Anlaklı Müren’in halı koleksiyonunun son parçası

Anlaklı Müren’in halı koleksiyonunun son parçası

345 numaralı akıbet kıvılcım olan ve “Amor Şarabı” ismi sunulan halı Kahramanmaraş’ta aynı mağazada sergileniyor

KAHRAMANMARAŞ – Rahmetli artist Anlaklı Müren vasıtasıyla 1968 yılında resmedilen 12 adet halı tasarımının sonuncusu Kahramanmaraş’taki halı mağazasında sergileniyor.

Sanat Güneşi Zeki Müren’in İstanbul’daki yalısında yolmak üzere Isparta’dahi yapışık 12 halının serencam parçası Kahramanmaraş’taki ayrımsız halı mağazasında ortaya daha çok. Mağazanın zarfında sergilenen halı mağaza yetkililerince manevi aynı değeri olduğu üzere satılmıyor.

Halının benzeri ucunda ‘Anlaklı Müren’ diğer ucunda ise ‘Amor Şarabı’ yazıyor.

Üzerinde tavus kuşlu desenlerinin düz aldığı halının yapılan araştırmalar sonucu özgün olduğu öğrenildi.

Halının kendileri amacıyla maddesel değerin yanı sıra manevi benzeri derece olduğunu söyleyen mağaza müdürü Dirimlik Tekiş, “Ben 30 yıldır mağazada çalışıyorum. Benden ilk üstelik tahminî 30 yıldır halı bizde. Hususi ve sınırlı sayıda üretilen ayrımsız halı. Geçmişini çok bilmiyoruz. Rahmetlik Zeki Müren kendisine arpalık özel kendisine ürettiği halılardan birisi bu halıdır. Çok mal verip kabul etmek isteyenler oldu ancak maddesel değerini birlikte manevi değeri bizim amacıyla mefret. Saklıyoruz ve iki gözümüz gibi bakıyoruz. Türkiye’nin farklı bölgelerinden aradılar hele Antalya’dan aradılar ve halıyı istediler. Tığ kesinlikle veremeyeceğimizi ilettik. İş yerimizin sunma pir durumunda saklıyoruz ve rastgele gördüğümüzde Zeki Müren’i hatırlıyoruz. Yılda aynı kere hususi bakımlarını bile yapıyoruz” dedi.

Share: