Ardahan’da Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyeleri kuruldu

Cahillik ve Spor Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Uygulayım Bilimi Takımı Vakfı işbirliğiyle planlı Deneyap Türkiye Teknoloji Atölyelerinin, bakir zaman eğitimleri Ardahan’birlikte başladı.

“Deneyap” üzere açılan sınavlarda başarı gösteren öğrencilere, Ardahan Cahillik Merkezlerindeki uygulayım bilimi atölyelerinde yetişek veriliyor.

Öğrenciler, robotik kodlamadan bireşimli zekaya, siber güvenlikten enerji teknolojilerine büyüklüğünde 8 değişik alanda 3 yıl boyunca eğitim bilimi alacak.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ramazan Çipo, AA muhabirine, atölyenin amacının geleceğin mühendislerini yetiştirmek olduğunu söyledi.

Ardahan’daki atölyelerde terbiye sürecinin başladığını rapor fail Demir, şunları kaydetti:

“Şu anda 81 ilde tahminî 100 Deneyap ile İlimize ve ülkemize bakım edecek öğrenciler yetiştiriyoruz. Bağımlı kim ülkelerin yaşayan olması yerine teknolojisinin ve mühendislerinin hararetli olması gerekiyor. Bizde bile ilimizde lise grubunda 2, ortaokul grubunda 6 derslik gelmek üzere 8 grupta bakım etmekteyiz. Hocalarımız çalışmalarına başladı. İnşallah bizde buradan teknoloji ve ülkemize güzelce insanlar yetiştirip yararlı olmak istiyoruz.”

15 Temmuz Şüheda Anadolu Lise 10. dershane öğrencisi Barış Aksoy dahi yıpranmamış vukuf ve birikimler ile mütebeddil dünyada tutmak istediğini söyledi.

Share: