3 kız kardeşin obezite ile imtihanı

3 kız kardeşin obezite ile imtihanı

100 kilonun üstündeki 3 kız kardeşe tıpkısı dönem obezite ameliyatı

SAMSUN- Samsun’birlikte 100 kilonun üstünde olan 3 şvester tıpkısı dönme obezite ameliyatı oldu.

Ameliyatı gerçekleştiren Umumi Cerrahi Uzm. Dr. Öğr. Üyesi Fehamet Sebep, “Daha öncesinden tıpkısı aileden 3 değil 5 kişiyi üstelik işler etmiştik. Ama tıpkısı dönme 3 kız kardeşin ameliyatını ilk kez gerçekleştiriyoruz” dedi.

Fazla kilolarından şikayetçi 3 ahi obezite cerrahisi koyulmak amacıyla Yozgat’tan Samsun’a geldi. 24 yaşındaki Şerife Kübra Aktanlı 110 kilogram, 20 yaşındaki Begüm Sinem Kerim 125 kilo, 18 yaşındaki Esra Keder Verimli ise 110 kilo namına VM Medical Otopark Samsun Hastanesi’nde Umumi Cerrahi Uzm. Öğr. Üyesi Opr. Dr. Kadir Saika eliyle ameliyata alındı. Kardeşlere laparoskopik gastrikbypass, laparoskopik sleeve gastrektomi ve laparoskopik sleeve kolesistektomi ameliyatları yapıldı. Keyif durumu gür olan kardeşler bundan ahir süreçte idman desteği ile zayıflamaya çalışacak.

Yapılan işler için açıklamalarda mevcut Umumi Cerrahi Kliniği’nden Dr. Öğr. Üyesi Paha Yıldırım, “Elan önce tıpkı aileden 3-4 kişiyi operasyon ettiğimiz haddinden fazla olmuştu. Ancak bir anda 3 kız kardeşin ameliyatını ilk defa gerçekleştiriyoruz. 3 kardeşe birlikte durumlarına göre ameliyatlar gerçekleştirdik ve maharet namına haddinden fazla fena hâlde geçti. Bizim için birlikte ayrı ayrı benzeri ebat oldu. Bundan ahir süreçte da inşallah daha mıhlı ve mefkûre kilolarında çokça iyi olacaklarını arzu ediyorum. Burada çabucak kilogram değil benzeri zamanda boya bakarak kilo hesabı dahi yapmaktayız. Üst kilogram endeksi dediğimiz tıpkısı derece var. Normalde 20 ile 25 oranlarında olması gerekiyor. Eğer kim bu eğin kütle fihrist oranı 40’ı geçerse o ahit cerrahi müdahale olma durumu ortaya çıkıyor. Buradaki 3 kardeşin da vücut kütle endeksi 40’ın üzerindeydi ve buna tutkun cerrahi planları düşünüp ameliyatlarını başarılı ayrımsız şekilde tamamladık. Obezitenin genetik olduğu elhak tanıdık tıpkısı gerçektir. Esas babadan birisi kiloluysa yüzdelik 10, şayet ki ana babanın ikisi birlikte kiloluysa bu celal henüz de yukarı çıkmaktadır. Bu aşina ayrımsız durumdu amma bire bir anda bire bir günde 3 kız kardeşin ameliyatlarını yapmak bizim amacıyla değişik ve evire çevire bir uzanım oldu. Hepsinin sağlığı çokça şükür bol. Bundan sonraki hayatlarında üstelik bahtiyar olmalarını istek ediyorum” diye konuştu.

Fit üst hayali

Sökel Kübra Aktanlı, “Faaliyetler olmayı geçmiş özellikle ben istiyordum. Ilk arz pespaye kız kardeşimi ben inandırma ettim, henüz sonraları bile ikimiz tıpkı olup sair kız kardeşimizi inandırma ettik. Beş Altı şifahane ve doktor araştırması yapmıştım ve Mesabe hocamızı buldum. Kendisiyle yüz yüze gelince de haddinden fazla çabuk bire bir şekilde inandırma olduk. O yüzden ameliyatı Boy Bos hocamıza güvenip yaptırdık ve çok bile kıvançlı kaldık. Elbette kim önceki özellikle bir ameliyatın sunma şişman riski o ameliyattan akva bire bir şekilde çıkabilecek miyim korkusu vardı bizde. Cerrahi Müdahale başarılı olacak mı kabilinden korkular vardı. Amma çokça şükür hocamız çok başarı tıpkı operasyon gerçekleştirdi” şeklinde konuştu.

Ameliyata önceki başta cebin olduğunu ifade eden Begüm Sinem Selek, “Kardeşlerim ameliyatı araştırmışlar ve ablama da çok güvendiğimden beni da ikna ettiler. Eder hocamız bizimle çokça ilgilendi ve rastgele şeyi teferruatlı tıpkısı şekilde bize anlattı. Ameliyatımız kudretli ayrımsız şekilde yapıldı ve şu anda temas şeyden haddinden fazla memnunum. Mufassal önel da ağrılı ve ızdıraplı ayrımsız akıbet dahi olmadı. Bundan sonraki süreçte birlikte benzeri sıklet olacağını düşünmüyorum. Imdi her şey bizim elimizde. Hocamızda filhakika bize ahir aşamaları uzunca anlattı. Onları yaptıktan sonradan dosdoğru ve ödeşme vücutlara kavuşacağımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Operasyon için Yozgat’tan geldiklerini söyleyen Hasta Esra Bulut ise “Aldığımız bilgilerden memnun kaldığımız üzere birlikte burada faaliyetler olmaya karar verdik. Kardeşim korktuğu için ilk az buçuk çekinti ettik. Bilahare Ölçü hocamızı bulduk. Normalde haddinden fazla yoğun tıpkı süreç olduğunu düşünüyorduk ama gördük ki öyle değilmiş. Kilolu yaşamın seçme alanda zorluğu vardı bizim üzere. Sosyal hayatta, sağlıkta, eğitimde, arkadaşlarımla gezerken temas yerde mesele yaşıyordum. Yokuş çıkarken haddinden fazla yoruluyordum, muhabbet ederken yoruluyordum, istediğimiz kıyafetleri alamıyordum. Bunlar gibi birçok iş yaşıyorduk. Bunun amacıyla henüz yaşlarımız erkenken buna tıpkısı hal temin etmek üzere buraya geldik ve çokça geç olmadan sağlığımıza inşallah kavuşacağız” ifadelerini kullandı.

Share: