AK Fırka Kars Milletvekili Aslan, Akyaka ilçesini mülakat etti

DÜRÜST Fırka Kars Milletvekili Ahmet Aslan, Türkiye- Ermenistan sınırında kayran alan Akyaka ilçesinde ziyaretlerde bulundu.

Akyaka Kaymakamı Selçuk Köksal ve Akyaka Belediye Reisi Ergüder Toptaş’ı musahabe fail Arslan, ilçedeki icraat için bilgelik aldı.

Aslan, kaymakamlıkta yaptığı konuşmada, serencam günlerde Akyaka, Kars başkaca büyüklük gündeminde Türkiye-Ermenistan sınırındaki Doğu Kapı’nın açılması konusunun olduğunu söyledi.

Ermenistan’ın Karabağ işgali nedeniyle 30 yıldır kapanan Doğu Kapı’nın, kenti ve ilçeyi çıkmaz sokak haline getirdiğini tabir fail Arslan, “Bu çıkmaz sokağın açılabilmesi Kars’ın Ermenistan üzerinden Itidalli Asya’ya erişebilmesi, bölgemiz insanı amacıyla çok değerlidir. Hamdolsun Türkiye’nin da desteğiyle Azerbaycan’ın Karabağ’ı kurtarmış olması ve buna bağlı olarak Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin müspet benzeri şekilde gelişiyor olması, Türkiye-Ermenistan sınırında dahi kapının açılması üzerine yıpranmamış adımlar atılmasını yanı sıra getirdi.” diyerek konuştu.

Arslan, Kars’ın Akyaka ilçesinde mevcut Şark Kapı’dahi inceleme ve çalışmaların yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“Beceri ekipler her iki ülke sınırında dahi çalışma yürütüyorlar, bizim beklentimiz Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki problemin biran geçmiş bitirilmesi, herhangi bir iki ülkenin eriştirme koridorları anlamında teşrikimesai yapması ve buna sınırlı kendisine Türkiye-Ermenistan eriştirme koridorlarının açılması, bölgemizin ve ülkemizin bu konumdan yararlanması. Bunun amacıyla icraat olumlu ilerliyor. İnşallah Gün Doğusu Kapı’yı bodur sürede hem demir hat hem bile kişmiri yolu anlamında açıp iki ülkenin iblağ koridorunu ikmal etmek istiyoruz. Güzergahta yakın zamanda üstelik çalışmalar yapıldı, demir hat ile ilgili aynı yüklülük namevcut ve demir yolu yenilenmiş durumda. Süreçlerin tıpkı dakika önceki bitmesi ve yolların hizmete girmesini bekliyoruz.”

Arslan ve beraberindekiler daha sonraları kaymakamlık esnafını musahabe edip kâm ve sorunlarını dinledi.Share: