Ahmet Türk, yurtdışına çağrıştırmak üzereyken yakalanan HDP’li Güzelce için konuştu: İktidarın Kürt düşmanlığı bariz şekilde ortadadır

HDP Diyarbakır Saylav Semra Iyicene’in teröristlerle PKK kamplarında fotoğraflarının çıkması sonucu dokunulmazlığı kaldırılmıştı. Ankara Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan sormaca kapsamında Türkiye’den çağrıştırmak isterken inanma ekipleri aracılığıyla yakalanan Iyice, “örgüt üyeliği” suçundan tutuklandı.

“İKTİDAR SORUNLARI ŞİDDETLE ÇÖZMEK İSTEYEN BİR YAPIDA”

Ahmet Türk, Semra Fena Hâlde’in tutuklanması sonucu Türkiye’üstelik “hukukun olmadığını” belirterek, “Semra olayla ilgilendiren dokunulmazlığı giderilmiş amma mebusluk halen bitmeme eden ayrımsız arkadaşımız. Yani milletvekili sıfatı var. Amma buna karşın gözaltına alınması, tutuklanması, gözaltına alınırken, azap yapılması, hakaretler yağdırılması Türkiye’deki yönetimin ne kadar hukuksuz, adaletsiz ve hızlı sorunları halletmek isteyen bir yapıda olduğunu kemiksiz gösteriyor” dedi.

“VERDİKLERİ GÖRÜNTÜ ÇOK RAHATSIZ EDİCİ, KINANACAK BİR DURUMDUR”

Sözlerine devam fail Türk, “Hele götürülürken, başını eğmeye çalışmaları, sanki tıpkısı yanlışlık işlemiş kabilinden, ayrımsız pişmanlık duyuyormuş üzere bir görüntü verdirmeye çalışmaları, yahut devlete teslim reşit kabil tıpkı kaynak vermeye çalışmaları oldukça herkes açısından haddinden fazla rahatsız edici, küçük kınanacak ayrımsız durumdur. Demincek mehabet yapısının ya birlikte bu hükümetin, bu iktidarın hem Kürt düşmanlığı çok engelsiz şekilde ortaya çıkıyor hem üstelik parlamentoda halen yeri olan, parlamentoda olan tıpkısı insana ne kadar hukuksuz, adaletsiz ayrımsız formalist gösterdiklerinin kategorik göstergesidir. Yani ağız ağıza çürümüş, tamamen hukuktan, insanlıktan çıkma tıpkı basiret ile cebin karşıyayız. Tabi kim, tığ bunun bilincinde namına bu anlayışı yıkmaya müteveccih seçme cins çabanın ve kuma bir mücadelenin içre olmalıyız diye düşünüyorum” diye konuştu.

Share: