Antalya’da Side kazıları devam ediyor

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Side Antik Kenti’ndeki hafriyat çalışmaları sürüyor.

Side Antik Kenti Hafriyat Başkanı Prof. Dr. Feriştah Alanyalı, yaptığı açıklamada, Side kazılarının 75. yılında Barut Hotels ana sponsorluğunda devam ettiğini belirtti.

Side’nin Antika Çağ’dahi Akdeniz’in yer makro liman kentlerinden biri olduğunu kaydeden Alanyalı, “Bugün ise Anadolu’daki antik kentlerden ayrılan sunma büyük özelliği, çağdaş yaşamla antik kentin alay malay varlığını sürdürmesidir. Side’üstelik son yıllarda yapılan icraat, antika şehir ve modern yaşamın birbirini tehdit boy bos şekilde değil, destekler şekilde kez almaktadır.” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda sürdürülen kazı çalışmalarında sunma koskocaman merkezlerden birinin yunak-gymnasium kompleksi (Roma İmparatorluğunun tamamına yaygın olan tıpkı sosyal gelenek) olduğuna dikkati calip Alanyalı, kazı çalışmalarının cenup galerilerde bitmeme ettiğini vurguladı.

Kazılarda Side üzere ehemmiyet haiz buluntularla karşılaştıklarını nâkil Alanyalı, şunları kaydetti:

“İnsan ölçülerinde ve biraz âdem ölçülerinden balaban sekiz yontu açığa çıkardık. Bu heykeller kentin yaşlılar meclisiyle ait heykellerdi. Heykeller, daha geçmiş yazıtlar ve tüm kazı bilimsel-epigrafik belgeler yanında getirildiğinde gördük kim bu bina kentin gençlerinin yetiştirilmesi ve yetişek almaları amacıyla mamul. Yani Sideli gençler Antika Çağ’de bu gymnasiumda eğitim bilimi almışlar. Side’bile şişman ve mübarek ayrımsız yaşlılar konseyi var. Benzeri da seçkin bölgenin gelişigüzel mahallenin kendine ait yaşlılar konseyi var.”

Kazılarla ilişkin teşrinisani ayında dahi tıpkısı bilgi şöleni düzenleyeceklerini belirten Alanyalı, sınırlı dışından katılma sağlayacak oylumlu akademisyenlere Side’yi ve kazı çalışmalarını anlatacaklarını bildirdi.

Share: