Annesini öldüren çocuğa 19 yıla kadar, azmettirici babaya ağırlaştırılmış müebbet mahpushane talebi

Eskişehir’da pompalı tüfekle annesini öldürdüğü, anneannesi ve 3 komşusunu yaraladığı iddiasıyla yargılanan 15 yaşındaki çocuk ile azmettirici olduğu öne sürülen babası Erkan A.’nın yargılanmasına başlandı. İddianamede suça sürüklenen yavru İ.A. (15) hakkında 19 yıla büyüklüğünde, azmettirici olduğu sav edilen baba üzerine ise ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası temenni edildi.

Fenomen, Tepebaşı ilçesi Fevziçakmak Mahallesi Ertorun Sokak’ta meydana geldi. Edinilen bilgilere bakarak, babasıyla birlikte Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi Aşağıpiribeyli Mahallesi’nde işlek İ.A. (15), annesinin yanına geldi. Asıl mahdum arasında bilinmeyen ayrımsız sebeple ağız dalaşı daha çok. Tartışmanın büyümesi üzerine İ.A., yanında getirdiği pompalı tüfekle annesi Ilgım Borak’a yara etti. O esnada evde kâin ve olaya aksülamel gösteren komşulara birlikte zehir fail İ.A., lüp kapısının önündeki arabaya binerek tezce kaçtı. Çevredeki gayrı komşular eliyle yapılan ihbar üstüne olay yerine haddinden fazla sayıda polis ve afiyet ekibi atıf edildi. Olay namına mevrut 112 Evgin Servis ekipleri, vücudunun değişik yerlerinden yaralanan anne Serap Bor’un hayatını kaybettiğini tayin etti. Saçmaların hedefi olan komşular Ayşe A. (60), Döndü Ç. (61) ve Türkan Ç. (50) ise yaralandı. 15 yaşındaki kıya şüphelisi İ.A., azmettiricisi olduğu iddia edilen babası Erkan A. (42) ile alay malay yakalanarak gözaltına makbuz. İ.A. ve Erkan A. emniyetteki işlemlerinin arkası sıra çıkarıldıkları barış ceza hakimliğince tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Çocuğa 19 yıla kadar, babasına ağırlaştırılmış müebbet mahbes talebi

Olayla ilgilendiren Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığı marifetiyle planlı soruşturmanın tamamlanmasının peşi sıra Erkan A. ve oğlu İ.A. üzere ayrı hazırlanan iddianameler 1. Dokunaklı Ukubet Mahkemesince akseptans edildi. İddianamede 15 yaşındaki suça sürüklenen bala İ.A. hakkında ‘üstsoydan akrabayı töre saiki ile tasarlayarak düşünülerek cani’ ve 3 kişiye alın ‘düşünülerek yaralama’ suçundan 19 yıla büyüklüğünde cezaevi cezası rica edildi. Azmettirici olduğu kanıt edilen ata Erkan A. için ise ‘üstsoydan akrabayı töre saiki ile tasarlayarak kasten öldürmeye azmettirme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet dam cezası istendi.

“Seni oğluna vurdururum”

Öldürülen Ilgım Bor’un babası Mürtefi Borak savcılıktaki ifadesinde, kızının 3 ay önceki Erkan A. hakkında uzaklaştırma kararı aldırdığını ve şüphelinin kızını telefonla zılgıt ettiğini belirterek, “7 ay kadar evvel damadım Erkan A.’nın kızımı dövmesi konusunda kızım 2 çocuğunu babasına bırakarak bize kalmaya geldi. Kızım 3 kamer önceki Erkan karşı tenkil karar aldırmıştı. Bu karar bitti ve bakir bir mülhak karar aldırmadık. Kızımdan ve eşinden duyduğum kadarıyla damadım Erkan’ın, kızım Ilgım’ı telefon ile arayarak zılgıt etti ve ‘seni oğluna vurdururum’ şeklinde ifadeler kullandı” dedi.

“Senin kırdığın krediyi ben ödemem, senin ödeyecek vaktin bile kalmayacak doğrusu”

İddianamede, İ.A.’nın babası Erkan A.’nın boşandığı eşi Ilgım Borak’u çökertme telefonundan gönderdiği mesajlarla zılgıt ettiği, telefonda yapılan incelemelerde, ‘senin kırdığın krediyi ben ödemem ödemeyeceğim dahi göreceksin ödemem o parayı, ben harcadıysam ben öderim, ego harcamadığım amacıyla ben ödemeyeceğim, nereye gidersen ne yaparsan yap bunu sen da bileceksin, ama ödeyecek vaktin dahi kalmayacak doğrusu üstelik bekle’ şeklinde mesajların gönderildiği tespit edildi. Antrparantez iddianamede Serap Borak’un anlaşmalı boşanma davasının ardından babasında olan çocuğu İ.A.’nın velayetini kabul etmek üzere avukatı aracılığı ile verdiği dilekçelerde, Erkan A. aracılığıyla zılgıt edildiğini belirterek, ‘Seni İ.A.’ya vurduracağım, seni hastalıklı bırakacağım’ dediği ve çocuğunun kusurlu ve hatalı büyüdüğünü üstelik belirttiğine kayran verildi.

Gönül ilişkisini reddetti

Tutuklanan İ.A.’nın annesi Serap Bor ile heves ilişkisi olduğunu argüman ettiği M.T. ise savcılıktaki ifadesinde bu durumu yalanladı. M.T. ifadesinde, “Ilgım ile aramızda herhangi bir duygusal iş yoktur, bu husustaki söylentiler dedikodudur” dedi.

“2 saat otobüs durağında oturdum, sonra annemi zül edip eve gelirken polis güçleri yakaladı”

Savcılıktaki ifadesinde annesi Ilgım Bor’u benzeri M.T. isimli erkekle ilişkisi olduğu için sâdır tartışmada öldürdüğünü öne süren İ.A. “Görüngü haset annemin aynı adamla ilişkisi olduğunu düşünerek temas etmek amacıyla evine gittim. Annem evde yoktu. Anneannemler komşularıyla savsaklamak yapıyordu. Bu tam aşındırmak yiyip annemi bekledim. Annem geldiğinde ilişkisi olduğu adamı sordum, o üstelik bana ‘size ne’ dedi. Ego dahi sinirlendim ve dayımın evde tüfeği olduğunu hatırladım. Yanımda daha başlangıçta aldığım 4 fişek, tüfeğin süresince 2 tane almak amacıyla toplanmış 6 fişek vardı. Tüfeği aldım, koridorda tartıştığım annemle karşılaştık. Yakın mesafeden zehir ettim. Sonraları atlatmak eden anneanneme 4 umum yara ettim. Komşu kadınlara gelip gelmediğini bilmiyorum. O panikle kaçtım, tüfeği da habbe karşısındaki aynı arsaya attım. 2 saat otobüs durağında oturdum. Sonradan annemi iptila ettim eve akilane gelirken polis güçleri beni yakaladı. Babamın bu olaydan haberi, ilişkisi bulunmayan annemi cani kastım yoktu. Konuşmaya gitmiştim, pişmanım” dedi.

“Banko oğlumu yönlendirmedim”

Oğlu İ.A.’yı annesi Serap Bor’u öldürmeye azmettirdiği iddia edilen Erkan A. ise hakkındaki suçlamayı akseptans etmedi. İfadesinde tır sürücüsü olduğunu ve oğlu ile birlikte Eskişehir’üstelik buluştuktan sonradan alay malay Antalya’ya gitmeyi planladıklarını söyleyen Erkan A., “Ilgım Borak ile 1 sene evvel boşandık. Tır şoförlüğü yapıyorum. 15 Mayıs günü beribenzer oğlumu bile alarak yola çıktım. Oğlum İ.A.’yı dahi görüngü günü Eskişehir’dahi kavuşmak için Emirdağ’dan çağırdım. Buradan Antalya iline gezmeye gidecektik. Ego elan Eskişehir’e gelmeden ayrımsız arkadaşım arayarak oğlum İ.A.’nın zat annesini ve yanındaki 2-3 kişiyi de vurduğunu söyledi. Kesinlikle oğlumu yönlendirmedim. Fakat oğlum İ.A’nın, annesinin M.T. isimli nefer ile görüştüğünü duyduğunu ve bu nedenle annesine cebin damarsız olduğunu biliyorum, hakkımdaki iddialar gerçeklik değildir” diye niteleyerek konuştu.

İlk duruşmada ‘kapalı’ oturum kararı

Eskişehir 1. Sakil Ceza Mahkemesinde tanıdık davanın geçmiş duruşması, sanıklardan İ.A.’nın 18 yaşından gerçekten olması nedeniyle ‘kapalı’ kendisine görüldü. İ.A. duruşmaya SEGBİS ile bağlanırken, Erkan A. ise murafaa nezdinde bulundu. Duruşmaya yan avukatları katıldı. – ESKİŞEHİR

Share: