Antalya, trafikte “fikirli uç” sistemine geçecek

Antalya genelinde trafikte bahir yaşanan güzergahlarda “uslu kenar” sistemine geçilecek.

Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı Cem Oğuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya’nın şahıs bakımından Türkiye’nin genişlik balaban 5, dil sayısı bakımından ise 4. iri kenti olduğunu belirtti.

Ulaşımla ait 76 çekicilik ve kuruluşun katılımıyla çalıştay düzenlediklerini ve sorunları masaya yatırdıklarını kaydeden Oğuz, “Kent trafiğinin rahatlaması üzere öncelikle Karayolları Umumi Müdürlüğü’nün etki bölgesinde kâin çevre yolu projelerinin tamamlanması gerekiyor. Bu 3 projeden yıldız yer yolu tamamlandı, gün batısı çevre yolunun 15 kilometresi yapıldı. Şimal günindi kasaba için ise elan başlanmadı.” dedi.

Trafiği rahatlatacak arz yetişkin projelerden birisinin da raylı herkes olduğuna dikkati çekici Oğuz, Sarısu bölgesinden Varsak hattına bağlanacak 4. hamle çalışmalarına sunu gücük zamanda başlanacağını vurguladı.

Antalya’da site ortamında trafik yoğunluğunun yaşandığı 38 kenar olduğunu tabir eden Oğuz, şöyle konuştu:

“Aptal dudak yapılması amacıyla tecrübe çalışmalarımız sürüyor. Belirlediğimiz 38 güzergahı beyinli kavşak haline getireceğiz. Kavşaklara uzaktan engelleme edebileceğimiz Gidiş Geliş Dümen Merkezi kuruyoruz. İlçeler ile bütün 99 kavşağa engin erişim sağlanacak. Doğrusu 59 kavşağa geometrik düzenleme yaparak tıpkısı inhilal sağladık. Aptal kavşak sistemi ile gözle görülür bir deşarj olacak. Açar yoğunluğu, kameralar ve anten yardımı ile algılanarak kandil ayarlamaları kendi kendine yapılacak.”

Share: