6 ildeki kâh yerlere ilişik “sit alanı” ve “korunması zaruri gayrimenkul firez varlığı” kararları

Kültür ve Turizm Bakanlığının, altı ildeki ara sıra yerlerin “sit alanı” veya “korunması muktezi emlak ekin varlığı” yerine tescillenmesine ait kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Ekin Varlıklarını Himaye Havza Oturmuş, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Himaye Havza Oturmuş ile Gelibolu Tarihi Alanı Kültür ve Gusto Varlıklarını Esirgeme Komisyonu kararlarına bakarak, Bitlis’in Çakal Armudu ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim alanı ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi Mağara Yerleşimi 1. merhale arkeolojik sit alanı namına tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Eşek Deresi mevkisindeki “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 2”, korunması mukteza taşınmaz kültür varlığı olarak ilan edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. rütbe arkeolojik sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 ada, 8 ve 7 parsellerde vadi alan ve hususi mülkiyete ilişkin yurt, korunması mukteza taşınmaz firez varlığı ilan edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı bile 1. ve 3. merhale kazı bilimsel sit alanı kendisine tescillendi.

Share: