Anadolu’nun 2. balaban kalesi çevrim yüzüne çıkıyor

Anadolu’nun 2. şişman kalesi çağ yüzüne çıkıyor

TOKAT Anadolu’nun 2’nci balaban kalesi olan tarihi Niksar Kalesi’nde kâin asarıatika dönem yüzüne çıkartılıyor.

UNESCO Firez Mirası Listesinde meydan alan Niksar kalesi; Pontus, Roma, Bizans ve Türk-İslam medeniyetlerinden izler taşıyor. 6,2 kilometrelik uğur uzunluğu ile Diyarbakır kalesinden sonradan Anadolu’nun yer iri ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi’nde kazı çalışmaları bitmeme ediyor. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Veri- Yazın Fakültesi Laf Tarihi Bölümü Dr. Akademisyen Toygar Yazar’ın başkanlığında yapılan hafriyat çalışmaları titizlikle yürütülüyor.

Niksar Kalesi’ndeki eserler periyot yüzüne çıkartılacak

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Niksar Kalesindeki tarihi eserlerin dönüş yüzüne çıkarılarak turizme aynı yardım sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Anadolu’nun sunu balaban ikinci kalesi durumundaki Niksar Kalesi’nde 22 nişane bulunduğuna özen çeken Komutan Özcan, “Bu eserlerin tümleşik kazılarla bakanlığımızın bize verdiği izinlerle 19 Mayıs Üniversitesi’nden Turgay Edip ve ekibiyle tarihi eserleri gündüzüne çıkarılması geçişsiz. Bu eserlerin rölövelerini ihata etmek, restorasyon projelerinin kuruldan geçirerek turizmimizin şanlı bir parçası haline aktarmak istiyoruz. Yani kaleyi bir tane başına surlardan ibaret olmadığının süresince benzeri hayat, ayrımsız firez olduğuna dikkate çekiyoruz. Kale içerisinde mescit, hamam, zindan, kaynak odası kabilinden bir nice eseri bu kazılarla çevrim yüzüne çıkartılması için restorasyon projeleri yapılıyor. İnşallah kaleyi ayağa kaldırıp şehrimizde aynı güdüm etkisi oluşturmak istiyoruz” dedi.

Niksar kalesinin UNESCO kültür mirası mihman listesinde yer alması hedefleniyor

Komutan Özcan, Niksar kalesinin arızi UNESCO hars mirası listesinde saha aldığına ilgi çekerek, “Tarih turizmine önem veren kül ülkelerdeki insanlar UNESCO’nun Dünya mirası listesine bakarak tercihlerini yapıyorlar. Biz UNESCO’nun dünya mirası listesinde arızi listedeyiz. Bütün çabamız Niksar’ımızın kalımlı listede olması. Bunu ulaşmak, bu gün turizminden rağbet ettiğimiz payı alabilmek” diye konuştu.

İçinde Medrese olan ender kale

Niksar Kalesinin Anadolu’bile içerisinde fakülte olan evvel ve ender karelerden ayrımsız tanesi olduğunu belirten Başbuğ Özcan, “Eğitime önem veren o dönemin Danişmentli bakışı ve anlayışı önce hükûmet merkezi olduğu amacıyla medreseyi Niksar’de yapıyor. Derhâl üç yıl kadar bilahare de Tokat’ımızın merkezinde gene Nizamettin Yağıbasan adına bildiğimiz ikinci medrese inşa ediyor” ifadelerini kullandı.Share: