‘ACİL BEKLEYENLER VAR, ALAMAM’ DEDİĞİ KARDEŞİNİN ORGANLARI, 5 HASTAYA UMUT OLDU

TRABZON’da, bellek kanaması sonucu otama gördüğü hastanede düşünce ölümü gerçekleşen Feride Aytaş’ın (52) organları, Erzurum, Adana ve Samsun’da nakledildiği 5 hastaya umut oldu. Böbrek yetmezliği zımnında diyalize girip, uzuv listesinde olan koca Hakkı Aytaş ise (58) “Ağyar evgin örgen beklerken ego alamam” diye, nakil hakkından vazgeçti.

Of ilçesinde yüksek tansiyona tutkun olarak kanı kanaması geçiren Feride Aytaş’ın, otama gördüğü Kanuncu Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde önceki gün akıl ölümü gerçekleşti. Hastanenin aza ve doku nakli koordinatörlerinin temasa geçtiği abla Halise ve ağabeyi Hakkı Aytaş, kardeşlerinin organlarının bağışlanmasına onay verdi.

NAKİL HAKKINDAN VAZGEÇTİ

Böbrek yetmezliği nedeniyle 2 yıldır diyalize giren ve organ aktarımı listesinde kâin Hakkı Aytaş ise “Başkaları acil organ beklerken ben alamam” diye niteleyerek örgen nakil hakkından vazgeçti. Feride Aytaş’ın organları, operasyonla alınarak, aktarım sırası bekleyen hastalar için Erzurum, Samsun ve Adana’ya gönderildi. Aytaş’ın korneaları Samsun’üstelik, böbrekleri Erzurum’üstelik, karaciğeri de Adana’üstelik kalkışmak için 5 ayrı hastaya rüya oldu.

Nakil sonrası Aytaş’ın cenazesi, Of ilçesi Taşhan Mahallesi’nde toprağa verildi.

‘YÜREĞİM UMUM VERMEZDİ’

Yaşadığı Zonguldak’ta otama gördüğünü belirten Hakkı Aytaş, “Ego da nakil bekleyen tıpkısı hastayım. Ömrümün sonuna büyüklüğünde tıpkısı daha kardeşimin böbreği büyüklüğünde ağır ezgi bir böbrek bulamayacağımın üstelik kasten bunu yaptım. Şimdilik hile ediyorum. Çokça biaman hastalar var. Genç anneler, babalar, aktif torunlar varken ego alamazdım. Yıllardır birisinden aza alacağım günü bekliyorum amma bunun kardeşimin organı olması beni yorardı. Kardeşimin organını taşımayı yüreğim halk vermezdi” dedi.

Kardeşinin organlarıyla hayat bulanlara gani dilekleri olduğunu söyleyen Aytaş, “Aza bağışı yeterli yapılmadığı amacıyla yüzlerce pestil kaybediyoruz. Kardeşimin karaciğeri Adana’dahi 16 yaşında benzeri hastaya ümit vermiş, liyakatli da esbak. İnşallah kardeşimin organlarını alanların hepsi haddinden fazla dosdoğru yaşarlar, arada bir üstelik kardeşime yarayışlı dualarını yaparlar” diye niteleyerek konuştu.Share: