Afyonkarahisar için kırıcı kar yağışı uyarısı

Afyonkarahisar için pahal kar yağışı uyarısı

AFYONKARAHİSAR Hava Bilgisi Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürü Alper Akçakaya, yapılan akıbet tahminlere göre Afyonkarahisar’birlikte bugünden itibaren aralıklarla 3 çağ sürmesi muhtemel kar yağışının olacağını kaydederek, antrparantez Afyonkarahisar ile alay malay Uşak ve Denizli’birlikte de sıcaklıkların özellikle geceleri sıfır derecelerin altına düşmesinin beklendiğini söyledi.

Akçaya, Afyonkarahisar ile gelişigüzel Denizli ve Çeltek’ın önümüzdeki 4 günce hava raporu üzerine İhlas Selen Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Akçaya Afyonkarahisar’birlikte amacıyla beklenen kar yağışının zaman akşam saatlerinden itibaren başlamasının beklendiğini belirterek, “Bölgemiz bakir tıpkı yağışlı gelgel kütlesinin etkisi altına giriyor. Bölgemizde yağışlı havanın etkisi ile akşam saatlerinden itibaren kar yağışını görmeye başlayacağız. Özellikle ulaşımın etkin olduğu Afyonkarahisar’ın faziletkâr kesimlerindeki geçitlerde (yollarda) yağışını etken olacağını söyleyebiliriz. Akşam geç saatlere kadar beklenen yağışlar kar şeklinde olacak. Erte yani 4 Küçük Ay Cumartesi günü ise yağışların hafif şekilde devam edeceğini, fakat çabucacık ardı sıra 5 Gücük Ay Iş günü gün ortası saatlerinden itibaren Pazarı-Pazartesi’ye bağlayan şeb tekrar okkalı tıpkı kar yağışının olması değerlendirilmektedir” dedi.

“Kar yüksekliği üzerine hatırı sayılır tıpkı örtü bırakacağı bekleniyor”

Kar yağışının durumuna kapalı yerine Afyonkarahisar’de evvel etapta 10 santimetreye doğru benzeri kar kalınlığının olabileceğini dile getiren Akçakaya, “Kar yüksekliği ile ilgili bire bir yorum düzenlemek gerekirse birlikte, şuan benzeri molekül terennüm etmek makul olmasa birlikte zaman kim ve Cumartesi haset yağacak yağışlar yerde aynı kar örtüsü bırakacaktır 10 santim civarında. Ancak bundan elan feyiz Ahzüita gününü Pazartesiye bağlayan akşam henüz sağlam yağışların olacağı dönemi değerlendirmememiz gerekiyor. Bunu üstelik yarından itibaren yapacağımız değerlendirmeler netleştirecek. Ancak şurası söyleyebiliriz ki sonuç değerlendirmelere göre kar yüksekliği üzerine hatırı sayılır bir çarliston marka bırakacağı bekleniyor” diye konuştu.

Afyonkarahisar, Denizli ve Çeltek’ta beklenen arz erdemli sıcaklıklar

Yağışla gelişigüzel sıcaklıklarda bile hissedilir derecelerde eksilme olacağını ve hele geceler Afyonkarahisar ile alay malay Denizli ve Yardımcı’ta termometrelerin sıfır derecelerin altına ineceğini vurgulayan Akçakaya şunları söyledi:

Sıcaklıklar pozitif derecelere çıksa üstelik şu günlerde akşam sıcaklıklarımız eksiklik 3,5 basamak civarlarında olacaktır. Yardımcı’ta sıcaklıkların tekrar tıpkı şekilde olması bekleniyor. Denizli biraz elan bereketli bu konuda yani bulunduğu kalıp itibariyle. Denizli’de eksiklik 1,3 ortada minimum sıcaklıklar görülmekle birlikte gün sıcaklıkları artılarda 3,4 basamak civarında olması bekleniyor. Bu sıcaklıklar değerleri ise önümüzdeki 4-5 günlük tıpkısı tahmindir.”

Share: