Akıbet dakika haberi: Üzüm diyarı Manisa’da kazanlar pekmez yapımı amacıyla kaynıyor

Türkiye’nin üzüm istihsal merkezi Manisa’nın kırsal mahallelerinde demet bozumunun peşi sıra başlayan pekmez mesaisi bitmeme ediyor.

Üreticiler, sabahın erken saatlerinde türküler eşliğinde bağlardan özenle topladıkları üzümleri, traktörlerle evlerine taşıyor.

Üzüm suyunun yoğunlaşması amacıyla 2 dolaşma kasalarda dinlendirilen üzümler, geleneksel yöntemlerle rical tarafından havuzlarda ezilerek şıra haline getiriliyor. Bu işlemin ardından aynı aktarılma elan bekletilen şıranın üzerine bölgede “pekmez toprağı” olarak tanıdık kil arttırma ediliyor ve 8 ila 10 saat bekletiliyor.

Ertesi sabah topraktan arındırılan şıranın kaynatma işlemine geçiliyor. Mahalle meydanına kurulan kazanların başında imece usulü etkin kadınlar üstelik odun ateşiyle ısıtılan kazanlarda üzüm suyunu yaklaşık 16 saat kaynatıyor.

Kıvamını aldıktan bilahare 6 saat dinlendirilen pekmez, ulama maddesi kullanmadan değişik işlemlerden geçirildikten sonraları şişelere dolduruluyor.

Her aşaması ayrı bir mücahede mucip üzüm pekmezi büyükşehirler ile mekân illerden kâm görüyor.

“Lezzeti makinede sıkılana benzemez”

Sevinçler Mahallesi’nde dinç 82 yaşındaki Mücahede Taş, AA muhabirine, rastgele yıl eşi, çocukları ve komşularıyla imece usulü pekmez ürettiklerini belirterek, anadan görme yöntemle yardım maddesi kullanmadan yaptıkları pekmezlerin tüketiciler tarafından haddinden fazla beğenildiğini söyledi.

Bağcılığın ve pekmez üretiminin edisyon ve çalışma müstelzim benzeri hisse senedi olduğunu vurgulayan Taş, şunları anlattı:

“Bandaj, baharat gelir sürülür, budarız, yaz sağlık aralanır. Üzüm olduktan bilahare hasadına başlanır. Pekmezi alıştırmak 5 ahit sürer. Makinede üzümü ezerek suyunu çıkaranlar da var. Ama böyle yapılanlara banko uymuyor. Bu şekilde henüz doğal ve kaynatıldığında lezzeti banko diğerine benzemez. Üzümlerimizi çiğnedikten sonraları suyunu kazanlara dolduruyoruz. Pekmez toprağını kazanlara koyup sabaha büyüklüğünde dinlendirdikten sonra odun ateşinde kaynatmaya başlıyoruz. Ocağa 15 kazan vurduk, akşama büyüklüğünde kaynatacağız, oluncaya kadar devem edeceğiz. Mütekait amma reçete yok, mücahede edeceğiz.”

Özlük işlerinin yanında sırayla komşularının bile pekmez üretiminde çalıştıklarını nâkil Düzentileme Taş, çabucak Sevinçler Mahallesi’nde almanak averaj aynı tona andıran pekmez üretildiğini, bunları İstanbul, İzmir, Bursa ve Ankara gibi balaban şehirler ile kasaba illerden dilek edenlere sattıklarını sözlerine ekledi.

Share: