Ahmet Akın: “Akp’nin Desteği ile Erke Alanına Giren Şirketlerin Sektörün Batmasının Ardından Kaçmaya Başladığı Anlaşılıyor”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ahmet Atak, “AKP iktidarı döneminde milyarlarca dolarlık amme ihaleleri ve herhangi bir çeşit çap teşvikiyle büyüyen yandaş şirketlerin başında gelen Kalyon’un bünyesindeki Kalyon Erke hissesinin yüzdelik 50’sini komutan kararı batırılan enerji sektöründen kaçışın çokça sarih bire bir göstergesi oldu. Tahminî 9 kamer önceki eksantrik bir lehtar şirketin bile enerji alanından çıktığı dikkate alındığında iktidarın desteğiyle bu kayran giren şirketlerin sektörün batmasının arkası sıra kaçmaya başladığı anlaşılıyor” dedi.

CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Balıkesir Mebus Ahmet Akış, erke sektöründe yaşanan gelişmelerle ilişkin mukayyet açıklama yaptı. Akış, şu ifadeleri kullandı:

“KALYON ENERJİ HİSSESİNİN YÜZDELIK 50’SİNİN SATMA KARARI BATIRILAN ENERJİ SEKTÖRÜNDEN KAÇIŞIN HADDINDEN FAZLA AÇIK BİR GÖSTERGESİ OLDU”

“AKP iktidarı döneminde milyarlarca dolarlık amme ihaleleri ve rastgele türlü çap teşvikiyle büyüyen taraftar şirketlerin başında gelen Kalyon’un bünyesindeki Kalyon Erke hissesinin yüzde 50’sinin bey kararı batırılan erke sektöründen kaçışın çok kilitsiz küreksiz bir göstergesi oldu. Pay satışının yapıldığı belirtilen Karapınar Güneş Enerji Santrali (GES); Yenilenebilir Erke Hamur Alanı (YEKA) ihalesi kapsamında ruz paneli fabrikası ihalesi ile aynı bilcümle olarak yapıldı. Yandaş şirketin sahibi Cemal Kalyoncu; ilk kendisine satışa bahis olan pay devrini Karapınar GES yerine değil, Kalyon Erke yerine açıkladı. Kalyoncu ayrıca pay devrinin 490 milyon dolar karşılığı yapıldığını de söyledi. Şirketin kurumsal internet sitesinde üstelik; Kalyon Erke adı altında YEKA-1 bünyesinde teşvik düzlük devir paneli fabrikasının bulunduğu da gösteriliyor. 100 milyonlarca dolar tutarındaki satışa konu olan söz konusu süreci ise kudret yerel ve milli erke sektörünün kurulacağı, enerjide dışa bağımlılığın azaltılacağı söylemiyle gerçekleştirilmişti.

“VATANDAŞIN PARASI ÇARÇUR EDİLDİ, ENERJİ SEKTÖRÜ BILE VAAT EDİLEN KALİTELİ VE ÇAKARALMAZ HİZMETİ SAĞLAMADI”

AKP iktidarının yerel ve milli enerji sektörünün kurulacağı söylemiyle gerçekleştirdiği ihalelerle bazen şirketlerin yabansı büyümesi sağlandı. Vatandaş adeta alıcı kendisine görüldü ve sektörün kaymağı bile bu şirketler yoluyla yenildi. Alelhusus 2018 yılından bu yana söz konusu şirketlerin 60 bilyon dolar büyüklüğündeki borcu bile kamu bankalarına yıkıldı. Özetlemek gerekirse vatandaşın parası çarçur edildi, erke sektörü bile vaat edilen nitelikli ve kötümser hizmeti sağlamadı.

“İKTİDARIN DESTEĞİYLE BU KAYRAN GİREN ŞİRKETLERİN SEKTÖRÜN BATMASININ ARDINDAN KAÇMAYA BAŞLADIĞI ANLAŞILIYOR”

Falsolu ekonomi politikalarıyla konuşu bunalım yaşatan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın darbenin finansörü adına suçladığı Müttehit Zenci Emirlikleri’ne (BAE) yaptığı ziyaretin peşi sıra Kalyon Enerji’nin BAE’li bir şirkete satışının gündeme gelmesi manidardır. Bu kapsam söz konusu satışın talimatla yapıldığı iddiasını akıllara getiriyor. Kısaca 9 kamer geçmiş bambaşka bire bir taraftar şirketin dahi erke alanından çıktığı dikkate alındığında iktidarın desteğiyle bu alan giren şirketlerin sektörün batmasının peşi sıra kaçmaya başladığı anlaşılıyor.

“BİR APAZ ŞİRKETİN ZENGİN EDİLMESİ UĞRUNA BATIRILAN ENERJİ SEKTÖRÜNÜ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Erke sektörünün içre bulunduğu açmaz dolayısıyla zaman hem kamuda hem dahi şirketlerde ifa sıkıntıları yaşandığı biliniyor. Ayrıksı aynı deyişle sektörde balaban bir mali açmaz bulunuyor. Bunun nedeni bile SELIM Tümen iktidarının bu alanı zat yandaşlarına peşkeş çekmesinden kaynaklanmaktadır. CHP’nin iktidarında bire bir avuç şirketin zengin edilmesi uğruna batırılan enerji sektörünü ayağa kaldıracağız. 84 milyon vatandaşın vergileriyle oluşan Hazine’nin içinin lacerem boşaltıldığı, pazarlık usulüyle kurulan kaka eksiltme sisteminin hesabını soracağız.”

Share: