ANTALYA TURİZMİNDE ‘ALTIN SONBAHAR’

TÜRKİYE’dahi ecnebi turistin en çokça ağırlandığı Antalya’de, ekim ve teşrinisani aylarında alıngan rekorlar sonrası gaye büyütüldü; yılın akıbet kocaoğlan için dahi beklenti oluştu. Antalya Site Konseyi Turizm Iş Grubu Başkanı Recep Ağır, Turizm, ilk teşrin ve kasım ayında 2019 yılına hoşgörüsüz döndü. İlk el kasım ayı sonuna kadar Antalya’dahi mevsim uzadı. Antalya amacıyla ‘altın sonbahar’ diyebiliriz. Ilk Teşrin-kasım-meyan ayları namına yılın akıbet çeyreği 2022’bile, 2019’u belki de ağız ağıza geçecek ayrımsız dönme olacak dedi.

Antalya’ya, yılın 11 ayında, yüzdelik 48 artışla 13 milyon 138 bin 88 seyyar geldi. Bu nicelik, aynı zamanda ‘rekor yıl’ kabul edilen 2019’u geride bıraktı. Ekim ve son teşrin aylarında alıngan rekorlarla büro temsilcileri, misyon büyüttü. Yılın sonuç ayı amacıyla dahi rekor bekleyen büro temsilcileri, Christmas ile yılbaşı etkisine aksan yaptı. Kente gelen seyyar profili ile ait Antalya Site Konseyi Turizm Himmet Grubu Başkanı Recep Zor, Avrupa ülkelerinden gelen turistlerin enerji krizine vabeste istinas ihtiyacı amacıyla gelmediklerini açıkladı. Müşkül, alelhusus Alman ağırlıklı Avrupalı turistlerin alışılagelen tatil amacıyla Antalya’yı tercih ettiklerini belirtti.

ALMANLAR 2019’U YAKALADI, RUSLAR GEÇTİ

11 maaş verilere göre ilk teşrin ve son teşrin aylarında 2019’u geçmeyi başardıklarını anlatan Müşkül, Antalya tarihinin yer erdemli rakamının sağlandığı 2019’la karşılaştırırsak; ekimde 26 bin, kasımda 54 bin bu 2 ayda toplamda 80 bin elan çok turist geldi. Gelişlere baktığımızda, Almanya’nın kasım ayında 2019’daki sayıya ulaştığı görülüyor. Almanya’dan 2019 Kasım’bile 94 bin can mevrut, bu yıl 94 bin 564 ayrımsız düzeyde. Ruslar 126 bin ziyaretçi ile 2019’u üstelik aştı; 2019’birlikte 109 destek. İngiltere’den 2019’da 19 bin hayat gelirken, az daha ikiye katlayıp 36 bine yükselmiş. Daraç dışında hareketli Türk vatandaşlarını birlikte eklediğimizde; son teşrin ayında 400 bini aştığı, 404 bine ulaştığı görülüyor dedi.

Bu verilerin Antalya tarihinde kasım ayı için ilk kez gerçekleşen uzanım olduğunu dile getiren Ağır, Avrupa’da çocuklu ailelerden ziyade bu 1,5 aylık dönemde, orta yaş üstü mütekait turistlerin geldiğinden yola çıkabiliriz. Çünkü bu dönemde Hırvatistan’dan Portekiz’e Akdeniz’in bir nice bölgesi sezonu kapattı. Fakat bunların Avrupa’daki enerji krizinden kaynaklı ısınmaya gelen turistler olduğunu bildirmek akıllıca gayrimümkün. Filhakika o gerçekleşseydi; 1 milyonun üstünde methal olması mümkündü. Turizm, teşrinievvel ve kasım ayında 2019 yılına vurdumduymaz döndü. İlk sefer teşrinisani kocaoğlan sonuna büyüklüğünde Antalya’bile mevsim uzadı. Antalya için ‘altın sonbahar’ diyebiliriz diyerek konuştu.

‘ANTALYA ÇOĞU ANTLAŞMA BİRİNCİ OLDU’

Akdeniz çanağındaki rakip destinasyonlarda ciddi güzeşte yaz dönemi sonrası Kanarya Adaları ile Mayorka dışında hep bölgelerde otellerin ekim kocaoğlan sonu bakımından sezonu kapattığını dile getiren Ağır, Ama Antalya yekpare doğal gaz, bu dönemde bile devam ediyor. Antalya, teşrinisani ayı boyunca birlikte günce yetersiz dışı gelişlerde hep önceki ikideydi. Mayorka ve Kanarya Adaları ile yarışıyordu. Çoğu antlaşma bir numara oldu. Hassaten sene sonu itibarıyla Mayorka’yı geçmesini üstelik bekliyoruz amma resmi rakamlar henüz gelmedi. Mayorka, şu an 11-12 milyon beyninde. Bizse 13 milyonu geçtik. Bu veriler yıl böylecene netleştiğinde Antalya’nın, Akdeniz çanağında bu sene sunu haddinden fazla ecnebi seyyah ağırlayan birinci destinasyon olmasını bekliyoruz dedi.

EN ÇOK TALIH VE KONAKLAMA SÜRESİNDE DE BİRİNCİ

Turist sayısı itibarıyla Akdeniz çanağında birinci olması muhtemel Antalya üzere rakiplere bakarak iki makro farkın daha bulunduğuna özen çekici Güç, Antalya 90 ülkeden turist ağırlaması dolayısıyla rakiplerine bakarak bu sene yeryüzü çok ayrımlı ülkeden gezgin ağırlayan destinasyon oldu. Üçüncü farksa yeryüzü uzun konaklama süresine eş destinasyon. Normalde 8, 9, 10 gündür konaklama süreleri. Bizde 1 ay konaklayanlar oldu. Bu sene averaj 12-13 gecelemeden yola çıkabiliriz. Bütün bunlara aynı da geçici namına mevrut Zalim ve Ukraynalı vatandaşları dahil edersek kent ilk defa tarihinde bire bir şita döneminde turistik hareketliliği bu kadar yavaş yaşıyor diyerek konuştu.

ARALIKTA BILE REKOR BEKLENTİSİ

Christmas ile yılbaşı kabilinden etkenlerin antrakt ayında rekora götüreceğini dile getiren Çetince, Antalya’birlikte otellerin yıldızlı olması, ihtimal bugüne kadar yaşanmayan hareketliliğe etken benzer. Çünkü devir operatörlerinin çoğu ölçülü gözyaşı emeklilere tafsilatlı devamlı, beş altı haftalık konaklamalar sunuyor. Şita dönemi fiyatların henüz uygun olması, bire bir üstelik zat ülkelerindeki Noel curcunasını çok sevmeyip, soluklanmak isteyenler birlikte geliyor. Bu zaman; futbol ve golf üzere spor turizmi, kurultay, keyif ve tabiat turizminin de yer aktif yaşandığı devir. Alternatif turizmde pandemili yıllara göre henüz nazik hareketlilik var. Ilk Teşrin-teşrinisani-mabeyin ayları kendisine yılın serencam çeyreği 2022’da, 2019’u ihtimal de ağız ağıza geçecek tıpkı zaman olacak dedi.

Share: