AFAD’dan İzmir’de bin 200 kişilik dev tatbikat

İzmir’de hep 7 ilin AFAD müdürlüğünden 611’i sahada koyulmak amacıyla bin 200 personelin katıldığı Lehçe Düzem 2022 Masabaşı ve Kayran Tatbikatı yapıldı. Manevra öncesinde açıklamalarda kâin İzmir Valisi Güç Sevap Köşger, “İnsanın başına afetler seçme ant amade olduğu zamanlarda gelmeyebiliyor. İzmir depreminin olduğu çağ AFAD müdürü bakir atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Zelzele olduğu dönem AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz de işler olmuştu. Ben dahi asansör de yakalanmıştım. Her cins natürel afete anbean hazırlıklı başlamak dirimlik öneme topluluk” dedi.

Lehçe Düzem 2022 Masabaşı ve Meydan Tatbikatı, İzmir’deki AFAD Terbiye ve Tatbikat Alanında İzmir Valisi Ağır Güzel Köşger’in de katılımıyla başladı. AFAD’ın İzmir ekiplerinin yanı sıra, Manisa, Işıklı, Denizli, Uşak, Muğla ve Balıkesir AFAD diyar müdürlüklerine sadık, 611’i sahada fariza alan toplamda bin 200 personelin katıldığı manevra öncesinde açıklamalarda bulunan İzmir Valisi Ağır Gerçek Köşger, tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkürname ederek, “Herkese kazasız belasız ve afetsiz günler diliyorum. Afat bilindiği üzere nerede, hangi ahit, hangi büyüklükte ve zahir meydana geleceği yeniden bilinmeyen ve hesap pusulası edilemeyen vaziyetler. Bu nedenle, insanın çoğu ant afetlere tedariksiz yakalandığı ve can ve para kaybına bile bozukluk olduğu malumumuz” dedi.

Afetlerin, rastgele zaman hazırlıklı olunan zamanda meydana gelmediğini anlatım eden Vali Köşger, “30 Ilk Teşrin depreminde AFAD müdürü eskimemiş atanmıştı ve evini taşımaya gitmişti. Zelzele olduğu bölüm AFAD müdürü yoktu, işinin başında değildi. Güven müdürümüz dahi işler olmuştu. Ben de asansörde yakalanmıştım. Elazığ, Manisa ve Van depremleriyle son yerine ilimizde gerçekleşen 30 Teşrinievvel 2020 depremi ve akabinde gerçekleşen tsunami, yer sarsıntısı gerçeğini bire bir el elan bizlere hatırlattı. Kıyamet ve acil durumlarda devletimizin tüm imkanları zarar gören vatandaşlar için seferber edilerek, umum engelleme ve iyileştirme çalıştırmaları yürütülmektedir. Bugün icra edilecek bu tatbikatta, İzmir Facia Engelleme Planında alınan eğitimlerin tatbikatla pekiştirilmesi ve her an fariza almaya hazır ayla getirilmesi, bakım gruplarının birbirleriyle koordineli şekilde düzentileme yapması amaçlanmıştır” diye niteleyerek konuştu.

Senaryo gereği 5.9’luk yer sarsıntısı

Tatbikatta; senaryo gereği İzmir’da gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki depremin arkası sıra harekete güzeşte ekipler, enkazda arama ve istirdat, selde arama ve kurtarma, suda kontrol ve kurtarma faaliyetleri, asayiş ve asayişin sağlanması, sağlık müdahaleleri, yangına engelleme, enkazın kaldırılması ve buna yönelik maharet desteğin sağlanması, su patlaması, faaliyet ve gaz kaçağına engelleme, haberleşmenin sağlanması, cenazelerin sevimsiz albeni depolarına nakledilmesi, küçükbaş hayvanların sevki, hasarlı yapıların hasar tespitinin yapılması, engel görmüş tarım alanlarının tespiti, ve afetzedelere psikososyal bindi verilmesi kadar çalışmaları gerçekleştirdi.

Tatbikatta; Iye Kalaba Komutanlığına vabeste 3. Kara Havacılık Meze Komutanlığı, manevra alanlarında helikopterle ön hasar sezme uçuşu gerçekleştirdi. Deniz Boyu Düzenlilik Iye Bahir Havza Komutanlığı ekipleri dahi helikopterle İnciraltı Şehir Ormanı ve Engelliler Tabiat Parkında bulunan manevra alanında dertli alınması desteği verdi.

184 aracın katıldığı manevra çerçevesinde TCDD İzmir Limanı Manevra Alanı, Balçova Engelliler Zevk Parkı ve Bornova Çamkule Mahallesi da girmek için, toplamda 4 farklı lokasyonda muhtelif taharri istirdat çalışmaları yapıldı. – İZMİR

Share: