29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Sakarya, Düzce, Bolu, Karabük, Zonguldak, Kocaeli ve Bartın’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı.

Sakarya kent merkezindeki Atatürk Bulvarı’nda planlı kutlama töreni, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Aheste Oktay Kaldırım’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının arkası sıra öğrenciler şiir okudu.

Yaşlılar, füru ve kadınların da iştirak gösterdiği merasim, askerler, gaziler, öğrenciler, sporcular, bitirmiş, polis, AFAD, itfaiye, 112 ekiplerinden oluşan alay geçişiyle sona erdi.

Törene, İl Garnizon Başkan Vekili Miralay Ercan Gülden, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, politik partilerin iklim başkanları, çekicilik müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Düzce

Düzce’de Vilayet Meydanı’ndaki Anıtpark’ta düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Düzce Valisi Cevdet Atay, Cumhuriyetin 99. sene dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi.

Gurur ve bahtiyarlık yaşadıklarını belirten Atay, “Bugün mazlum devletlerin sesi olan bire bir devletimiz varsa Cumhuriyetimizi kuran milli ruh, milli zihin ve milli duruş sayesindedir.” dedi.

Tören, Düzce Cahillik Spor İl Müdürlüğü tekvando ve umum oyunları ekiplerinin gösterileri, Düzce Belediyesi Mehter Takımının marşları ve komando er birliğinin silahlı tören geçidiyle sonuç buldu.

Zonguldak

Zonguldak’ta Ilbay Mustafa Tutulmaz’ın tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, Madenci Anıtı önündeki törenle devam etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mütekellim Ilbay Tutulmaz, Cumhuriyet Bayramı’nı büyük bire bir neşe, coşku ve heyecanla kutlamanın sağlıklı gururunu yaşadıklarını söyledi.

Tutulmaz, Amasra’üstelik maden ocağında meydana mevrut patlamaya değinerek, şunları kaydetti:

“Bu müessif olayın halkımızda yarattığı matem havasının devam ettiğini hissettiğimiz bu günlerde hayatını kaybeden madencilerimizin manevi anısına tevakki etmek, değerli aileleri ve vatandaşlarımızın hassasiyetleri de ayn önünde bulundurularak Bakanlıkla yapılan müracaat sonucunda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı tebrik kartı, tören ve etkinliklerinin Bartın Valiliği ile benzeri doğrultuda şekillendirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Konuyu muhterem halkımızın bilgilerine arz etmek isterim.”

Atatürk’ün liderliğinde müstakil bir yurt, görgülü benzeri ati uğrunda birçok cephede el koşullar altında hesaplı ve binlerce şehit verilerek kazanılan Milli Mücadele’nin arkası sıra Cumhuriyetin kurulmasının, tarihin kaydettiği ender ve makro başarılardan biri olduğunu belirten Tutulmaz, mutlak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu büyük fedakarlık, cesaret, azim, akide ve kararlılığın eseri namına doğduğunu sözlerine ekledi.

Şiirlerin okunmasının arkası sıra tören, değişik etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve kortej yürüyüşüyle sona erdi.

Kocaeli

Kocaeli’üstelik Il önünde düzenlenen törende Vali Seddar Ağır, Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, merasim aracından vatandaşları selamladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Vali Çetin, büyük ayrımsız imparatorluğun küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün çağcıl uygarlık seviyesi hedefine yayılmak ve onu terhis etmek için 99 yıldır bire bir azim, stabilizasyon ve ruhla varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günden bu yana bir lahzada büyüdüğünü ve serencam yıllarda kimsenin manzara dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın sunu yaşayan ekonomisine ve ordusuna sahip ülkeleri arasına girdiğini vurgulayan Güç, “Bugün çıktı Türkiye temas alanda dünyayla rekabet edecek altyapıya sahiptir. İçinde 2023, 2053 ve 2071 gibi tarihi hedefleri barındıran Milli Teknoloji Hamlesi ile dijital teknolojide, otomotivde, kimya ve ilaçta, bileşimli zekada acun öncüsü olma hedefiyle erdemli teknolojili, faziletli eklenmiş altın yerli ve milli istihsal amacına yönelik çalışmalarımızı de bir lahzada sürdürüyoruz.” diye konuştu.

Ilbay Çetince, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaştığında bölgede ve dünyada alışılmamış ayrımsız dönemin de başlatılacağını dile getirerek, “İnanıyorum kim bu asır bizim yüzyılımız olacak. Türkiye serencam yüzyılda ve ahir yüzyıllarda değme alanda adını ve gücünü tarihe yazdırmaya bitmeme edecektir.” dedi.

Çetin’un konuşmasının ardından el genelinde planlı yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Mehteran ve halk oyunları gösterileriyle devam fail program, tören geçişinin peşi sıra sona erdi.

Törene, YANLIŞSIZ Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker Hastalığı, Sami Çakır ve Cemil Zeki, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

Karabük

Karabük’te Ilbay Fuat Gürel’in tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Kent Meydanı’ndaki törenle bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Ilbay Gürel, ilkin Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk olmak için tamam şehitleri rahmetle bigâne etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu törende, şiirler ve kompozisyonlar seslendirildi, mütenevvi spor ve umum oyunları gösterileri sunuldu.

Kutlamalar tören geçişiyle akıbet buldu.

Törene, Ilbay Gürel’in eşi Özlem Aras Gürel, DÜRÜST Parti Karabük Mebus Cumhur Ünal, Memleket Partisi Karabük Saylav Hüseyin Avni Aksoy, Karabük Şehremini Rafet Vergili, DOĞRU Öğür Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Abdullah Çakır, özge tören düzeni üyeleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bartın

Bartın’de Cumhuriyet Altını Meydanı’nda planlı merasim, Ilbay Nurtaç Aslan’ın alanda bulunanların bayramını kutlamasıyla başladı.

Arslan, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 99. bünye sene dönümünü kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Vali Arslan, 29 Ekim’in, milletin koca tarihindeki yeryüzü kebir dönüm noktalarından biri olduğuna meni ederek, “29 Ilk Teşrin bizim haysiyet günümüzdür. Kavim egemenliğine dayalı olan Cumhuriyetimiz, bu coğrafyada milletimizin varlık mücadelesinin bildirme manalı eseridir. Geçmişimize gururla geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan Cumhuriyet, milletimizin istiklal ve hürriyetinden asla ivaz vermeyeceğinin sunu ruhlu ifadesidir.” diye konuştu.

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla planlı yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program, tören geçişiyle sona erdi.

Bolu

Bolu’üstelik Valilik Meydanı’nda düzenlenen merasim, çekinmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okunduktan sonraları mütekellim Vali Erkan Tığ, tarihi birçok zaferlerle komple ermiş Türk milletinin Serdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve topyekun mücadeleyle kazandığı, dünyada eşi tıpkı olmayan balaban zaferi neticesinde kurulan Cumhuriyetin 99. yıl dönümünü kutlamanın değer ve gururunun yaşandığını kaydetti.

Tören, ahali oyunları ve mehter gösterileriyle bitmeme etti.

Ulusal ve uluslararası müsabakalarda dereceye giren sporculara ödülleri arz edildikten sonradan şiir, kâtiplik ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Kutlama programı merasim geçidiyle sonuç buldu.

Bolu 2. Komando Er Tugay Komutanlığı ile Bolu İl Açıkgöz Komutanlığı Güvenlik Komando Bölüğünde işyar askerlerin İzzet Baysal Caddesi’nde marşlar söyleyerek yaptığı geçiş deste gördü.???????

Share: