Antalya’da sahilde tıpkısı kişiyi tüfekle öldüren sanık için “nahak kımıldatma” indirimi talebi

Antalya’dahi sahilde sâdır kavgada tıpkısı kişiyi pompalı tüfekle öldüren maznun üzere, müddeiumumi mütalaasında “nahak kımıldatma” indirimi uygulanmasını arzu etti.

Antalya 1. Güç Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, maznun Orhan T. (58) tutuklu bulunduğu cezaevinden Gürültülü ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) yoluyla katıldı. Müştekiler ve taraf avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.

Duruşmada asıl hakkındaki mütalaasını açıklayan müddeiumumi, “kasten katil” suçundan müebbet mapushane cezası istemiyle yargılanan sanığın, maktul tarafından kemik kırığı oluşacak ve süssüz tıbbi müdahale ile giderilemeyecek şekilde bıçakla parmağından yaralanması zımnında “haksız kımıldatma” hükümleri uygulanarak 18 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Sanık Orhan T, maktulü kanlı veya yaralama kastının olmadığını iddia ederek, “İsteyerek tıpkı husus yapmadım. Yaralandığını görünce, parmağım mecalsiz olduğu halde maktule pansuman yapmaya çalıştım.” diye niteleyerek konuştu.

Müşteki avukatı Fırat Kılıç ise sanığın ceza indiriminden sezmek için olayı rastgele aşamada değişik anlattığını savunarak, “Anlattıkları bilcümle birbirleriyle çelişmektedir. Ayrıca tanıkları da onun kabilinden ifadelerini değiştirmektedir. Ailenin bir tane istediği, sanığın gereken cezayı alması. Bu şekilde acılarının azalacağını bize iletmektedirler.” dedi.

Mahkeme heyeti sanığın mevkufiyet halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Konyaaltı Sahili’nde 7 Şubat’ta çıkan kavgada pompalı tüfekle vurularak ağırbaşlı yaralanan Erhan Yazar (41), kaldırıldığı hastanede 13 dönüş sonradan hayatını kaybetmiş, gözaltına alınan Orhan T. tutuklanmıştı.

Share: