Açık Deniz Özkoç’tan Vekil Soylu’ya: “Senin Mahcupluğunun Bedelini, İnsanlarımız Canıyla Ödüyor”

CHP Kadro Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’evet; “Güzeşte sene Aristokrat, burada ‘terörü bitirdik’ dedi. Yahu on paralık sıkılmadan bu sene de, daha eskimemiş bomba patlamışken tıpkısı sözleri esasen burada söyledi. Meğer sene başından bu yana 88 askerimiz, 17 polisimiz 105 evladımızı teröre şehit verdik. ‘Teröristlerin başmak numaralarına kadar biliyoruz’ dedin. ‘Kuş uçurtmuyoruz’ dedin. Beş Altı önce birlikte yine tıpkısı sözleri söyledin. Öyleyse elbette oluyor üstelik benzeri kadın yıldırıcı asayiş unsurlarının ve istihbaratın yer hayatiyetli olduğu Afrin’den elini kolunu sallayarak Türkiye’nin sınırlarını geçti? 1200 kilometre kere alıp da geldi İstanbul’a? Sen terörle savaşım adı altında Taksim’deki saksılarla bankları kaldırdın. İşte senin terörle mücadele anlayışın bu. ‘Mahcubuz’ dedin. Ego sana utangaçlık ne göstereyim. Görevini layıkıyla yapmayanların kullandığı sözdür. Sen görevini uyarınca yapmadın. ‘Mahcubuz’ dediysen, o koltukta münasebet oturuyorsun? Senin mahcupluğunun bedelini, insanlarımız canıyla ödüyor” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılı değişmez hesabı ile 2023 yılı bütçe yasa teklifi görüşmeleri Vekil Süleyman Aristokrat’nun katılımı ile başladı.

Soylu’nun sunumunun arkası sıra önce bayram, CHP Grubu’na verildi. CHP Grubu namına CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Özkoç istişare yaptı. Konuşması sırasında Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Özkoç’un sözünü keserek asıllar ve üsluba ilişkin açıklama yaptı. Özkoç ise Icra Vekili Soylu’ya aynı uyarıları yapmadığını belirterek Cevdet Yılmaz’a, “Bakanı illet uyarmadınız? Cesaret yapma, bakandan önce sebep söylemedin bunu? Içten sıfır, iki yüzlü tıpkı yaklaşım bu” tepkisini gösterdi ve kınadığını söyledi. Cevdet Yılmaz ise “İkiyüzlü değil. Asıllar konusunda hepinizin hassasiyetini bekliyorum” dedi.

“Bire Bir şekilde bakanı birlikte uyarmanız gerekirdi. Bakanı uyarmadan, mürai tıpkı yöntem yaptınız. Sizi kınıyorum, Sayın Başkan” diyen Özkoç’un konuşması ezcümle şöyle:

“SÖYLEDİĞİNİZ SÖZLERİN, YÜZDE 70 İFTİRA, YALAN: Konuşurken kirli tıpkı dille konuşuyorsunuz. Söylediğiniz sözlerin yüzde 70’i bühtan, yalan olduğu halde; yüzünüz on paralık kızarmıyor. Bu konuda topluluk olduğunuzu görüyorum. Iri Ortadoğu Projesi’nden, bahsetti. Büyük Ortadoğu Projesi’nde ve Irak’ın bölünmesinde ÇAKER’ye buradan yaptığın timsah gözyaşlarıyla yaptığın göndermelerde, ‘ÇAKER’nin Balaban Ortadoğu Projesi’nin Âdem Başkanıyım’ diyen senin Umumi Komutan’ın Recep Tayyip Erdoğan’dır. 3 milyon 750 bin Müslüman’ın katledilmesine ve Müslüman dünyası param parça edilirken Amerikalı askerlerinin Noel’ini kutlayan bile senin Genel Başkan’ın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

SEN KİRLİ BİR DİL KULLANDIĞIN İÇİN…: Tığ bu PKK sürecini çok ongun biliyoruz. Türkiye’bile PKK elini kolunu sallarken, Türkiye’ye girerken Habur Çizgi Kapısı’nda; ilçebay ve valilere, ‘Onlara dokunmayın’ emrini veren sizlersiniz. Recep Tayyip Erdoğan millî televizyonda dedi ki… ‘Bizim zamanımızda yeryüzü haddinden fazla PKK terör örgütü oturmuş ve silahlanmıştır’ dedi. Sen yapışkan aynı miftah kullandığın üzere, dolma ve bühtan söylediğin üzere bunları tek yegâne ortaya koyacağım.

YEGÂNE BIRICIK AÇIKLAYACAĞIM: Acemi, suç aktif, suçu koruyucu bire bir bakanın, mesaisini ve makamının gücünü esmer para ilişkilerini, zılgıt ve şantaj amacıyla kullandığını konuşmanda öz itiraflarınla biricik yegâne açıklayacağım. Soylu, yaptığın suçlarla hem Anayasa’nın hem da TCK’nın birçok maddesini çalışan dünya tarihinde görülmüş kıymetli İçişleri Bakanlarındansın. Anayasa’nın 137; TCK’nın 106, 107, 114, 216, 217, 257, 279, 281, 282, 283, 284, 288’inci maddelerini isteyerek, atlaya zıplaya, milletin gözünün içine göre, göstere göstere çiğnedin. Gelişigüzel biri kapsamında işlediğin suçlarla ilgilendiren bilge karşısında adisyon vermen için CHP namına kadro başkanı vekili namına elimden ne geliyorsa onu yapacağım.

SUÇLUYU KORUDUN, KOLLADIN: Ulusal bir kanalda hiç sıkılmadan itiraf ettin. Tıpkısı siyasetçi mafya babasından her kamer alacak alıyor dedin. Vereni da alanı bile biliyorum dedin. Adını açıklamadın. Onunla ilişkin temas cürüm işleminde bulunmadın. Suçluyu korudun ve kolladın. Bilcümle milletvekillerini ise zehap altında bıraktın. Esas zat politik partinin milletvekillerini üstelik zan altında bıraktın.

MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA İTİRAF ETTİN: Güzeşte yıl bu komisyonda milletin gözünün içine baka baka itiraf ettin. Kara para aklayıcısı Sezgin Yağmur Korkmaz’ı elbette kaçırdığını açıklıkla anlattı. 22 Teşrinisani 2021 tarihli komite tutanağı… Şöyle diyorsun; ‘Elan ötesini bile söyleyeyim Açık Deniz Özkoç, tığ ayrımsız özdek yaptık. Devletin hep kurumlarıyla yukarıdan aşağıya öyle tıpkı karar aldık, meselenin içine öyle aynı daldık kim bize ığrıp kuranları açığa düşürdük’ diyorsun. Yani devletin yer üstende, sana bu emri veren Recep Tayyip Erdoğan mıydı? Sen Sezgin Baran Korkmaz’ı açık açık, devletin imkan ve kabiliyetini kullanarak onu elverişsiz dışına kaçırdığını itiraf ettin.

NİYE PİS PİS SIRITIYORSUN?: Bu Sezgin Baran Korkmaz kim? Münasebet gülüyorsun, yaptıkların hoşuna mı gidiyor, illet bakımsız bakımsız sırıtıyorsun… ESIR Maliyesi’ni dolandıran adamların esmer parayı Türkiye’ye gönderdikleri emanet; BENDE’de tam adamlar yakalandı ve Korkmaz’ın ismini verdi. Türkiye’bile dört ayrı murafaa, Korkmaz’ın dünyalık varlıklarına ahali konulması üzere değişmeyen aldı. Yurt dışına çıkış yasağı konuldu. Benzeri umum düğmeye bastı. Senin itirafına bakarak Aristokrat’nun kendi eliydi. Sezgin Yağmur Korkmaz’ın mamelek üzerindeki tedarik ve ancak dışına hayat yasağı pattadak kaldırıldı. Yani Adalet Bakanlığı’nı işin ortamında bulundurdunuz.

SEZGİN BARAN KORKMAZ SENİN KAPINDA SİGARA İÇİYORDU: 4 Ara 2020’de, Sezgin Yağmur Korkmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile makamında görüştü. Hatta o dönme o kadar meşguldün kim sen makamında görüşmeler yaparken Sezgin Baran Korkmaz’ı getiren iki kişi Sezgin Yağmur Korkmaz ile senin kapında sigara içiyordu. Demin soruyorum, Sezgin Yağmur Korkmaz ile ne konuştun? Ne konuştun da Sezgin Yağmur Korkmaz, 1 dönem bilahare dar dışına, senin sayende kaçtı. Sonradan MASAK, Korkmaz için ansızın karaca mülk akladığı raporunu yayınladı. Sonra duruşma murakabe kararı çıkardı. Meğer doğrusu vardı. Sonra kırmızı yıllık ile Avusturya’de yakalandı. Şimdi üstelik KÖLE’da yargılanıyor. Türkiye’de suç işledi, senin sayende KÖLE’da.

GÖSTERİYORUM… ESRAR KONU İLE YAKALANAN AYKUT, SOYLU İLE: Bu ülkede; esmer servet aklayıcılarının, çete liderlerinin, maden-kokain kaçakçılarının İçişleri Bakanı ile omuz omuza gelebilmesi ve geçip gidebilmesi alışılagelen değildir. Gösteriyorum, 2 bilyon dolarla daraç dışına kaçan ‘kripto tosuncuk’ Süleyman Soylu ile… Süleyman Aristokrat, eroin madde ile yakalanan Abdülhamit Burak Aykut ile. Şimdi gösteriyorum Soylu, Aleyna Şarap cinayetinin şüphelisi Ümican Uygun’un babası ile. Süleyman Aristokrat, ekstrem araçta metal kullanan ‘pudracı’ Kürşat Ayvaoğlu ile. Gösteriyorum, Süleyman Soylu, Brezilya’dahi 1,3 titrem esrar ile yakalanan uçağın sahibi Şehmus Özkan ile.

TÜRKİYE’NİN UYUŞTURUCUDA ROTE VE ALIŞVERIŞ HALİNE GELDİĞİNİ GÖSTERİYOR: Elinde tuttuğun kitap gibi yüzün kızarıyor. Görüyorum, emniyetin 2022 esrar raporuna göre 2021 yılında tıpkısı önceki yıla kıyasla geçen eroin miktarı tamam yüzdelik 61 arttı. Bonzai yüzde 30, kokain yüzde 45, captogon yüzde 24, kabarma yüzde 33 arttı. Bu büyüklüğünde uyuşturucunun yakalanması; uyuşturucunun bu kadar dal gezmesi… Sen onların içlerinden yakaladığın torbacılarla nazik tıpkısı sükse hikayesi yazmaya çalışıyorsun. Bundan tek utanmıyorsun. Türkiye’nin uyuşturucuda rota ve münasebet haline geldiğini gösteriyor.

SENİN SAYENDE: Umumi Başkanımızın gündeme getirdiği kabarma, 2009’üstelik İstanbul’un benzeri sokağında bulundu. 10 yıl içinde Türkiye’nin rastgele yerindeydi. Senin sayende… Met, kısır mahallerin elinde ölümsek tıpkı salgına dönüşüyor. CHP’nin kısır mahallelerde yaptığı himmet, bize şunu gösteriyor; met berbat ve seçkin yerde kullanılıyor. Yoksul çoluk çocuk alelacele bu koca düşüyor. Çünkü; senin himmet tarzın bu gençlere başka ayrımsız avlu hakkı tanımadı. Güzeşte sene mizrap kaynaklı ölümlerin tahminî yarısı, duygulanma’te rastlandı.

ORTADA TONLARCA ESRAR VAR. YAKALANAN YEGÂNE BİR BARON NAMEVCUT: Fehamet, on yıl içinde katlanarak büyüyor. Tamam sen? Sen ne yapıyorsun? Önüne geçemediğin salgını; operasyonlar, baskınlar falan diyerek millete yutturmaya çalışıyorsun. Ama uyuşturucudan ölen torunlar, anneler, seni katiyen ama katiyen unutmayacaklar. Söylediğin hesaba bakarak, yılda 260 bin metal satıcısını yakalamışsın. Yahu bu azgın. Yakalananların torbacı olduklarını, yakalanmayan baronlarınsa senle bu arada klan destan fotoğraflarını ben sana gösterdim. Zira arasında tonlarca uyuşturucu var. Yakalanan bir tane bir baron namevcut. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı namına bunlar Türkiye’ye geliyorlar. Milyon dolarlık oteller, yatlar, villalar, esmer parayı aklıyorlar ama senden çıt yok. Sebep bu kuzuluk mi geldik? Senin yüzünden. Hatırlarsan geçen sene Kolombiya’dan Türkiye’ye 4.9 ton kokain Kolombiya limanında yakalandı. Kimler konfirmasyon alacaktı? Nasıl dağıtılacaktı. Aradan 2,5 sene geçti. Ortaya daha çok mı? Hayır. Bildiğim kadarıyla yeniden paravan kişileri yakalamışsın. Tekrar baronun arkasında durmuşsun. Tekrar baron, elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Deminden sen bunun hesabını verebilir misin? Senin bu suçu, ve suçluyu nasıl koruduğunu tığ, sabık yıl belgeleriyle sana anlattık. Sen üstelik tamam doğrudur dedin.

SİYASETİ VE SENİ SORUMLU TUTUYORUZ. HİÇBİR ANTLAŞMA DEVLETİN KURUMLARINI GARAZ ALMADIK, ALMAYIZ: Çepel ilişkilerin zımnında senin bilgelik paylaşmayan bürokratlarının olduğunu, sayrılık duyduğun devletin polisleri, memurları, cumhuriyetin evlatları olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hepimizin bildiği bire bir gerçeği benzeri yol elan söylüyorum. Genel Başkanımız ve tığ, uyuşturucuyla ilgilendiren sözlerindeki muhatap namına iktidarı, siyaseti ve seni mesul tutuyoruz. Hiçbir ant devletin kurumlarını kasit almadık, almayız. Kendine koruma ettiğin kurumların açıklamalarında senin kullandığın kaput siyasetin ve kirli dilin izlerini görüyoruz. Hepimiz esasta seni görüyoruz Soylu. Gözümüz senin üzerinde. Ahbaplık karşısında hesap vereceksin ve katiyen kaçamayacaksın.

SENİN MAHCUPLUĞUNUN BEDELİNİ, İNSANLARIMIZ CANIYLA ÖDÜYOR: Geçen sene Aristokrat, burada terörü bitirdik dedi. Yahu on paralık sıkılmadan bu yıl birlikte henüz bakir bomba patlamışken benzeri sözleri burada söyledi. Meğer yıl esasen bu yana 88 askerimiz, 17 polisimiz 105 evladımızı teröre şehit verdik. Teröristlerin başmak numaralarına kadar biliyoruz dedin. Kuş uçurtmuyoruz dedin. Beş Altı evvel birlikte tekrar tıpkı sözleri söyledin. Öyleyse zahir oluyor de bire bir eş terörist asayiş unsurlarının ve istihbaratın yer canlı olduğu Afrin’den elini kolunu sallayarak Türkiye’nin sınırlarını geçti? 1200 kilometre kat alıp birlikte geldi İstanbul’a? Evli kabilinden gözüktüğü aynı kişiyle yapı atölyesinde işe girdi? Elan sonradan defalarca bombayı koyacağı yerde sezinleme yaptı? Haset geldiğinde gelişigüzel debi ettiği terörist bombayı kendisine verdi? Karı terörist bombayla, üstünde alalama elbisesi ayağında postal Taksim’in göbeğine büyüklüğünde herkesin gözünün içine baka baka gitti. Gitti banka oturdu tüm 45 an orada bombayı koydu. Bekledi. Altı insanımızı kaybettik. İki güç yaralımız var. Eş yıldırıcı yakalandı. Ama bombayı ona veren ve suçu örgütleyen nefer piyasada namevcut. Sen ne yaptın? Sen terörle savaş adı altında Taksim’deki saksılarla bankları kaldırdın. İşte senin terörle savaşım anlayışın bu. Mahcubuz dedin. Ben sana utangaçlık ne göstereyim. Görevini göre yapmayanların kullandığı sözdür. Sen görevini layıkıyla yapmadın. Mahcubuz dediysen, o koltukta niçin oturuyorsun? Senin mahcupluğunun bedelini, insanlarımız canıyla ödüyor. Sen terörle uğraş ediyorum diyerek Taksim’de saksıları kaldıracağına o alalama giyinik kadını önceden yakalatabilseydin.

ALTI KASKATI KAYBETTİĞİMİZ TERÖR OLAYI, SENİN İÇİN BANAL BİR FENOMEN MIDIR?: Bir açıklama yaptın. Yildiri saldırısının arkasında ABD var diyerek. Şimdide burada karışık kabadayılık yapıyorsun. Ama senin liderin dedi ki ‘Ego Amerika’da Başkan Biden’in elini sıkarım, taziyesini birlikte kabul ederim’ dedi. Buna rağmen tekrar ipe izbe gelmez açıklamalarda bulundun. Daha önceki nazik terör olayları oluyordu dedin. Demin o büyüklükte terör olayı namevcut dedin. Altı canı kaybettiğimiz yıldırı olayı, senin için aşağilik bir olay mıdır? Yalnız sana çepel politikaların yüzünden namusumuzu kevgire çeviren politikaların amacıyla da bu görevde durmaman lazım?

ASLA KAÇAMAYACAKSIN: Akıbet namına skandal tıpkısı itirafta bulundun. Taksim patlamasından sonradan dedin ki… ‘Nusaybin’de, Kızıltepe’da, Kamışlı’da olduğu kadar bir nice yıldırı örgütünün fink attığı, ajanların branş gezdiği ayrımsız vadi namevcut’ dedin. Nusaybin ve Kızıltepe, Mardin’in ilçeleri değil mi? Yani sen, ‘Türkiye’birlikte yıldırı örgütleri ve ecnebi ajanlar fink atıyor’ dedin. Sen İçişleri Bakanı’sın. Elden orada değil, Taksim’de fink atıyorlar, sayende. Az ilk, ‘Elan önce şişman terör olayları oluyordu, demincek o büyüklükte bulunmayan’ dedin. Şeş canı kaybettiğimiz terör olayı, senin için aşaği bir olay mıdır? Kars Güvenlik Müdürün, ’71 ilde DEAŞ örgütlüdür’ dedi. Demin bunlar, bu topraklarda fink atıyorlar diyorsun. Sen bu cürüm örgütlerine yurttaşlık verdin. Bire Bir an oturmaman gerekir. Amma sen gülmeye devam edeceksin. Er ya de geç, Süleyman Aristokrat; yaptıklarının hesabını vereceksin. Sen eş gösterilen değil, gayritabii alınacak bire bir İçişleri Bakanısın. O yüzden da katiyen kaçamayacaksın.”

Soylu ise Özkoç’un konuşmasının peşi sıra, “Az Buçuk evvel CHP sözcüsünün konuştuğu kabil kimseye hakaret etmedim…” dedi. Milletvekilleri, Komite Başkanı Cevdet Yılmaz’a, “Her konuşmadan sonra cevap mı verecek? Hakeza benzeri usul namevcut” tepkisi gösterdi. Aristokrat, sözlerine bitmeme etti. Aristokrat, “Kem alay sahibine aittir. Bu sözleri iade ediyorum. Fotoğraflarla afişe etmek icabında…” diye niteleyerek konuştu. Milletvekilleri, Aristokrat’nun konuşmalarına “Dalavere söylüyorsun” karşılığını verdi.

Share: