Adana’da yıldırı örgütü DEAŞ sanığına 15 yıla kadar mahpushane istemi

Adana’üstelik yıldırı örgütü DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan maznun için 15 yıla kadar dam cezası istemiyle sav açıldı.

DEAŞ üyesi olduğu gerekçesiyle geçen sene 14 Kasım’dahi tutuklanan Suriye tabiiyetli A.F. için savcılıkça yürütülen sormaca tamamlandı. Sanık karşı “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan hazırlanan iddianame, Adana 2. Güç Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, karşı DEAŞ soruşturması ölçülü tanık Y.H’nin, “Ego örgütün ders ve sohbetlerine katıldım. Sanık, DEAŞ içindeki örgütsel faaliyetlerinde kod adı kullanıyordu. Örgütün ders ve toplantılarına katılanlar arasında A.F. birlikte vardı. Ayrıca Suriye’bile DEAŞ namına bire bir dolaşma teşekkül üyeleri arasındaki anlaşmazlıkları çözüyordu. Sanığın Adana’da birlikte örgütsel faaliyetlerde bulunduğunu biliyorum. A.F. kentte örgüte eleman temin etmeye çalışıyordu.” ifadesi saha aldı.

Sanığın DEAŞ’a katılımı çoğaltmak yerine toplantılar yaptığı aktarılan iddianamede, sayısal materyallerinde yıldırı örgütü mensuplarına ait çok sayıda fotoğrafın bulunduğu bilgisine yer verildi.

A.F’nin DEAŞ üyeliğinden iş yapılan kişilerle irtibatının bulunduğu, harf anatomi kullandığı, Suriye’de DEAŞ işgalindeki bölgede teşekkül üyeleri beyninde yaşanan anlaşmazlıkları giderdiği, Adana’de örgüt üyesi şahıslar ortada sanki nikah kıydığı, örgütsel ders ve toplantılara katıldığı ve ikametinde örgütsel dokümanlar ele geçirildiği, deklare olmamak üzere sonsuz telefon hattı değiştirdiği kaydedilen iddianamede, sanığın “silahlı terör örgütüne uzuv olma” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede ifadesine kayran verilen mevkuf sanık A.F. suçlamaları kabul etmedi.

Share: