Adana Valiliği, “İl sınırı değişti” iddialarına yanıt verdi: 1996’dan bu yana değişiklik olmadı

CHP Adana Mebus Orhan Sümer, Adana ülke sınırının halkın cebin çıkmasına karşın değiştirildiğini kanıt etti. Sümer, toplumsal medyadan yaptığı paylaşımda, “Adana Kozan’da bulunan Behişt Vadisi, Osmaniye Sumbas İlçesine bağlandı. Muhtarların ve halkın karşı çıkmasına rağmen bu kararı alanlar derhal bu yanlıştan dönmelidir” dedi. Adana Valiliği yaptığı açıklama ile iddiayı yalanladı.

Valilikten yapılan açıklamada, bazen internet sitelerinde ‘Kozan sınırlarında kâin bire bir bölgenin, Osmaniye’nin Sumbas ilçesine bağlandığı’na yönelik haberlerin kayran aldığı belirtildi.

“1996’DAN BU YANA İLİMİZ SINIRLARINDA DEĞİŞİKLİK OLMADI”

İddianın makul olmadığı aktarılan açıklamada, “1996’dan bu yana ilimiz sınırlarında gelişigüzel fark olmamıştır. Antrparantez ilgilendiren mevzuat gereği yapılan hat değişiklikleri, çeşitli icraat, yetkili kurulların kararları ve ilgilendiren valiliklerin görüşünden sonraları işlem kararnameyle sonuçlanıp Resmi Gazete’de yayımlanarak gerçekleşmektedir. Mülki çizik değişikliklerinde bunun dışında yönetimsel tıpkısı asıllar bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.Share: