Ahi Evran Müzesi’nde 12 sanat, dönemin eşyalarıyla anlatılıyor

Ahilik Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran Ege’nin benzeri zaman yaşadığı ve sonrasında müzeye çevrilen zaviyede bakırcılık, sahtekârlık, demircilik, urgancılık ve halıcılık kabilinden zanaatlar, o dönemin eşyalarıyla anlatılıyor.

Taceddin Iye Mahallesi’ndeki köşe, 2002 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyesi yoluyla restore edilerek Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi olarak ziyarete açıldı.

Müze, bu sene Büyükşehir Belediyesince çağcıl müzecilik anlayışıyla baştan restore edildi.

Müzenin beher odasında bakırcılık, sahtekârlık, bıçakçılık, demircilik, berberlik, halıcılık, urgancılık, terzilik, pabuççuluk, dericilik, eyercilik ve marangozluk kabil konuşma dalları o dönemin eşyaları ile sergilenirken kapılarda de “Dilini keskin saraka söylemeye idman”, “Ülfet göster ki antagonizm bulamayasın”, “Zihnini kibirden tamamen boşalt” üzere Kardeş Evran’a ilgilendiren sözler vadi alıyor.

Müzenin kurucusu ve benzeri zamanda Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Kayran, AA muhabirine, Ahi Evran’ın 12-13. yüzyılda Horasan’dan Kayseri’ye temel, ata ve kardeşleriyle geldiğini söyledi.

“Ahi Evran Kayseri’da 32 patika dalının üstelik piri”

Ahi Evran’ın ten işiyle uğraştığını anlatan Kayran, müzeyi halktan, esnaftan ve odalardan topladıkları eşyalarla oluşturduklarını belirtti.

Düzlük, belediyenin restorasyonları sonucu müzenin vitrinlerinin yenilendiğini, objeler eklendiğini, yerleştirilen ekranlarda mesleklerin serencam temsilcilerinin mesleği anlattığını dile getirerek, Ahi Evran’ın cilt edep ettiği taşların da müzenin girişinde sergilendiğini tabir etti.

Rastgele aynı taş bulup müzeye koymadıklarına belen fail Alan, şunları söyledi:

“Buradaki bire bir inşaatın esasen bundan sonra bu ahcar. Ahi Evran, Kayseri’de 32 çığır dalının bile piri. O bölüm burada 50-60 deri atölyesi var. Tamam fuarlarda rağbet görüyor. Zımnında üstelik dünyaya ten satıyorlar Kayseri’den. Burada laf ve tecim gayrimüslimlerin elinde, Türklere geçmesinde, İslamlaşmasında Ahi Evran’ın ve ahilerin çok balaban rolü var. Moğolların baskısından çevre buradan Denizli, Konya ve Kırşehir’e göçmüşler. Eşi Fatma Bacı üstelik hocası Kirmani’nin kızı. Fatma Bacı de kadınlar kolunu örgütlemiş. Şu anda yaşadığımız sistemdeki esnaf odaları, esnaf birlikleri, konfederasyon, geçmişteki cömertlik sisteminin adı. Alelhusus o günde denk tarifesi ödeme var. Şu anda esnaf odaları, birliklerimiz bedel tarifesi veriyor. Yeniden o bölüm birlikte terbiye var.”

“Ahiliğe ihtiyacımız var”

Alan, ahilik sistemiyle günümüzü kıyaslayarak, o günlerde “orta sandıklar” olduğunu, bunun emniyet verilen yer anlamına geldiğini belirtti.

Orta sandıktan ihtiyaç sahibinin faizsiz alacağını aldığını, ihtiyacı bittikten sonradan dahi getirip sandığa konfirmasyon ettiğini ifade fail Düz, zaviyede yolculara, yaşlılara, hastalara yemek çıktığını, o günün ustalarının, sanatkarlarının işlerini tamamlayıp evlerine giderken kazandığından aynı miktar parayı zaviyenin giderlerinde kullanılması amacıyla bıraktığını anlattı.

Kardeş Evran’ın öğretilerine birlikte değinen Alan, “Ahiliğe ihtiyacımız var.” dedi.Share: