Afiyet-Sen: Temmuzda 115 Saldırganın Sebep Olduğu 30 Ivinti Vakasında 60 Esenlik Çalışanı Kıygın Oldu

Sağlık-Sen’in ‘Temmuz Kocaoğlan Sağlıkta Yol Raporu’na göre; orak ayı ayında, 115 saldırganın bozukluk olduğu 30 ivinti vakasında 60 afiyet çalışanı mağdur oldu, tıpkı hekim hayatını kaybetti. 30 gayret olayının 27’sine rahatsız ve parasız yakınları sebep oldu. Güç olaylarının 27’si hastanelerde, 3’ü ise sahada gerçekleşti. 115 saldırganın 81’i karşı temas iş yapılmadı. Esenlik-Sen Genel Başkanı Eli Açık Durmuş, “Yasanın henüz canlı tıpkısı şekilde uygulanması, ayrımsız zamanda hakimlerin, savcıların ve manşet kuvvetlerinin müstelzim hassasiyeti göstermesi şarttır. Hız, yapanın yanına kar kalmamalı” dedi.

Sağlık-Sen, Temmuz Ayı Sağlıkta Güç Raporu’nu bugün yayınladı. Raporda şu tespitlere kayran verildi:

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖLÜM KORKUSUYLA MESLEKLERİNİ İCRA ETMEYE ÇALIŞIYOR”

“Sağlıkta şiddetin vahameti anbean büyüyor. Orak Ayı ayında, Konya Kent Hastanesi’nde memur Doktor Ekrem Karakaya’nın görevi başındayken ayrımsız rahatsız yakınının silahından çıkan kurşunlarla katledilmesinin yasını markajcı sağlık camiası, Adana’dan üst üste gelen çabukluk haberlerinin şokunu yaşadı. 20-50 kişilik grupların hastaneleri basarak esenlik çalışanlarını çarpma etmesi ve acar bilek eşliğinde birlikte keyif hizmetinin verilemez kuzuluk gelmesi, sağlıkta şiddetin geldiği noktanın içler acısı halini ortaya koydu. Keyif çalışanları, ahiret yolculuğu korkusuyla mesleklerini icra etmeye çalışıyor. Seçme çağ işe geldiğinde ‘gayret görür müyüm’ endişesi yaşıyor. ve arz acısı, sabah gördüğü eşi ve çocuğunu ‘akşam baştan görebilecek miyim’ kaygısıyla hareket namına gidiyor. Hakeza ayrımsız durumda kalifiye keyif hizmetinden nasıl bahsedilebilir?

“ŞİDDETE KARŞI DUYARLILIĞI OLUŞTURACAK SOSYAL SEFERBERLİĞİN BAŞLATILMASI ACİLEN GEREKMEKTEDİR”

Sağlık merkezlerinde düzenlilik tedbirlerinin en üst düzeyde sağlanması büyüklüğünde sosyal duyarlılığın oluşturulması üstelik vazgeçilmez durumdadır. Adana Çukurova Kerem Hastanesi Müstacel Servisi’nin 50 nefis grup vasıtasıyla basılması ve akabinde Çukurova Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde vazifeli afiyet çalışanlarına çarpışma halindeki iki ayrı grubun saldırması, bunun kanıtıdır. Öte yandan şiddetin arz çok züğürt ve hastalanmış yakınları eliyle gelmesi üstelik şiddete cebin içtimai duyarlılığın oluşturulmasının önemini göstermektedir. Alelacele hemen seçkin raporumuzda vurguladığımız şiddete alın duyarlılığı oluşturacak içtimai seferberliğin başlatılması acilen gerekmektedir.

“KAMER BOYUNCA YAŞANAN 30 ŞİDDET OLAYININ 27’SİNE TUTKUN VE HASTA YAKINLARI ILLET OLDU”

Bu değerlendirmeler ışığında, temmuz ayında gerçekleştirilen takat olaylarına baktığımızda; 115 saldırganın hastalık olduğu 30 sürat vakasında 60 afiyet çalışanının kıygın olduğunu görüyoruz. Çok üzgünüz kim aynı hekim hayatını kaybetti. Ay süresince yaşanan 30 gayret olayının 27’sine sayrı ve hasta yakınları illet olurken 3’üne ise kendini bilmez kişiler sebebiyet verdi. Bu rakamlar, yaşanan olayların az daha yüzde 90’ının parasız ve parasız yakınları yoluyla gerçekleştirildiğini göstermektedir. Sökel ve hasta yakınlarının agresif tutumu hem esenlik hizmetini engellemekte hem birlikte keyif sisteminin geleceğini tehlikeye sokmaktadır.

“ŞİDDET VAKALARINA SEBEBİYET VEREN 115 SALDIRGANIN 81’İ HAKKINDA HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMADI”

Orak Ayı ayı boyunca, güç vakalarının 27’si hem sözlü hem fiili, 3’ü namzet yerine teşekkül buldu. Takat olaylarının 27’si hastanelerde, 3’ü ise sahada gerçekleşti. Ay süresince yaşanan 30 hız olayında 20 doktor, 14 düzenlilik görevlisi, 10 hemşire, 7 evgin tababet teknisyeni, 1 oyun ebesi ve 8 farklı keyif çalışanı kıygın oldu. 1 hekim ise hayatını kaybetti. Çaba vakalarına sebebiyet veren 115 saldırganın 81’i için seçkin muamelat yapılmadı. Gözaltına alınan 19 saldırgan azade bırakıldı. 5 agresif üzerine soruşturma başlatılırken 9 agresif ise tutuklandı. Doktor Ekrem Karakaya’nın ölümüne sebebiyet veren agresif ise intihar etti.

“ADLİ MERCİLERİN VERDİĞİ KARARLAR, YASANIN ETKİN BİR ŞEKİLDE UYGULANMADIĞINI GÖSTERMEKTEDİR”

Rastgele hangi büyüklüğünde sağlıkta yol mayısta sâdır yasa ile fihrist suçlar arasına girmiş olsa üstelik adli mercilerin verdiği kararlar, yasanın deli dolu tıpkı şekilde uygulanmadığını göstermektedir. Pamukkale Üniversitesi Hastanesi’nde iki doktoru odaya kilitleyerek tutu düz agresif, yargılandığı mahkemece mecmu 8 sene 5 kamer cezaya çarptırıldı. Ancak saldırgan, Antalya Nahiye Adliye Mahkemesi 6. Ceza Dairesi’nin kararı ile tahliye oldu. Öte yandan filyasyonda memur doktora telefonda küfreden kişiye, murafaa 8 bin 200 TL para cezası verdi.”

Raporu değerlendiren Esenlik-Sen Genel Başkanı Eli Açık Durmuş, şunları kaydetti:

“YASANIN ÇIKTIĞI TARİHTEN BUGÜNE KADAR OLAN SÜREÇTE ADLİ MERCİLERİN ALDIĞI KARARLARA BAKTIĞIMIZDA, SALDIRGANLARIN BAŞIBOŞ KALDIĞINI GÖRMEKTEYİZ”

“Sağlıkta şiddetin dizin taksirat arasına girmesini çok makro bir girişim namına değerlendirmiştik. Yasadan sonradan saldırganların çıktı elini kolunu sallayarak dışarıda gezemeyeceklerine olan inancımız büyük ölçüde artmıştı. Fakat yasanın çıktığı tarihten bugüne büyüklüğünde olan süreçte adli mercilerin aldığı kararlara baktığımızda, saldırganların başıboş kaldığını görmekteyiz. Bu boyut, afiyet çalışanlarını manzara kırıklığına uğratmaktadır.

“ŞİDDET, YAPANIN YANINA KAR KALMAMALI”

Saldırganların erkin kalmasına reaksiyon gösteren afiyet çalışanları, maatteessüf adaleti içtimai medyada arıyor. Adli merciler, toplumsal medyada ağırbaşlılık oluştuktan sonra azade kalan saldırgan hakkında tutuklama kararı çıkartıyor. Bunu kabul etmemiz gibi değil. Yasanın elan canlı tıpkı şekilde uygulanması, ayrımsız zamanda hakimlerin, savcıların ve manşet kuvvetlerinin müstelzim hassasiyeti göstermesi şarttır. Sürat, yapanın yanına kar kalmamalı. Esenlik-Sen namına, sağlıkta şiddet cebin bugüne kadar gösterdiğimiz mücadeleyi daha çok de göstermeye kararlıyız.”

Share: