Almanya’da lösemi tedavisi oldu, 17 sene sonradan kolay nesiç kanserine yakalandı

Almanya’da lösemi tedavisi oldu, 17 sene sonradan hoppa doku kanserine yakalandı

Hukuk mücadelesini kazanıp Almanya’birlikte otama gören Sabah Yeli, 17 yıl sonradan sıkıntısız nesiç kanserine yakalandı

İSTANBUL – Kocaeli’nde, 2004 yılında lösemi teşhisi konulan ve Almanya’da ilik nakli yapılması gerektiği belirtilen Ilham Köse, o dönemki adıyla SSK’ya merbut sigortalıların insan ve çocuklarının ev dışına tedavi amacıyla SSK tarafından gitmelerine mevzuatın cevaz vermemesi zımnında sınırlı dışına gidemedi. Ocak, o dönme hukuk mücadelesi başlatarak murafaa kararıyla yapılan yasalı aranjman ile nakil üzere Almanya’ya her an otama oldu. Gördüğü tedavinin peşi sıra sağlığına kavuşan Köse, 17 yıl aradan sonradan yeğni nesiç kanserine yakalandı. Birçok dünyalık varlığını satarak kızlarını otama ettirmeye müteharrik sülale ise maddi durumlarının yara olduğunu belirtti.

Kocaeli’nde 2004 yılında rahatsızlanan Ilham Köse’nin ilik nakli olması gerektiği lokalize ve familya, o dönemli adıyla SSK’ya mecbur sigortalıların kayırıcı ve çocuklarının SSK marifetiyle sıkıntılı dışına gitmesine ve otama olmasına mevzuatın cevaz vermemesi dolayısıyla daraç dışına gidememişti. Köse ailesi o zaman ülfet mücadelesi başlatarak mahkeme kararıyla mevzuatla ilgilendiren kanuni farklılık yapılmasını sağladı. Bunun üstüne Ilham Köse ve ailesi Almanya’ya gitti. Almanya’üstelik gerçekleşen kontrollerden sonradan Esin Köse’ye, 23 Nisan 2005 tarihinde Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde fahri aynı Alman öğretmenden alınan kemik iliği nakli yapıldı. Ancak SSK yönetiminin Almanya’daki tedavi süresi ile gâh harcamaları sınırlandırması ve ailenin maddi imkanlarının mikro olması dolayısıyla Sabah Yeli Köse, Almanya’dan er göstermek zorunda kaldı. Naklin ardından benzeri müddet henüz tedavisine devam edilen ve operasyonlar geçire Köse sağlığına kavuştu.

Tedavi sonrası eğitimine önem verdi

Ilham Köse çocukken yaşadığı çor sebebiyle birçok otama gördü. Eğitiminde dahi aksamalar olan Köse, otama sonrası öğrenim hayatına ehemmiyet verdi. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden çıkışlı olan Köse, Almanca, İngilizce ve Rusça dillerini öğrendi.

17 sene aradan sonradan ise Ilham Köse rahat nesiç kanserine yakalandı. Ataşehir’de hususi tıpkısı hastanede tedavi gören Esin Köse’nin babası Ahmet Köse, çor cihetiyle birçok varlıklarını sattıklarını ve maddi olanaklarının birlikte kötüleştiğini belirtti.

“Bu sene Nisan kocaoğlan üzere ağrıları başladı”

Baba Ahmet Köse, “Almanya Goethe Üniversitesi’ne gittik burada 24 yaşında tıpkı Alman ilik donör, Sabah Yeli’e iliğini bağışladı. Belli benzeri dönemden sonraları tevakkuf ve ricat dönemine girdi. O tam gördüğü kimyasal tedavi nedeniyle böbreklerinde ve mesanesinde maslahat çıkmıştı. 7 saat süren aynı mesane operasyonu geçirdi. Henüz sonraları ara kontroller ile gelişigüzel hayatına devam etti, üniversite okudu. Sakarya Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünden çıkışlı oldu. 3 kurgu biliyor, Almanca, İngilizce ve Rusça. Efdal lisansa hazırlanıyordu, bu sene Nisan ayı üzere ağrılardan saraka etmeye başladı. Kocaeli Üniversitesine götürdük yapılan tetkiklerde tıpkı ur hastalığı ortaya artık, kolay doku kanseri denen. ve bu hastalığın Sabah Yeli’in önce hastalığı ile ilgisi yok.” dedi

“Boyumuzu aşan ödemeler yaptık”

Ödemeleri yapmakta zorlandığını tamlayan Ahmet Köse, “Ilham’in rahatsızlığı üzere Türkiye’üstelik doktor araştırdık ve bize 3 âdemoğlu geldi. Tıpkı doktora yöneldik ve ilk ameliyatını 15 Haziran’bile oldu. Tetkikte alınan parçanın habis tümör olduğu ortaya imdi. Hekim alelacele ışın tedavisi görmesi gerektiğini söyledi. Kocaeli Üniversitesinde 28 seans radyoterapi gördü. Henüz sonraları operasyona ilişkin sol bacağındaki zayıflama cihetiyle fizyoterapi gördü. Hepsi gayet adamakıllı gidiyordu, Ilk Teşrin ayının başlarında bacağında balkı başladı. Tekrar tetkikler yapıldı ve nüksettiği belirlendi. 8 saat süren ve 3 değişik disiplinden hocanın girdiği tıpkı operasyon geçirdi. Şu dakika kendinde, fizik tedavisi ve radyoterapi alıyor. Tabii boyumuzu aşan birkaç ifa yaptık. Bugün hastanede çokça efdal rakamlara vasıl kullanılmamış ödemelerin olduğu saraka edildi. Şu an görüşüyoruz, çocuğumuzu alıp çıkacak değiliz” dedi.

Share: