2 bin 655 km pedal çevirerek 23 şehri dolaştı

Uzuv bağışına dikkat bürümek için bisikleti ile Adana’dan yola sâdır 44 yaşındaki Kemal Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana büyüklüğünde 2 bin 655 km kaide çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu bellek tümörü ameliyatının peşi sıra kaybeden Kemal Yücel, kendisini içtimai rehavet projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Gücük sürece evvel organ nakli sırası muntazır tıpkı kişiye canlıdan canlıya karaciğerini de bağışlayan Yücel, eksantrik ana ve babaların de döl acısı çekmemesi üzere organ bağışı konusuna dikkat kullanmak hesabına Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km kaide çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini rapor eden Kemal Yücel, “Gerçeklik göze ve organ bağışı üzerine toplumsal bilinci yükseltmek amacıyla 10 Ağustos tarihinde çiftteker ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede kısaca 6 bin kilometre ayakçak çevireceğim. Amacım kan kanseri hastası çocuklara, aktarım bekleyen hastalara akla yatkın donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı konusunda insanlar haddinden fazla yanlış bilgilere sahiptir. Ego bisikletle gezerek ilik bağışının ve örgen bağışının hem önemini anlatıyorum hem de hangi kadar çarpık çurpuk aynı ameliyat olduğunu anlatıyorum. Ben 9 sene önce döl acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside anne babaların benim kabil genç erkek acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne kadar 23 kent gezdim. 23 şehir içerisinde kısaca 2 bin 655 kilometrede ayaklık çevirdim” dedi.

“Hiç tanımadığım tıpkı hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi üstelik canlıdan canlıya uykuluk bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Mualla Yengi adında ayrımsız oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz tıpkısı AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu arama amaçlı hastaneye götürdük ve ortada ur olduğunu öğrendik. Bunun üzerine yaşama cebin bire bir savaş başlattık. Doktorlar ameliyat olmazsa eğer 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Akıl tümöründen operasyon oldu fakat 9 günlük yaşam mücadelemizi maalesef kaybettik. Eksantrik çocuklara sahn vermesi amacıyla merhum oğlum Mürtefi Yengi’nun organlarını bağışladım. Kul tahminî 14-15 ay geçmiş on paralık tanımadığım tıpkı hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum maltalık kurtardı hem birlikte ben ona laik bir cet olduğumu göstererek gönüllü namına aza bağışı yaptım ve bire bir hastanın hayata tutunmasına şalter oldum. Yaşadığım zürriyet acısını başka çocuklara umuda dönüştürüyorum” diye konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası hakkında ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın ardından Karadeniz kıyı yolundan devam ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın tekrar o rotayı izleme ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve arkası sıra Ege Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ilk Teşrin günü turumu Adana’birlikte berhava etmek.” – SAMSUNShare: