5 kişinin öldürüldüğü saldırıyla ilgili 4 nahoş tutuklandı

Mardin’birlikte ecnebi plakalı cipe düzenlenen ve 5 Irak uyruklunun hayatını kaybettiği saldırıyla ilişkin adliye sevk edilen 5 zanlıdan 4’ü tutuklandı.

Mardin Cumhuriyet Altını Başsavcılığının Artuklu- Nusaybin esmer yolu Yeniköy mevkisinde 5 kişinin yaşamını yitirdiği silahlı saldırıya ait soruşturması sürüyor.

Irak plakalı cipteki Hındreen Abdullah Salih (39), Waheda Haedar Jasim (63), Abdullah Saleh Mustafa’nın (69) fenomen yeri, Chiman Shaheen Khalid (75) ve Ahmed Jalaladeen İbrahim’in da (45) otama gördüğü hastanede öldüğü saldırının peşi sıra gözaltına alınan 6 zanlıdan 5’i adliyeye irsal edildi.

Savcılıktaki işlemleri sonrası durdurma talebiyle bekçi hazar ukubet hakimliğine çıkarılan şüphelilerden F.A, A.K. ve M.Y. “akşam vakti soygunculuk, tıpkısı suçu peçelemek, bambaşka bir suçun delillerini gizlemek evet bile yakalanmamak amacıyla öldürme ve şırakkadak aşkın can tarafından silahla plaçka”, Ç.B. ise “cürüm delillerini namevcut ika, kamuflaj ve tebdil” suçundan tutuklandı, M.Ş. ise adli arama hükümlerince başıboş bırakıldı.

Gözaltındaki tıpkısı zanlının jandarmadaki işlemleri devam ediyor.

İfadeler

Soruşturma kapsamında tutuklanan 4 zanlıdan A.K, hakimlikte verdiği ifadesinde, F.A’nın Irak’tan geldiğinde olayın olduğu dolaşma tıpkı arkadaşının evinde buluştuklarını istikbal sürdü.

A.K. ifadesinde, şunları kaydetti:

“F.A. ve benim borçlarımız vardı. Irak’tan gelenleri soymaya değişmeyen verdik. Aracın şoförlüğünü yaptım. Değme siyah aynı aracı takip ettik. F.A. camı indirerek, tekerleğin pırtlak olduğunu belen etti. Maktüllerin bulunduğu vasıta durdu. Silahı ve mermileri olay günü F.A’evet ego tasdik ettim. Araçta beklerken zırh sesleri geldi. Iaşe aynasından baktığımda yerde yatan birini gördüm. F.A. tıpkı çanta ve elbiseleri aldı. Kimsenin konusunda ve eşyasına dokunmadım. Yerde yatan iki erkeğe ilişkin cesetleri defa kenarına çektim. Sabahleyin eve giderken ailem arayarak, ‘baskın olduğunu’ söylediler. Daha sonradan yakalandık.”

F.A. ise ifadesinde A.K’nın kendisini başka eşhas tarafından sürekli yıldırma ettiğini ve bugüne kadar tehditle 400 bin liralık mülk gönderdiğini sav etti.

A.K’nın Nusaybin’de iki defa tüp patlattığını ve öz evinde dahi gayda patlatacağı yönünde yıldırma ettiğini öne süren F.A, şöyle konuştu:

“A.K, oğlumun bulunduğu yerin konumunu atıyordu. Çocuklarıma beis gelmemesi amacıyla tehditler ediyorlardı. Ben birlikte para yırtılmak zorunda kalıyordum. A.K. bana zırh ve mermi verdi, ayrımsız yere gidip ansız geldi. Geldiğinde silahı kendisine verdim. Aydınlar tesislerinin orada parafin bir araba vardı, arabanın peşine takıldık sonraları yolda kaybedince köylü döndük. Maktullerin bulunduğu yağız arabayı A.K. gösterdi. İlla yağız cipi soymamız gerektiğini söyledi. Dil çıktıktan sonradan peşlerinden çıktık. A.K. bana araca işaret etmemi söyledi. Bende meni edince durdu ve sürücü indi. Şoförün yanına gittim, elan bilahare A.K geldi. Evvel şoföre sıktı, sonradan sağ taraftan benzeri halk karın zehir etti. Elan sonra diğer taraflara dolandı. O korkuyla bana çantayı almamı söyledi. Ben de çantayı aldım. Üst koltuğa binmemi söyledi. Kendisi de cesetleri aradı. Sonradan bana elbiseleri yolun kenarına atmamı ve benzeri köyün içinde çantayı atmamı söyledi. Köyün ismini bilmiyorum, içlerinden takkadak 300 liralık artık. Onu da kendisi aldı. Ego birşey almadım.”

Share: