28. Karakeçili Arsıulusal Hars Şenliği

Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde dün başlayan 28. Karakeçili Arsıulusal Ekin Şenliği’nde, Türk Folk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz tayf aldı.

Şenlik kapsamında, ilçe merkezinden Karakeçili Stadı’na büyüklüğünde Kırıkkale Belediyesi Mehterhane eşliğinde reviş düzenlendi.

Statta devam eden törende, gocunmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu, mehter takımı ezgi ve marşlar seslendirdi.

Vali Yardımcısı Ahmet Sait Jandarma, burada konuşmada, Karakeçili aşireti Türk tarihi içerisinde makro tıpkısı yere mensup olduğunu söyledi.

Karakeçililerin 1071 Malazgirt Savaşı ile bu arada Anadolu’ya geldiklerini nâkil Jandarma, “Ankara bölgesine yerleşen Karakeçili cemaati zaman içerisinde bulunduğumuz Karakeçili’yi oluşturmuşlardır. İlki 1995 yılında düzenlenen Karakeçili Arsıulusal Hars Şenliği, Karakeçili aşiretleriyle birlikte diğer Yörükleri ve Türk Cumhuriyetlerinden mevrut katılımcıları tıpkı araya getirmektedir.” diye niteleyerek konuştu.

Kaymakam Şanlı Fert Uludağ üstelik Karakeçili Aşireti’nin Oğuzların yeryüzü eski ve esaslı boyu olan Kayı durmaksızın mensup olduğunu belirterek aşiretin bugüne kadar Türk kimliğini külliyen sahabet ederek örf ve adetlerini korumayı başardığını dile getirdi.

Karakeçili Belediye Reisi Veysel Aydemir ise 28’incisini düzenledikleri toylarının tıpkısı çalkantı ve sevinçle bitmeme ettiğini rapor etti.

Şenliklerinin bütünleyici benzeri aktiflik yerine bilcümle Türkiye’de Yörük Türkmen camiasının gönlündü hükümdarlık kurduğunu vurgulayan Aydemir, benzeri ve faal olmaya devam edeceklerini kaydetti.

Ok atma, ahali oyunları gösterisi ve Yörük çadırlarının bağlam odağı olduğu şenlikte, anadan görme şifalı pilav ikramı bile yapıldı.

Şenliğin akşam ezanı etkinliklerinde ise Türk Halk Müziği sanatçısı Orhan Hakalmaz dinleti verdi.

Etkinliklere, CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Merih Karayol, Yahşihan Şehremini Osman Türkyılmaz, DOĞRU Fırka İl Başkanı Mustafa Kaplan, MHP İl Başkanı Hedef Abalı, İl Güven Müdürü Fahri Bulut ile haddinden fazla sayıda davetli ve yurttaş katıldı.Share: