ARDAHAN LEZZETLERİ SULTANGAZİ’YE TAŞINDI

Ardahan’ın lezzetleri Sultangazi Belediyesi ile İstanbul Avrupa Yakası Ardahanlılar Derneği’nin düzenlediği Saftirik eti, Kaşar Peyniri ve Bal Festivali’nde vatandaşlarla buluşturuldu.

Sultangazi Belediyesi’nin Anadolu’nun lezzetlerini, kıyafetlerini, müziklerini ve kültürünü kaza sakinlerine tanıtmayı amaçladığı programlar kapsamında bu öğün Ardahan’ın lezzetleri Sultangazi’ye taşındı. Sultangazi Belediyesi Aktiflik Alanı’nda gerçekleşen festivalde Ardahan’ın embesil, kaşar, bal, sucuk, gibi lezzetlerinin tanıtılmasının beraberinde bölgenin yerel müzikleri çalındı, vatandaşların ciddi ilgisi eşliğinde halaylar üstelik çekildi.

‘YÖRESEL GÜNLERİMİZİ HADDINDEN FAZLA DALLI GÜLLÜ BİR ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ’

Festivale katılan Av. Abdurrahman Dursun, ‘Sultangazi’bile yerel ülke günlerimiz devam ediyor. Sultangazi Etkinlik Alanı’nda Ardahanlı komşularımızla, Ardahan’ı dost ona umu veren gayrı hemşerilerimizle beraberiz. Çok bunaltıcı aynı şekilde devam fail yerel etkinliklerimiz kapsamında bugün 8’incisini gerçekleştiriyoruz. Esasında bu memleket günlerini gerçekleştirmemizin esas amacı hem gelenek ve göreneklerimizden kopmadan şehrimizi yaşamak hem de memleketimizden kopmamaktır. Bu çerçeve ortamında yöresel günlerimizi çokça hararetli aynı şekilde gerçekleştiriyoruz. Bugün üstelik özellikle kazıyla, gövermiş peyniriyle, kaşarıyla Ardahanlılar bugün hem yerel tatlarını tanıtacaklar hem bile anane ve göreneklerini sergileyecekler. Folklorlarıyla, değişik oyunları ve konserleriyle domuzuna ayrımsız bölüm olacak. Dört gündür devam fail günlerimizin zaman kapanış törenini, açılış töreniyle gerçekleştirmiş olacağız. Herkesi çağ sonuna büyüklüğünde bitmeme edecek etkinliklerin bulunduğu Sultangazi Aktiflik Alanı’na davet ediyoruz, Ardahanlılar yerine davetimizi yapmış olalım’ dedi.

‘ÇALIŞIYORUM, İZİNLİ BİR GÜNÜM VAR, ONDA DA BURAYA GELDİM’

Ardahanlı Anagül Balkır, festivale memleketinin lezzetlerini sezmek amacıyla geldiğini söyleyerek, ‘Kendi yöremizin türküleri, oyun havaları, antagonist, peyniri, hafriyat, seçkin şeyi var burada. Memleketimizin ürünlerinin buraya getirilip satılmasından haddinden fazla çekicilik duyuyorum. Sistem buraya gelsin, Ardahanlı olarak öz insanlarımızı hastalık boydak bırakalım. Çalışıyorum, yetkilendirilmiş benzeri günüm var, onda birlikte buraya geldim’ şeklinde konuştu.

‘BU VESİLEYLE ÇOCUKLARIMIZ BILDIRME AZINDAN KÜLTÜRÜMÜZÜ ÖĞRENMİŞ OLUYOR’

Pazar gününü ailesiyle geçirmek amacıyla festivale mevrut Zafer Yaylalı ise ‘Ardahan’ın lokal lezzetlerini görmeye geldik, kültürün tanıtımı açısından böyle bir festivalin düzenlenmesi çok adamakıllı. Çocuklarımız filhakika burada büyüyor. Geçenlerde üstelik Erzurum günüydü, bu vesileyle çocuklarımız yeryüzü azından kültürümüzü öğrenmiş oluyor’ dedi.

Share: