29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı

Erzurum, Ardahan, Tunceli, Erzincan, Kars, Balkı ve Iğdır’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Erzurum’da, Vali Okay Memiş’in makamında tebrikleri akseptans etmesinin peşi sıra kutlamalar, Hastaneler Caddesi’nde bitmeme etti.

Vali Memiş, 9. Kolordu Başkan Vekili Liva Patent Acar ve Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Merhale, askeri araçla halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Törende Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehterhane ve el oyunları ekipleri gösteri yaptı, şiirler okundu.

Memiş, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in Türk milletinin karakterine sunma uygun yönetim biçimi olduğunu söyledi.

Türk milletinin Cumhuriyet Altını yardımıyla devlet idaresinde meze sahibi olduğunu belirten Memiş, “Milletimiz bu sayede demokratik, laik, sosyal bire bir ülfet devletinin çatısı altında, araç, din, ırk, eşey ve inanç fark olmaksızın yaşamanın ayrıcalığına ulaşmıştır. Egemenliği kayıtsız şartsız millete veren Cumhuriyet Altını, çağcıl dünyada adalet ettiğimiz yeri almamızı sağlamıştır.” diyerek konuştu.

Program askeri birlikler ve öğrencilerin boğaz töreniyle tamamlandı.

Erzurum’un Oltu ilçesinde bile 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı zımnında tören birleştirme edildi.

Ardahan

Ardahan’da, Vali Hüseyin Öner, Garnizon Başbuğ Vekili Miralay Veli Altınay, Şehremini Faruk Çıpa, Valilik’te tebrikleri akseptans yazar kutlamaların yapılacağı Kongre Caddesi’ndeki tören alanına geçti. Öner, Altınay ve Çipo, burada halkın bayramını kutladı.

Törende konuşan Vali Öner, Cumhuriyet idaresinin millet egemenliğine dayandığını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet, ülkesine vatandaşlık bağıyla ilişkin olan herkese can olma hakkını vermiş ve bunun sorumluluğunu yüklemiş, insanı önde markajcı bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini mesul tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın kuma değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır.”

Merasim, koşuk okunması ve halk oyunları ekiplerinin gösterisinin arkası sıra geçiş törenleriyle sona erdi.

Tunceli

Tunceli’üstelik de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Vali Mehmet Ulu Özkan’ın vilayet makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Kabullerin arkası sıra Atatürk Stadı’nda merasim düzenlendi. Içtinap Etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Vali Özkan, günün valör ve önemine ait müzakere yaptı.

Öğrencilerin şiirler okuduğu, değişik umum oyunları gösterilerin yapıldığı törende, bazen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Erzincan

Erzincan’da Ilbay Mehmet Makas’ın makamında tebrikleri kabul etmesi sonrası Ordu Caddesi’nde merasim gerçekleştirildi.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, 3. Kalabalık Komutanlığına sadık takım takımı değişik marşlar seslendirdi.

Makas, programda yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Altını’in ilanının 99. yıl dönümünün, milletçe iri gurur ve coşkuyla kutlandığını belirterek, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Altını’imizin 100. yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlandığımız son yılda, ülkemizi içeride ve dışarıda kıskaca almak talip çok odaklarına katiyen punt vermeyeceğiz. Bundan tıpkısı yüzyıl geçmiş vatanımızı bölmek ve muazzez milletimizi girmek talip emperyalistlere karşı düzlük okuyan ve mecmu zorluklara ve yokluklara rağmen bu şerif toprakları bizlere vatan kılan mefret ecdadımızın torunları adına bizler bile gelecek nesillere henüz domuzuna ayrımsız yurt bırakacağız.”

Öğrencilerin bile şiirler okuduğu programın peşi sıra, resmi geçit yapıldı. Vatandaşlar, ellerindeki Türk bayraklarını sallayıp alkış tutarık askerlere sevgilerini gösterdi.

Erzincan Belediyesi Mehter Takımı’nın geçişiyle sona ermiş törene, Belediye Reisi Bekir Aksun, 59. Topçu Eğitim Tugayı Komutanı ve Garnizon Başkan Vekili Sancak Ahmet Kasa, askeri personel, alım müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

Kars

Kars’ta Hükümet Konağı önündeki törende, Vali ve Uray Başkan Vekili Türker Bikes ile 14. Mekanize Piyon Tuğgeneral Komutanı Tugay Melik Tunç, merasim aracına binip halkı selamlayarak bayramlarını kutladı.

Kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla süren programda, Kafkas ve mahalli halk oyunları ekipleri eylem yaptı, ardından 29 Ekim dolayısıyla düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Vali Bikes, törendeki konuşmasında, Cumhuriyet’in Türk milletine verilen genişlik balaban bırakıt ve elzem derece olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“İnsanlık tarihi, aynı milletin sarsılmaz ortak iradesiyle, kendi kaderini yoluyla ve kanlarıyla yazdığına eşsiz şahit olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet, milletimizin zaman sahnesinde baştan dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı yeryüzü majör miraslardan birisidir. Cumhuriyet Altını, Türk milletinin egemenliğin şahsen sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet Altını, bedeli sıfır, emeksiz mevdu bire bir inayet değil, inancın, imanın, cıvıl cıvıl bir iradenin eseri ve milli mücadelenin karar ve kıvancıdır.”

Tören böylelikle askeri birlikler ve öğrenciler intikal yaptı.

Sarıkamış ve Kağızman ilçelerinde da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Balkı

Veca’da, Ilbay Osman Varol’un, Belediye Başbuğ Vekili Olmuş Acarbay ile Il makamında tebrikleri akseptans etmesinin arkası sıra adliye önündeki tören alanına geçildi.

Varol ve Acarbay, askeri araca binerek alanda kâin mektepli, vatandaş ve güvenlik güçlerinin bayramını kutladı.

Ilbay Varol, burada yaptığı konuşmada, milletin birliğini kirletmek isteyenlerin tek antlaşma amaçlarını gerçekleştiremeyeceğini belirterek, “Binlerce şehidimizin kanıyla yaş topraklara cemaat bu fena hâlde vatanımızı gafillere, hainlere, düşmanlara ve onların ortaklarına bırakmadık, bırakmayacağız. Canan gençler, gün kilitsiz küreksiz benzeri şekilde göstermiştir ki büyük Türk milletinin bekasının ve çağdaş dünyada türe ettiği yeri almasının yegane biçimi Cumhuriyet’tir. Yaşadığımız kapalı günlerden sonra kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyet Altını sayesindedir kim bire bir mazimizdeki kabilinden iri aynı kavim ve ihtişam olmanın gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerin verildiği program, askeri birlikler, öğrenciler ve araçların geçişişinin peşi sıra sona erdi.

Programa, İl Jandarma Komutanı Tugay Hüsamettin Erol, 12. Mekanize Piyade Liva Komutanı Vekili Miralay Erhan Külhanbeyi, İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Faruk Kaya, el protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Iğdır

Iğdır’da Zübeyde Kadın Bulvarı’ndaki kutlama töreninde, Ilbay ve Belediye Başbuğ Vekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, Garnizon ve 5. Uç Söz Komutanı Piyon Albay Ramazan Sedat Sarrafiye, alanda dolaşarak öğrenciler ve vatandaşların bayramını kutladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Teşrinievvel mesajı okundu.

Sarıibrahim, Cumhuriyet Altını’in 99. sene dönümünü kutlamanın milletçe mutluluk ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Öğrencilerin şiirler okumasıyla devam eden izlence, Deneyimsizlik ve Spor İl Müdürlüğünce gerçekleştirilen müsabakalarda dereceye girenlere Sarıibrahim ve MHP Iğdır Mebus Yaşar Karadağ ile protokol üyelerinin armağan vermesiyle tamamlandı.

Share: