziler; bütünü bulunan. İçişleri Bakanlığı’na yanlışlık duyurunda bulunduk. Adana Yüreğir ilçe teşkilatı bünyesinde savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk, emsal dokuma etmesi üzere. Ancak Mustafa Sarıoğlu’nun, ne şekilde ulaşmış bilmiyorum, savcılıktaki dosyayı yavaşlattığı duyumunu aldık. TAHAP Genel Başkanı’nın elinin kolunun yargıya uzanabildiği noktada biz kimden adisyon soracağız. Milletvekillerinin görevlerini unuttuğu yerde biz, gerçekte milletvekillerine görevlerini hatırlatmaya geldik. Çünkü milletvekilleri, benim sesimi belirtmek için burada. Zaman milletvekillerinden car ağırlık randevu alabiliyoruz. Kavi Çetince, TAHAP’ın sosyal iletişim araçları hesaplarında fotoğrafı geçen milletvekilimiz. Mustafa Patırtı, desteği olan milletvekilimiz. Kendilerine teşekkürlerimizi sunuyoruz ama açılışın olduğu dönemlerde destekleri olan milletvekillerimizden ricamızdır; Mustafa Sarıoğlu için zaruri cümle işlemlerin yapılmasını dilek ediyoruz. Milletvekilleri eylemek, devletin kendisi demek. Devletin kendisi özlük üreticisine bunları yapanlara ağızsız kalıyorsa üretici hangi yapsın?

MÜLK NEREYE GİTTİ: Kestirmece 1 milyon 671 TL dünyalık bizim hesabımızdan geldi. Türkiye geneli düşünürsek 250-300 milyon yaklaşık, tıpkısı parayı geçiyor. Bu paranın nereye gittiğini, nerelerde kullanıldığını adli yollardan öğrenmeye çalıştık ancak yukarıdan gelen emirler yüzünden savcılık dosyası yavaşlatıldığı üzere tığ o paraların şu anda nerelerde kullanıldığını bilmiyoruz. en son aldığımız bilgelik, bu paranın TAHAP Ankara Şubesi’ne geldiğidir. Ondan sonradan bu paranın nereye gittiği, nerede kullanıldığı baştan sona muğlak.

ÜRETİCİ KORKUYOR: Tehditvari ifadeler şu anda yoğunlukta olduğu için üreticilerimiz diyor ki ‘Ben konuşursam acep bana ayrımsız özdek tamam mu? Ruhsatım (arıcılık ruhsatı) halel edilir mi? İşim engellenir mi’ korkusuyla kimse curcunalı çıkarma noktasında mukavim öne atılmıyor. TAHAP toprak ve kaymakamlık başkanlarına sesleniyorum. Düz olduğunuz noktada susmanız size hiçbir husus getirmez. Sustuğunuz sürece Mustafa Sarıoğlu aracılığıyla oyalanırsınız ve bu kaç sene sürer, tığ de bilmiyoruz. Mustafa Sarıoğlu için yapılması gereken bilcümle işlemleri meclisten talep ediyoruz.”

ZÜMRÜDÜANKA Bilgelik Ajansı’na mütekellim TAHAP Umumi Başkanı Mustafa Sarıoğlu, üreticilerin şekere ulaşamamasının geç havale vermelerinden kaynaklandığını ve paraların iadesi amacıyla dilekçesi göndermediklerini söyledi. Sarıoğlu, iddialara şöyle yanıt verdi:

“SİPARİŞLERİNİ GEÇ VERDİKLERİ İÇİN ALAMADILAR: Diyarbakırlı arıcılar, reddetme dilekçesini biz ısrarla istememize karşın göndermediler. Binlerce insanın, unundan besleme şekerine büyüklüğünde verdik. Bu hareketler, insanların kıygın edilmesine etmen ediliyor. Nisan ayına kadar tınlamalı şeker ödemesi yaptık. Şeker Hastalığı alamamaları, ülkede yaşanan şeker sıkıntısından kaynaklı. Diyarbakır’ın beş TIR şekeri var, bire bir TIR tır şekerlerini aldılar. Siparişlerini geç verdikleri için alamadılar, ondan sonradan üstelik ‘Başkanım tığ paramızı istiyoruz’ diye sözlü tıpkısı talepte dahi bulunmadılar. 22 Eylül’e büyüklüğünde bizden şeker hastalığı evet dahi mülk iadesi istemediler.

DIŞARIDAN BERDUŞ MATBUA ANLAŞMASI YAPTIK, İÇERİDEN ŞEKER ALDIK: Şekeri önceki TÜRKŞEKER’den aldık, daha sonra tedarikçi firmayla takasla aldık. Dışardan çakaralmaz matbu anlaşması yaptık, içeriden şeker hastalığı aldık. Akıbet kısmi şekerimizi dahi dağıtıyoruz. Ondan sonra bu kavim hangi yapacak, düşkünlük ediyorum. Biz, hukuki süreci başlattık.

METİN AĞIR İLGİLİ MAKAMLARDAN ÇÖZÜYORDU: Kip Yavuz ile ilgilendiren biber dolması söylüyorlar. Mütehammil Çetin, 15 yıldan sonradan arıcı çadırına giren ilk insandır. Söz Temsili Karacadağ bölgesinde arıcılar yukarı çıkacaklar, ora ‘kapalı bölge’ car edilmiş ya üstelik irsal belgeleri yok. Ki aranıyordu? Dokuz Canlı Müşkül aranıyordu, ait makamlardan çözüyordu.”Share: