Amiyane yaşta rüyet kabiliyetini yitirdi, azmini kaybetmedi

Beribenzer yaşta görme kabiliyetini yitirdi, azmini kaybetmedi

İngilizce öğretmeni Mustafa Ağcan, 22 tezkere çeviri etti, 1 tezkere çıkardı

KAHRAMANMARAŞ – Kahramanmaraş’ta İngilizce öğretmeni Mustafa Ağcan, 12 yaşındayken geçirdiği sayrılık nedeniyle rüyet kabiliyetini kaybetti ancak azmi ve kararlılığı sayesinde 22 kitap çevirme etti, 1 kitap yazdı.

Kahramanmaraş’ta TOKİ Nasip Kız Meslek Lisesi’nde İngilizce öğretmenliği yapan 38 yaşındaki Mustafa Ağcan, 12 yaşında geçirdiği ayn tansiyonu rahatsızlığından olayı müşahede kabiliyetini kaybetti.

Yaşadığı rüyet kaybını bir kayıp olarak görmeyip azim ve kararlılıkla hayatına bitmeme fail Ağcan, darülfünun öğrenimini ‘Tercümanlık’ bölümü ile tamamladıktan sonradan 2010 yılında başladığı İngilizce öğretmenliği ile azmini gelecek nesillere aktarmaya çalışıyor.

Lise ve üniversite zamanlarında hayata kitaplarla bağlanan Ağcan, bu azmini kitap yazmaya adadı ve 22’si tercüme kalkışmak için toplamda 23 nüsha mektup çıkardı.

Yaşam savaşının takip ve taktiklerini ortamında bulunduğu bakir durumu kabullenerek belirleyen Mustafa Ağcan, görmez insanların dünyasını yansıtmak için da ‘Görmenin Ötesinde’ ünlü kitabını kaleme alarak aynı özürlü insanın hanay hikayesini ve psikolojik durumunu başarıyla ele aldı.

Görme yetisini kıtipiyoz yaşta kaybettiğini belirten Mustafa Ağcan, “12 yaşına büyüklüğünde görebiliyordum göz tansiyonu dolayısıyla görmem azaldı. Ortaokulda görme engelli dünyasıyla tanıştım. Ortaokuldan bilahare Sarıklı Ahmet Yesevi Lisesi’nde normal eğitime devam ettim ve Uludağ Üniversitesi’nde İngilizce Öğretmenliği bölümü kazandım. Henüz sonradan iki bin on yılında öğretmenlikle tanıştım ve 2010 yılından bu zamana kadar muallimlik yapıyorum” dedi.

Görme mânialı tıpkı vatandaşın dünyasını kitaba aktarmak temas zaman hayali olduğunu ve bu hayali gerçekleştirdiğini ifade fail Ağcan, ” Türkiye’da özürlü dendiği zaman haddinden fazla çok hakeza akıllara müspet husus gelmediği için bire bir engelli insanın maltalık hikayesini, ruhsal dünyasını, karşısındaki insanı gördüğünde kafasında şekillendiğini ve aut dünyayı şüphesiz algıladığı durumlarıyla alakalı bire bir tahkiye yazmaya karar vermiştim. Bu isteğim dahi bire bir ay öncesinde gerçekleşti” diyerek konuştu.

Sesli tezkere okuma teknolojisi ile yazılmış kitapları dinleyerek kendisini daima geliştirdiğini tamlayan Ağcan, şunları kaydetti:

“Kitaplarım yirmi iki kıta, kendi yazmış olduğum kitapla alay malay 23 parça yayımlanmış kitabım var. Esasen ego ortaokuldan beri alelhusus görme engelli olduktan bilahare elbette tezkere okurum diye niteleyerek düşünüyordum. Çünkü küçüklükten beri kitap okumayı çokça muhip biriyim. Daha bilahare kabartma yazıyla tanıştım ve o şekilde okumaya devam ettim. Sonraları gelişen teknoloji vesilesiyle görüntülük okuyucularla tezkere dinlemeye başladık ve etrafındaki insanların birlikte bana telkinleri neticesinde benim dahi pusula yazmam gerektiği söylendi. Ben da sakat ayrımsız vatandaşın dünyasını bu kitabımda aut dünyaya yansıtmaya çalıştım.”

Share: