Ani’de fetih coşkusu

Fücceten’üstelik fetih coşkusu

Ermenistan başarısız noktasında mehteran sesleri yükseldi

KARS – Selçuklu Devleti hükümdarı Odalık Alparslan’ın 16 Ağustos 1064’te Fücceten’yi fethinin 958’inci sene dönümü Şakkadak Harabelik Yeri’nde planlı törenle kutlandı.

Ermenistan sıfır noktasında Mehteran marşlarının yükseldiği Larpadak Örenlik Durumunda fetih coşkusu yaşandı. Etkinlikler protokolün Ebul Menucher Camiye bayraklarla yürümesi ve cami uğrunda dua edilmesiyle başladı.

Türkiye-Ermenistan sınırında mevcut UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Pattadak Örenlik Yeri’nde karşılama merkezinde planlı program ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme etti. Kutlamalara Vali ve Uray Başbuğ Vekili Türker Bikes, Garnizon Komutanı Sancak Kağan Tunç, Başsavcı Abdullah Amanvermez, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, İl Hars ve Turizm Müdürü Hayrettin Bati, toprak protokolü ile vatandaşlar katıldı.

Programın açılışında konuşan Ilbay/Şehremaneti Başkan Vekili Türker Fakir, “Fetihler, medeniyetimizin yayılması açısından Türk ve İslam tarihinde büyük önem taşır. Fetih vardır bire bir şehri çevirici, fetih vardır aynı toprağı vatan yapar ve öyle fetihler üstelik vardır kim gönüllere girer, yepyeni afak araç. İşte Gürpedek’nin fethi üstelik, yalnız Kars’ın fethi değil, açılan yıpranmamış ufukla Rum’nun Fethi vizyonunun de başlangıcıdır” dedi.

Fakir, “Ağustos kocaoğlan Türk tarihinde mehabetli ayrımsız aydır. Türk’ün kahramanlık ayıdır, kahramanlık ayıdır, zafer ayıdır. Bu tarihlerden biri bile 16 Ağustos 1064 tarihidir. Padişah Alparslan, kara tahta geçtiği sene fethedilemez denilen Ansızın’yi fethederek nazik tıpkı zafere imza atmıştır. Yüzyıllarca ayrı ayrı ekin ve medeniyetlerin varlığını sürdürdüğü Ansızın, 1064 tarihinde Padişah Alparslan yoluyla 25 dönme süren bir kuşatmadan sonraları fethedilerek yine tıpkı Ağustos günü 1071 Malazgirt zaferinden geçmiş Küçük Asya kapılarının Türklere açılmasına açkı olmuş, bu topraklar hidayete kavuşturulmuştur” diye niteleyerek konuştu.

Larp’nin fethi kutlamaları folklor gösteriler, aşıkların ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterler Takımı’nın seslendirdiği mehter marşlarıyla bitmeme etti. Etkinlikler at yarışlarıyla serencam buldu.

Share: