30 kamu binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

YER, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’de Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile pilot kendisine hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin yöre planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat yerleşmiş korkulu canlılık üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle Dünya Bankası kredisiyle Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı desteği ile yürütülen, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’bile hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje ilk namına pilot iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında çatı dış cephe iyileştirmesiyle; dış cephe, çatı yalıtımları, cam ve kapı değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek tarih enerjisi ile yunak akarsu elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tenvirat ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan çağ panelleri, ruz enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları bile karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DA UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzdelik 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin civar planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan çağ enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat kurulu çetin neşelilik üretimi gerçekleşti. Kamuda geçmiş enerji başarım sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Rum Lisesinde yüzdelik 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında makbul hareketlilik enerjisinin tıpkı kısmı binadan karşılandı. Ayrıca meydanda park yeri üzerine kurulan güneş enerjisi santrali yardımıyla 400 kilovat cümbüş üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan nezaret, bu süreçte meslek, sayrılarevi, yönetimsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında enerji etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini tayin etti. 2022 yılı zarfında enerji etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’üstelik saha alan darülfünun kampüsü, sayrılarevi, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan hep 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’de toplanmış 84 binanın ise erke tetkik ve proje eksiltme çalışmaları 2022 yılı böylelikle tamamlanacak ve inşaat münakasa ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ilgilendiren 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’birlikte yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile amme binalarında 2023 sonuna büyüklüğünde minimum yüzdelik 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında asgari yüzdelik 20 artırım sağlandığı bildirildi.Kamu binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla almanak erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının tasarruf ömrü boyunca hedeflenen erke ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü boyunca erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen emisyon azalımının 4,5 milyon ton/yıl karbondioksit olabileceği ön görülüyor.

Share: