2022 Yılı İmalat Endüstri Finansman Destek Programı Proje Müracaat Sonuçları İlan Edildi

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Mutedil Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) eliyle 9 Haziran 2022 tarihinde ilan edilen ve başvuruya açılan İmalat Uran Finansman Bindi Programı üzere Kayseri, Sivas ve Yozgat illerinden Ajansımıza sunulan hep 88 projenin değerlendirme süreci, ilişkin yasa hükümleri gereğince gerçekleştirilerek sonuçlandırıldı.

Ajansın imalat sanayine müteveccih olarak uyguladığı İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve Ilişik Kızıl Üretimin Geliştirilmesi Son Odaklı Programı çerçevesinde ölçülü finansman desteğinde tendürüst istihdamı sağlanması, verimliliğin, dijitalleşmenin artırılması, yeşil mutabakata uyumun hızlandırılması, ihracatın artırılması kabilinden havza imalat sanayini geliştirici unsurlar düzlük almakta. Gine meri destek programında yerli malı kullanımı, mutedil-efdal veya yüksek teknolojili iz üretimi de heveslendirme edilmekte. Böylecene benzeri yandan bölgedeki öne sâdır sektörlere destek verilirken, başka taraftan önemli ve henüz ek değerli eser üretimi olan sektörlere da yatırımların yönelmesi amaçlandı.

İmalat Uran Finansman Bindi Programı’na yapılan başvuruların yorum süreçleri tamamlanarak 21 Teşrinievvel 2022 tarihinde Ajans Umumi Heyet marifetiyle onaylandı. Başarı puanı ast tahril (65) ve üstünde fakül düz tüm projeler bindi almaya doğruluk kazandı. Kudretli olan 44 projenin sektörel dağılımında fabrikasyon metal ürünleri imalatı, bilgisayarların, elektronik ve optikçi ürünlerin imalatı, mobilya imalatı, lastik ağacı ve plastik ürünlerin imalatı, elektrikli teçhizat imalatı sektörleri öne çıkmakta. Bahsi geçen 5 sektörden toplam 26 proje bindi almaya hak kazandı. Farklı 18 muvaffakiyetli proje ise 11 ayrımlı imalat sektöründen sunuldu. Bindi almaya doğruluk kazanan projeler ile 200’e mail gencin istihdamı hedeflendi. Ajans tarafından başarılı projelere verilecek finansman desteği, aracı yapı eliyle sağlanacak temel paranın kar payı getirisinin ödenmesi şeklinde olacak. Bu şekilde uygulanacak finansman desteği ile TR72 Bölgesi imalat sanayinde 110 milyon TL’yi aşan aynı yatırımın harekete geçirilmesi hedeflendi.

FEHAMET tarafından yapılan açıklamada; “İmalat Uran Finansman Bindi Programı sonuçlarının TR72 Bölgesi için alımlı çalımlı olmasını dileriz. Programda kudretli olan proje listesine www.oran.org.tr adresinden erişilebilmektedir” ifadelerine düzlük verildi. – KAYSERİ

Share: