Anadan Görme Kurtdereli Besili Güreşleri’nin başpehlivanı Yusuf Birey Kaptan oldu

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi marifetiyle “Dünya Pehlivanı” Kurtdereli Mehmet Güreşçi anısına bu sene 62’ncisi düzenlenen Kurtdereli Besili Güreşleri’nde başpehlivanlığı, Yusuf Duygusal Ağabey kazandı.

Güreşseverlerin candan izleme ettiği etkinlik, Semiz Güreş Birliği ve Büyükşehir Belediye Reisi Yücel Yılmayan ile Karesi Belediye Reisi Dinçer Orkan’ın karı sahipliğinde gerçekleştirildi.

Çekişmeli sabık müsabakaların çeyrek altın finalinde rakiplerini aşınmış eden İsmail Büyük, Hüseyin Gümüşalan, Ertuğrul Dağdeviren ve Yusuf Birey Zeybek adlarını yarı finale yazdıran adlar oldu.

Yarı finalde rakiplerini yenen Yusuf Duygusal Yiğit ile Hüseyin Gümüşalan, final müsabakasına çıktı.

Etkinliğe katılan Milli Defans Bakanı Hulusi Akaret, final karşılaşması öncesi güreşçilerin yanına giderek başarı diledi.

Akaret, besili güreşin yaşatılmasında emeği geçenlere şükranlarını sunduğunu belirterek, “Burada alt etmek bile alt olmak de var. Burada asıl olan Türk’ün gücünü göstermektir. Bu engelsiz pehlivanlarımız Türk’ün gücünü gösteriyor, Mehmetçik dahi operasyonlarda gösteriyor. Hepiniz salim olun, var olun.” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmanın arkası sıra Yusuf Birey Ağabey, final müsabakasında rakibi Hüseyin Gümüşalan’ı puanlama bölümünde “tuş” ederek zer kemerin sahibi oldu ve Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı kazandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Reisi Dinçer Orkan, milletvekilleri ile çokça sayıda vatandaşın izlediği güreşlerde dereceye girenlere kupa, madalya ve mal ödülü verildi.Share: