Amasya’da ilkokulda depremzede öğrenciler amacıyla “Toplumsal Market” kuruldu

Amasya’da ilkokul öğrencileri, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin arkası sıra kente gelen öğrenciler üzere okullarında “Sosyal Market” oluşturdu.

Bahçeleriçi Martir Recep Gülen İlkokulu öğrencileri, okullarındaki depremzede öğrencilere yüklenmek üzere öğretmenlerinin sayesinde gerekseme malzemeleri hazırladı.

Öğrencilerin aileleriyle aldıkları mahsulat, okullarında oluşturulan sosyal markete yerleştirildi. Şart, içecek ve şahsi bakım ürünlerinden oluşturulan “Sosyal Market” depremzede mektepli ve velilerin hizmetine sunuldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Türkmen, gazetecilere, hassas davranışları için öğrencilere teşekkür etti.

Tüm ülkede olduğu kadar kentteki vatandaşların dahi zelzele bölgesine müstelzim desteği sağlamaya çalıştığını anlatan Türkmen, şunları kaydetti:

“Öğrencilerimiz ve velilerimiz depremzede ailelerin ihtiyacının olabileceğini düşünerek okulda içtimai market alanı oluşturmuş. Çocuklarımızın düşüncesiyle oluşturulan toplumsal paylaşım alanında duygulanmamak elde değil. Evinde dahası olan getiriyor ve ihtiyacı olan üstelik incinmeden alabiliyor. Çocuklarımız raflarda tensikat yapıyor ve paylaşımda bulunuyor. Bir elin verdiğini özge elin görmemesi prensibi burada hayat bulmuş diyebiliriz. Çocuklarımızı tebrik ediyorum. Amasya temas ahit kendine yakışanı yapmaya bitmeme edecek.”

Okul öğrencilerinden 10 yaşındaki Miray İri ise depremzede arkadaşlarına yardımcı olmak istediklerini dile getirerek, “Ülkemizde yaşanan depremlerden muhit ego üstelik çok üzüldüm. Depremzede arkadaşlarımız ve ailelerine arkalama edebilirsek ne bahtiyar bize. Umarım bire bir henüz böyle aynı yer sarsıntısı yaşanmaz.” dedi.

Share: