Ani’nin fethinin 958’inci sene dönümü kutlandı

Kars’ta, Büyük Selçuklu Devleti hükümdarı Odalık Alparslan’ın 16 Ağustos 1064’te Şappadak’yi fethinin 958. sene dönümü törenle kutlandı.

Türkiye- Ermenistan sınırında bulunan UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Patadak Harabelik Yeri’nde planlı izlence, Anadolu’daki evvel Türk camisi Ebul Menuçehr önünden başladı. Burada okunan Kur’an-ı Kerim ve duaların peşi sıra katılımcılar, ellerinde Türk bayraklarıyla başladığı yürüyüşü Istikbal Merkezi’nde tamamlandı.

Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Kimsesiz, burada yaptığı konuşmada, fetihlerin medeniyetin yayılması açısından Türk ve İslam tarihinde iri ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Fetihlerin öneminden bahseden Fakir, şöyle konuştu:

“Fetih vardır bire bir şehri anahtar, fetih vardır bir toprağı vatan yapar ve öyle fetihler bile vardır ki gönüllere girer, şok afak vesile. İşte Şakkadak’nin fethi da hemen Kars’ın fethi değil, açılan kullanılmamış ufukla Anadolu’nun fethi vizyonunun birlikte mir noktasıdır. Bu mutlu fetih, Bedaheten’nin fethinden 7 yıl sonra, 1071 yılındaki Malazgirt Zaferi’nin anahtarı olmuştur. Ansız’nin fethi ile Anadolu’ya basamak basan ecdadımız, 1071 yılındaki Malazgirt Zaferi’yle Şappadak Zaferi’ni taçlandırmıştır. Ecdadımız, Vehleten ve Malazgirt zaferlerinin arkası sıra Anadolu’yu bile fethederek bizlere vatan yapmıştır. 16 Ağustos 1064’dahi Kars’tan doğan sıra, Malazgirt’te bitmeme etmiş, 1299’bile Söğüt’te nurunu saçmış ve 1453’te İstanbul’un fethiyle yıpranmamış ayrımsız çağı başlatarak aydınlığa komütatör olmuştur.”

Birdenbire Örenlik Yeri Hafriyat Başkanı Doç. Dr. Muhammet Arslan birlikte günün deme ve önemini tamlayan tıpkısı müşavere yaptı.

Konuşmaların peşi sıra İl Ekin ve Turizm Müdürü Hayrettin Dokunaklı, Anide Harabelik Yeri’nin anahtarını Ilbay Öksüz’e takdim etti.

Daha sonra Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, Kafkas Ahali Oyunları ile Mahalli Ahali Oyunları ekipleri gösteri sundu.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce tebrik kartı programları kapsamında planlı beygir yarışında, 3 kilometrelik parkurda Dursun Koç’un “Kelebek” ünlü atı bir numara oldu.

Aniden Fetih Kupası Uçan Top Turnuvası ile beygir yarışında dereceye girenlere ödülleri arz edildi.

Programa, 14. Mekanize Yaya Liva Komutanı Tugay Melik Tunç, Cumhuriyet Başsavcısı Abdullah Amanvermez, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Bitirmiş Komutanı Miralay Hıdır Ayçiçek, devlet protokolü ile vatandaşlar katıldı.Share: