Adana, Mersin Ağacı, Hatay ve Osmaniye’de bulaşıcı geçitleri kırmızıya boyandı

İçişleri Bakanlığınca “Yayalara öncelik duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de eğreti geçitleri kırmızıya boyandı.

Adana’nın minval Seyhan ilçesindeki Ülker Nihat Oral İlkokulu önünde trafikte gelgeç önceliğine dikkati kabul etmek ve çoban duyarlılığını tasarruf etmek için başlatılan kampanya kapsamında etkinlik düzenlendi.

Vali Süleyman Elban, İl Inanma Müdürü Doğan İnci ve İl Açıkgöz Komutanı Albay Bilgihan Yeşilyurt, etkinliğe katılan öğrencilerle sâri geçidini kullanarak yolun karşısına geçti.

Daha sonra kent protokolü sürücülere risale dağıtıp eğreti geçidini kırmızıya boyadı.

Vali Elban, gazetecilere, İçişleri Bakanlığı’nın 3 yıldır trafik kazalarında bulaşan ölümlerinin azaltılmasıyla ilişkin haddinden fazla sayıda emek yaptığını söyledi.

Bugün ise “Hayata saygı duruşu, yayaya ihtiram duruşu” mottosuyla kampanyanın 4’üncü etabına geçildiğini kaydeden Elban, “Anne hedefimiz kazaların azaltılması, olan kazalarda ise birey kaybının veya yaralanmaların yeryüzü örgen inmesidir. Hem yayalara hem sürücülerimize konuyla ilişik uyarılarda ve hatırlatmalarda bulunduk. Temennimiz yeryüzü birkaç kazanın olduğu bir trafik düzenidir.” dedi.

Mersin

Sazak’de, kampanya kapsamında Yenişehir ilçesindeki Hacı Sabancı Küçük Asya Lisesi uğrunda etkinlik düzenlendi.

Ilbay Mürtefi Hamza Güreşçi, İl Inanma Müdürü Mehmet Aslan, İl Bitirmiş Komutanı Sancak Soylu Çarıkcıoğlu, trafikte bulaşıcı önceliğine dikkati eksiltmek ve çoban duyarlılığını artırmak için öğrencilerle palyatif geçidinden geçti.

Katılımcılar, yayalara özen gösterilmesi için geçidi kırmızıya boyadı.

Güreşçi, gazetecilere, kampanya çerçevesinde gidiş geliş güvenliğiyle ilişik konulara aksan yaptıklarını söyledi.

Yayaların güvenliği üzere sürücülere balaban görevler düştüğünü belirten Güreşçi, “İnsan hayatı her şeyden yetişkin. İnsanımızın birey güvenliğini temin etmek bittabi ki birinci derecede devletimizin görevi. Bu görevi vatandaşlarımızın hassasiyetiyle birleştirdiğimizde, olumlu neticeler alabiliriz. Vatandaşlarımızın duyarlılığı çokça koca. Sonuncu kasıt, kazaların, duygusal ve mülk kayıplarının sıfırlanmasıdır. Bu vesileyle çocuklarımıza teşekkür ediyor, onlara trafikte erinçli güvenli eyyam diliyorum.” diyerek konuştu.

Hatay

Hatay’ın Antakya ilçesinde Ilbay Teoman İlkokulu uğrunda trafikte yolcu önceliğine dikkati buyurmak ve sürücü duyarlılığını tasarruf etmek için başlatılan kampanya kapsamında izlence düzenlendi.

Vali Yardımcısı Harun Kayaç, Antakya Kaymakamı Mustafa Harputlu, İl Güven Müdürü Ahmet Arıbaş, İl Uyanık Başbuğ Yardımcısı Uyanık Miralay Ulu Özenç Sim, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Tüccar, birlikte öğrencilerle sâri geçidini kullanarak yolun karşısına geçti. Katılımcılar henüz bilahare bu muvakkat geçidini kırmızıya boyadı.

Harun Kayaç, öğrencilere trafikte özen etmeleri müstelzim kavait karşı hikmet verdi.

Osmaniye

Osmaniye’de Şehit Bekir Evirgen İmam Hatip Ortaokulu önünde düzenlenen etkinlikte, Ilbay Erdinç Yılmayan, öğrencilerle meslek girişindeki bulaşan geçidini kırmızıya boyadı.

Vali Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, trafikte yayaların önceliğine muvakkat geçitlerindeki al çizgiyle dikkati bürümek istediklerini belirtti.

Sürücülerin yayalara evleviyet vermesinin koca olduğunun altını çizen Yılmaz, “Trafik kurallarına uymanın dirimsel anlamda mehabetli olduğunu ve gidiş geliş kurallarına uyarak kazaları azalttığımızı biliyoruz. Bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Sürücülerimizi kesin trafik kuralarına uymayı, itimat kemerlerini takmayı, yayalarımıza evleviyet vermeyi bire bir kez elan anımsatmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: